20 Haziran'dan itibaren o bölgeye motosikletle girilemeyecek”

8 Haziran 2022

20 Haziran'dan itibaren o bölgeye motosikletle girilemeyecek”

Lüleburgaz Belediye Meclisi, yayalaştırılmış alanda yaşanan motosiklet kullanımının önüne geçmek için önemli bir karara imza attı. Bu doğrultuda 20 Haziran itibarıyla yayalaştırılmış alanda motosiklet kullanımı engellenecek. Bölgenin trafiğe kapalı olduğu saatlerde geçerli olacak uygulamaya uymayan sürücüler hakkında idari yaptırım uygulanacak.

 

Lüleburgaz Belediye Meclisi özellikle pandemi sonrası paket servis hizmetlerinin artması sonucu yayalaştırılmış alanda artan motosiklet kullanımının önüne geçmek ve yaya güvenliğini sağlamak için düğmeye bastı. Belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda 20 Haziran itibarıyla yayalaştırılmış alanda taşıt trafiğine kapalı saatlerde motosiklet kullanan kişilere Lüleburgaz Belediyesi Emir ve Yasakları Yönetmeliği hükümlerince idari yaptırım uygulanacak.

 

O taşıtlarla girişe izin verilmeyecek!

 

Yaya güvenliğinin sağlanması açısından önemli bir karar olan uygulama kapsamında yayalaştırılmış bölgeye bisiklet, 0,25 kw altı elektrikli bisikletler, skuter ve elektrikli skuterler sadece bisiklet yolunu kullanarak, trafik yön ve levhalarına uygun olarak giriş yapabilecek. Söz konusu izin verilen taşıtların bisiklet yolu haricinde yayalaştırılmış bölgeyi kullanmasına izin verilmeyecek.

 

Motosikletlere ayrı park yeri

 

Meclis kararında motosiklet ve elektrikli 0,25 kw üstü elektrikli motosikletlerin trafiğe kapalı saatlerde yaya bölgesini kullanmalarının 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında mümkün olmadığı belirtilerek, yayalaştırılmış bölgeye ve yayalaştırma bariyerlerine yakın noktalarına motosiklet park yerlerinin yapılmasına karar verildi. Tüm bunlarla birlikte bisiklet, 0,25 kw altı elektrikli bisiklet, skuter ve elektrikli skuterların da kendileri için ayrılmış olan park bölgelerine park etmelerine kararı alınırken, Park yerinin yetmemesi durumunda da uygun noktaların belirlenerek park sayısının arttırılması kararına varıldı.

 

 

DİĞER DUYURULAR