MENÜ KAPAT

Umut Verenler ‘Kadın’

Meltem Cumbul ve Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın akrabası Selin Söğütlügil, Çınaraltı Sohbetleri “Umut Verenler” 2018 programının ilki için 18 Temmuz’da Lüleburgaz’a geldi.

Belediyemiz Kültür Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve 2017 yılında başlatılan “Çınaraltı Sohbetleri” bu yıl ‘Umut Verenler’ başlığıyla devam ediyor. Zübeyde Hanım Parkı’nda gerçekleştirilen ve 2018’e ait programının ilkine; Meltem Cumbul ve Selin Söğütlügil konuşmacı olarak katıldı.

Birbirimizi anlayabildiğimiz zaman…

Programa konuşmacı olarak katılan Meltem Cumbul, cinsiyet eşitliğiyle hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Cumbul konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Konumuz kadın olacak denildiğinde bizim ülkede kadın olmak nasıl bir duygu diye düşündüm. Bunun üzerine konuşmanın çok uzun zaman alacağını da düşündüm. Umutlarımızı yitirmememiz gerektiğinden dolayı, sorunlardan bahsetmek istemedim. Gün içinde medyada kadın-erkek eşitsizliğinin aslında ülkemizdeki yansımasını, özellikle şiddet tarafından çok fazla görebiliyoruz. Oyuncu olmam sebebiyle birçok sinema filminde, ya da tiyatro oyununda bunları yansıtmaya çalışıyoruz. Bunun dışında beni en çok evde, sokakta nasıl büyütüldüğümüz kısmı ilgilendiriyor. Ailemiz bize birey olmamızı önerirken nasıl bir ergenlik çağı yaşadık, yanımızda kimler vardı? Tüm bu dönemlerden sonra benim için kadın-erkek eşitliği şurada başlıyor: Bir erkek kadının geçtiği tüm duyguları hissedebiliyorsa, kadın da erkeğin duygularını hissedebiliyorsa birbirimizi anlayabileceğimizi düşünüyoruz. Birbirimizi anlayabildiğimiz zaman da cinsiyet ayrımının kalmayacağını düşünüyorum.

“Bugün esenlik ve özgürlük içindeysek…”

Meltem Cumbul’un konuşmasının ardından içimizdeki umudu güçlendiren bir diğer konuşmacı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın akrabası Selin Söğütlügil düşüncelerini paylaştı. Söğütlügil konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Burada bulunmaktan mutluluk ve onur duyuyorum. Bugün esenlik ve özgürlük içerisinde bir Türk kadını olarak bulunuyorsak eğer, bunu her şeyden önce Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Ata’mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, büyük Cumhuriyet’in temellerine borçluyuz. 18 yaşımdan beri 3 kıtada yaşadım. Bizim kadınımız gibi hiçbir yerde yok. Burada olduğu için değil, bunu yaşadığım, hissettiğim ve tecrübe edindiğim için söylüyorum. Kadın olmak çok büyük bir umuttur diye düşünüyorum. Umutlarımız hiç tükenmesin… Bizler bu toplumun en kuvvetli değerleriyiz. En ayrışmaz, en toplayıcı güçleriyiz ve çok kuvvetliyiz. Var olsun Türk kadınları…”

Celal Pir’in moderatörlüğünde Lüleburgaz halkıyla birlikte gerçekleştirilen sohbet, soru ve cevapların ardından sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi