MENÜ KAPAT

Yaşasın 8 Mart!..

Kadınlar yürüyor! Karanlığı yırtarak, güneşi doğurarak! Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine 8 Mart’ta alanlardaydık. Yine birlikte yürüdük, yine birlikte halay çektik kol kola, omuz omuza…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlik programı 3 Mart’ta Lüleburgaz Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, LÜKSAD ve Lüleburgaz Kent Konseyi Emek Pazarı İstihdam Çalışma Grubu tarafından ‘Kaynanatör’ adlı tiyatro oyunuyla başladı. Aşkiye-Neşet Çal Sahnesi’nde 3 Mart’ta sahnelenen oyunu Oylum Ekizoğlu yönetti. Kaynanatör’ün oyuncu kadrosunda, Semra Tezsezen, Berrin Akbulut, Sevil Işık, Reyhan Keyik, Aysun Gedik, Fevziye Koral ve Kübra Çakın yer aldı.Oyunun ses ve efektinde, Özgür Tezsezen, Emre Ekizoğlu ve Eray Kurumlu görev aldı.

*8 MART FOTOĞRAFLARI*

LYKA’da sergiler açıldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlik programı kapsamında, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) ‘Mutlu Kadın, Mutlu Aile, Mutlu Kent’ Ahmet Kazu Fotoğraf Sergisi, Karma Kumaş Sergisi-Emine Yaman, Keçe ve Ebru Sanatı Karma Sergi(Lüleburgaz Kadın Akademisi Kooperatifi) açıldı.

6 Mart’taki sergilerin açılışının ardından, Özel Lüleburgaz Tıp Merkezi Doktorları Psikiyatr Dr. Cahide Uçar ve Genel Cerrahi Uzmanı Ferruh Perdar tarafından ‘Kadınlar Neden Depresyona Girer’ ve ‘Kadınlarda Meme Sağlığı’ başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için bir arada…

7 Mart’ta kadınlarımız cinsiyet eşitliği için topa vurdu. Belediye Hizmet Binası Çok Amaçlı Salon’da bir araya gelen kadınlar masa tenisi turnuvası düzenledi. Günün devamında Sokollu Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi’nde kadınlarımız kitapları konuştu. Kadınlarımız birbirlerine kitap tavsiyelerinde bulundular ve okudukları kitapları konuştular.

8 Martlar kutlu olsun

Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan kadınlarımız, Zübeyde Ana Büstü’ne çiçeklerini bıraktıktan sonra Yeni Tören Alanı’nda Çelenk Sunumunda bulundular. Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kongre Meydanı’nda toplanan kadınlar el ele, kol kola hep birlikte 8 Mart’ı kutladılar. Etkinlikte basın bildirisi de okundu.

8 Mart Basın Bildirisi

Biz kadınlar, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı erkek egemenliğine karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlığımız, 158 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, iş yerlerimizde ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz.

8 Mart’ta alanlardayız…

Kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı; emeğimiz, hayatlarımız, geleceğimiz özgürlüğümüz için biraradayız… Alanlardayız…

Yüz elli yılı aşkın süredir verdiğimiz mücadeleyle kazandığımız haklarımızı gaspetmeye çalışanlara karşı, kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için,

Kadına yönelik şiddet karşısında sizin erkek dayanışması ile suçluları görmezden gelen “erkek adaletiniz batsın” demek için,

Cinsel yönelimi farklı diye yok saydığınız, sokakta yürümesini bile kabahat görerek para cezaları kestiğiniz, eğitim, çalışma ve politik alandan dışladığınız, lezbiyen, biseksüel, trans ve interseks kadınların evlerinde, sokaklarda, iş yerlerinde öldürülmeleri karşısında ürpermeyen “nefret dolu ahlakınız batsın” demek için,

Eşitiz – Biz varız demek için, ALANLARDAYIZ.

Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kadınlar öldürülüyor

Yaşamımızdan elinizi çekin. Eşitiz, biz varız!

Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kadınların karar hakkı elinden alınıyor

Söz bizim, karar bizim. Eşitiz, biz varız’

Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe emeğimiz yağmalanıyor

Güvenceli iş, aileye bağımlı olmayan bir hayat istiyoruz. Eşitiz, biz varız!

Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe savaş kadınları esir alıyor

Gerici tehdide karşı umudu büyütelim. Eşitiz, biz varız!

Eşitliği savunuyoruz! İnadına her yerde, her alanda

Evde, sokakta, toplumsal yaşamda bizleri yok saymak için her gün yeni bir saldırı ile karşımıza çıkanlar fazla umutlanmasın. Kadınlar dün haklarını almak için nasıl meydanları boş bırakmadılarsa bugün de her yerde inadına isyan, inadına direniş diyerek meydanlarda olacak.

Siz bizi iyi tanıyorsunuz!

Bizi o güzel, o uzun Haziran boyunca, biber gazı karşısında duran kırmızılı kadından, tomanın tazyikli suyu karşısında direnen siyahlı kadından tanırsınız!

BİZ

Eşitsizliğin fıtratından diyenlere,

Sokaklarda yürümemizi ve kahkaha atmamızı iffetsizlik sayanlara,

Uğradığımız taciz ve tecavüzü etek boyumuzla ölçmek isteyenlere,

En az üç çocuk doğurmamızı buyuranlara,

Cinsel yönelimlerimize ve kimliğimize göre ölümü reva görenlere,

Tecavüzde rıza arayanlara,

“Kes  Sesini” diyenleriz!

Kısacası biz kadınlar; kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, emek gücümüzün sömürülmesine, ucuz ve yedek iş gücü olmaya, güvencesiz esnek çalışmaya, nefret cinayetlerine, ötekileştirmeye, cinsiyetçi bakış açısına, inkar ve linç politikalarına yeter artık demek için, isyanımızı yükseltmek için, 8 Mart’ta alanlardayız ve isyandayız.

Biliyoruz yolumuz uzun ve zor. Ama inanıyoruz ki biz kadınlar mücadeleyi büyüttükçe yarınlarımız daha özgür olacak.

Her gün akıllara zarar açıklamalar yaparak kadın katliamlarının, nefret cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün ve kadına yönelik her türlü şiddetin sürmesini sağlayanlara karşı her gün büyüyen isyanımızla öfkemizle buradayız ve haykırıyoruz

YAŞASIN 8 MART

YAŞASIN DÜNYA KADINLARININ BİRLİK, DAYANIŞMA VE    MÜCADELE GÜNÜ

KADINLAR YÜRÜYOR

KARANLIĞI YIRTARAK

GÜNEŞİ DOĞURARAK!

Basın bildirisini okunmasının ardından etkinliğe katılanlar meydanda açılan stantları ziyaret ettiler. Kongre Meydanı’ndaki etkinliklerin ardından, Bercadia AVM etkinlik alanında Dr. Aysu Eyüboğlu tarafından açılan ‘Hayatın Renkleri’ Karma Sergi(Mandala ve Geri Dönüşüm) ve Belediye Hizmet Binasında açılan ‘Özcan Çeltikli Anısına, Anne-Çocuk’ Fotoğraf Sergisi ile ‘Sanatta Kadının Güçlü Eli’(Pınar Çidar Doğal Yaşam ve Sanat Derneği) sergilerinin açılışı gerçekleştirildi.

Akşam 19.00’da Kongre Meydanı’nda başlayan ve yine Kongre Meydanı’nda tamamlanan yürüyüşün ardından 8  Mart kutlama programı sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi