MENÜ KAPAT

Yaşasın Ay Yıldızlı Bayrağımız, Kutlu Olsun Lüleburgaz Kurtuluş Bayramımız!

Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanlar toplumudur. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır!

Lüleburgazımızın Kurtuluşu’nun 97.yılını hep birlikte yine coşkuyla kutladık. 8 Kasım Kurtuluş Bayramı kutlamaları Yeni Tören Alanı’ndaki Atatürk Anıtına Belediye Başkanlığı Çelenginin konulması ile başladı. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla birlikte Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından gelen kutlama mesajları okundu. Programın devamında Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Cesaretin en büyük örneğidir bu topraklar…

Başkan Gerenli konuşmasında Lüleburgaz halkına şu ifadelerle seslendi: “8 Kasım 1922 tarihinde emsali görülmemiş bir kahramanlık öyküsüyle teslimiyetin değil mücadelenin, esaretin değil cesaretin en büyük örneği bu topraklarda yaşandı. İstanbul’un işgal edilmesinden ve 1. Kolordu Kumandanının almış olduğu kararlardan rahatsız olan yurtsever halk iradesi, Lüleburgaz’da bir kongre toplanmasına karar verdi. Her türlü zorluğa ve engellemelere rağmen; gerçekleşen ve tarihi önem taşıyan Lüleburgaz Kongresi; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çatalca ve Gelibolu’dan gelen katılımcılarla birlikte 31 Mart 1920 tarihinde Lüleburgaz’da toplandı.

Lüleburgaz halkı vatanını azim ve kararlılıkla savundu

Hem Trakya bölgesi hem de ülkemizin istiklali için önem arz eden Lüleburgaz Kongresi’ndeki tarihi kararlar Mustafa Kemal Paşa’ya iletildi. Mustafa Kemal Paşa kongre üyelerine yazmış olduğu telgrafta, Lüleburgaz Kongresi’nin toplanmasını kutlamış, ülkenin karşılaşmış olduğu felakete çözüm bulmak için sarf edilen çabayı takdir etmiştir. İşgal güçlerine karşı her türlü vatan savunmasını azim ve kararlılıkla gerçekleştiren Lüleburgaz halkı, en son düşmanı kovduğu tarih olan 8 Kasım 1922’ye kadar mücadelesini cesurca sürdürdü. Anadolu’da ve Rumeli’de işgalcilere karşı gösterilen bu mücadele, tarihe altın harflerle yazılmıştır. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözü gerçek olmuş ve güzel ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştur.

Birlik ve beraberliğimiz ebediyen sürecek

Bizler, bastığımız bu toprakların sadece bir kara parçasından ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz. 8 Kasım 1922’de olduğu gibi bugün de vatan toprağımıza olan bağlılığımızı içeriden ya da dışarıdan hiçbir güç ve tehdit yok edemeyecek. Birlik ve beraberliğimizi ebediyen sürdürecek; Cumhuriyetimizin ışığında, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda geçmişimize ve şanlı tarihimize her daim sahip çıkacağız. Ortak aklın rehberliğinde; bilim ve sanatla, yaşadığımız kenti ve ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacağız.

Bu yıl; Lüleburgaz’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutlarken; başta ebedi başkomutan, eşsiz lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Mücadelesinde canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Yaşasın laik, demokratik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Yaşasın Ay Yıldızlı Bayrağımız

Kutlu olsun Lüleburgaz Kurtuluş Bayramımız.”

Başkan Gerenli’nin konuşmasının ardından, Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek Ortaokulundan iki öğrenci, Mehmet Akif Ersoy Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nden de bir öğrenci şiir okudu. Mahalli Şair Bektaş Yavuz’un kendi yazdığı şiirini okumasından sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Kortej geçişi ve gösterilerin tamamlanmasını takiben kutlama programı Kongre Meydanındaki gösterilerle sona erdi.

KURTULUŞ BAYRAMI FOTOĞRAFLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi