MENÜ KAPAT

Yücel’in Çiçekleri

“Yücel’in Çiçekleri” adlı belgesel film gösterimi 26 Şubat’ta Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’ndeydi. Gösterim öncesinde, Saime Topuz Şefliğindeki Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Mandolin Grubu’nun konseri beğeni topladı. Konserin ardından filmin gösterimine geçildi. ‘Yücel’in Çiçekleri’nde, dönemin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un hayat hikayeleri üzerinden Köy Enstitüleri anlatılır. Anlatıcı, Tonguç’u oynayan oyuncu Muhammet Uzuner’dir. İç ses olarak arkadaşı, dostu ve Bakanı Yücel’i ve Köy Enstitülerinin gerçek serüvenini anlatır…

Her ikisinin de çocukluğu ve gençliği Osmanlı’nın son dönemine rastlar. Olanaklara rağmen iyi eğitim alırlar. Cumhuriyet kazanımları ve devrimleriyle başarılı olurlar, Köy Enstitülerini kurarlar. Özellikle Yücel, açtığı üniversiteler, çevirttiği klasik eserlerle başarıdan başarıya koşar. Filmde Yücel ve Tonguç’un hayat hikayeleri paralel bir kurguyla anlatılır. Sonu trajik bitse de her ikisi de efsane olur ve isimleri Köy Enstitüleri ile anılır…

Bu film Atatürk’ün devrimlerinin özellikle eğitim sistemindeki rolünü anlatan, gerçek belgeler, hatıratlar üzerine kurulu bir belgesel filmdir. “Yücel’in Çiçekleri”, izleyiciyi çekebilecek estetik ve sinemasal değerlere sahip olmakla birlikte pek fazla bilinmeyen bir dönemi de aydınlatma gayesi taşır.

200 kişilik kadro

Senaryo yazarlığını ve Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı belgesel film, ağırlıklı olarak drama türünde çekildi. Diyaloglar belgesel filme özellikle renk kattı. Zengin fotoğraf ve video arşivin de kullanıldığı belgeselin drama çekimlerinin bazı sahnelerinde reel olması açısından Hasan Âli Yücel’in bizzat orijinal eşyaları kullanıldı. “Yücel’in Çiçekleri” Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Selimpaşa’da kurulan döneme uygun mekan ve setlerde çekildi. Ayrıca Yenikapı, Beyazıt ve Sütlüce’de de çekimler yapıldı. 10 gün süren çekimlerde 35 kişilik profesyonel bir teknik kadro çalıştı. Filmde küçük roller de dahil olmak üzere yaklaşık 200 kişilik oyuncu kadrosu yer aldı.

Cahit Berkay ve Altuğ Öncü’nün müzikleriyle…

Atatürk’ü Mahir Günşiray, İsmail Hakkı Tonguç’u da Muhammet Uzuner canlandırdı. Hasan Âli Yücel’i ise 3 kişi oynadı: Çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkin dönemini ise Mehmet Tokat canlandırdı. Belgesel filmin müziklerini ise Cahit Berkay ve Altuğ Öncü yaptı. ARPAŞ ve Batı İstanbul Vakfı’nın sponsorluğunda, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri Belediyelerinin desteğiyle çekildi. “Yücel’in Çiçekleri”nin İstanbul, Ankara ve İzmir galaları 2018 yılı Kasım ve Aralık aylarında yapıldı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi