MENÜ KAPAT

Yaygın Bir Yerel Demokrasi

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Etkinlikleri başladı. Belediyemiz tarafından Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında 9-15 Ekim 2017 tarihleri arasında ‘Yaygın Bir Yerel Demokrasi İçin vatandaşların katılımı, dayanışma şartı ve taahhütleri’ temalı etkinlik programı hazırlandı.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Etkinlikleri KOSGEB tarafından girişimcilere yönelik Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde(LYKA) verilen eğitim ve Yerel Basın Toplantısı ile başladı.

Lüleburgaz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Reşide Candan, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası, Lüleburgaz Belediyesi Endüstri Mühendisi Zeynep Tüfekçioğlu da Lüleburgaz ve Avrupa Yerel Demokrasi hakkında önemli veriler paylaştı. Sunumların ardından Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, demokrasi ve Avrupa Yerel Demokrasi Haftası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Demokrasinin Güçlendirilmesi Her Birimizin Sorumluluğu”

Başkan Emin Halebak açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Demokrasinin yaşatılması ve güçlendirilmesi her birimizin sorumluluğudur. Demokrasiyi içselleştirmiş bir toplum olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Mücadelemizi hep birlikte, el birliği ile sürdüreceğiz. Basın çok önemli bir gücümüz. Ama bu gücü doğru kullanabilirsek ilerleyebileceğimiz inancındayım. Evrensel değerleri yukarı çıkarabilmek için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bizi evrensel değerlere taşımayacak, bizi geriye götürecek ne varsa buna karşı da el birliğiyle mücadele etmeliyiz diye düşünüyorum. Aynı gemi içerisindeyiz. Gemi battığında birimiz filikada birimiz suyun dibinde olmayacağız. Demokrasinin güçlendirilmesi her birimizin sorumluluğudur. Demokrasinin teşvik edilmesi, demokratik bir ortamın yaratılması ve yaşatılması her birimizin sorumluluğudur. Demokratik yolların açılmasında siyasiler kadar basının da önemi var. Benim elimde bir güç var deyip bu gücü başkalarının üzerinde baskı unsuru olarak kullanmak istediğinizde, bir gün gelir o kullandığınız güç döner dolaşır sizin üzerinize gelir. O nedenle bu kentte demokrasiyi yerleştirmek için bir şeyler yapmalıyız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Diğer alanlarda farklı görüşlerimiz olabilir. Bunların hiçbiri demokratik bir yapının çatısını oluşturmamıza engel değil. Hatta bu çatının altını ne kadar zenginleştirirsek, tek tip toplumdan renkli ve her rengin olduğu bir topluma geçeriz. Demokrasi bütün renkleri içinde kabul ediyor. Demokrasiyi doğru çalıştırdığınızda ışığın tayfı gibi bir araya geldiğinde onlar ışığı oluşturacak. Eğer bu renklerden birini çıkarırsak o, ışığın oluşmasına engel olacaktır. Hep birlikte bu demokrasi ışığını aydınlanma ışığını çağdaşlaşma ışığını kapılarımızdan içeri almalı ve yaygınlaştırmalıyız. Demokrasiyi tüm unsurlarıyla hayata geçirmeliyiz.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi