MENÜ KAPAT

Üretimde Yenilikçi Yaklaşımlar

Aykırı Sohbetlerin üçüncüsü Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nde 20 Ocak Cumartesi günü 14.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Aykırı Sohbetler’de bu kez ‘Üretimde Yenilikçi Yaklaşımlar’ ele alındı. 20 Ocak’ta gerçekleştirilen Celal Pir’in moderatörlüğündeki etkinlikte, Oğuz Demir, Bedriye Berber Engin ve Ali Acur konuşmacı olarak yer aldı.

Bilecik’in Gölpazarı İlçesine bağlı Kurşunlu Köyü’nde oturan Bedriye Berber Engin, bugüne kadar 3 bine yakın kitap okuduğunu söyledi. Engin, kadınlara evde evlilik programları izlemek yerine kitap okumayı önerdi. Engin, yıllarca hayvan otlatarak kitap okuduğunu belirttiği konuşmasında, “Yıllarca bir taraftan köyümde hayvanlarımı otlattım bir taraftan kitap okudum. Bir kitaptan etkilenerek yaşadığım köyde turizm yaptım. Hem de bunu bir avuç kadar kadınla başardık. Erkekler destek olmadılar bize fakat köstekte olmadılar. Neler yapacağımızı uzaktan izlediler sadece. Lüleburgaz Belediyesi’nin yaptığı Kadın Akademisine bayıldım. Kadın Akademisi’ni kadın istersenin bir cevabı olarak görüyorum.” diye konuştu. Genç girişimci Ali Acur ve Akademisyen Oğuz Demir ise üretimde teknolojinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çektiler. Ekonomist Oğuz Demir, Köy Turizmi hizmetiyle ve başarı öyküsüyle birçok kişiye rol model olmuş Bedriye Berber Engin ve genç girişimci Ali Acur, Üretimde Yenilikçi Yaklaşımlar hakkında katılımcılarla sohbet ettiler.

Oğuz Demir Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünde lisans eğitimi alan Oğuz Demir, 2007 Temmuz ayında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret yüksek lisans programını tamamlamıştır. Italya’da University of Naples Federico II’de Ekonomi ve Finans alanında doktora hazırlık programına devam etmiş, İstanbul Üniversitesi’nde İktisat doktorasını tamamlamıştır. Oğuz Demir, yerel yönetimler, yerel yönetim birlikleri, odalar, borsalar, işadamı örgütleri, sivil toplum örgütleri ve KOBİ’ler tarafından yürütülen birçok projeye yönetici ve danışman olarak katkı sağlamaktadır. Oğuz Demir, Bölgesel Kalkınma, Uluslararası İktisat ve Yönetişim ile ilgili teorik ve pratik çalışmalarını sürdürmektedir. Oğuz Demir 2012 yılında JCI tarafından Türkiye’nin En Başarılı On Genci – Senato Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. 2014 yılından misafir öğretim üyesi olarak University of Texas at Austin Institute for Innovation Creativity and Capital’de görev yapmıştır. Demir, 2013 yılından bu yana İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü öğretim üyesi, aynı üniversitenin Dijital Ekonomi ve Pazarlama Anabilim Dalı başkanlığı görevlerini de yürütmektedir.

Bedriye Berber Engin Kimdir?

Eşiyle birlikte Kurşunlu Köyü’nde çiftçilik yapan ve arıcılıkla uğraşan 3 çocuk annesi Bedriye Berber Engin, kendisinin ilkokul mezunu olduğunu ve çocukluğundan bu yana sürekli kitap okuduğunu belirtti. Bilecik’te Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında bir çok kez en çok kitap okuma ödülü aldığını ifade eden Engin, 2013 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından ‘Sıradışı okur’ unvanıyla ödüllendirildi.

Ali Acur Kimdir?

Genç girişimci Ali Acur, kendi geliştirdiği “Raylı Sistemlerde Vibrasyon Analizörü” ile arızaları tespit ederek, oluşabilecek tren kazalarına karşı erken uyarı imkanı sağlıyor. TCDD tarafından kullanılmaya başlanan ve test çalışmaları süren proje, yurtdışından da yoğun talep görüyor. Acur’un mühendisliğini yaptığı “Raylı Sistemlerde Vibrasyon Analizörü” projesi, arızaları tespit ederek oluşabilecek tren kazalarına karşı erken uyarı imkanı sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından kullanılmaya başlanan ve test çalışmaları süren proje, yurtdışından da yoğun talep görüyor. Proje için Almanya, Fransa, Azerbaycan, Ukrayna gibi ülkelerle görüşmeler sürüyor. Proje, aynı zamanda TÜBİTAK 1512 Bireysel Aşamalı Destek Programı’nda hibe almaya hak kazandı. Acur, Delphi Sonic’i hayata geçirmeden önce de birçok yerde çalıştı. Yurtdışında Unicef İngiltere, Airbus Almanya bu deneyimlerden sadece birkaçı… Türkiye’de ise otomotiv sektöründe AR-GE ve bakım mühendisi olarak çeşitli şirketlerde görev aldı. Birçok icat ve robotik otomasyon faaliyetlerinde de bulundu.

 

Call Now ButtonÇağrı Merkezi