MENÜ KAPAT

Türk Kadınlar Birliği Lüleburgaz’da

Türk Kadınlar Birliği Lüleburgaz Şubesi ve Belediyemiz tarafından 5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Haklarını Elde Edişinin 83. Yıldönümü olması nedeniyle etkinlik gerçekleştirildi. Bu etkinlikler kapsamında Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanları Lüleburgaz’da toplandı. Türk Kadınlar Birliği Lüleburgaz Şubesi’nin Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisindeki yerinin açılışı yapıldı. 5 Aralık’ta düzenlenen etkinliklerin tümünde kadınlar vardı.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Dünyadaki pek çok ülkeden önce bu hakkı elde eden kadınlarımız Lüleburgaz’da bugünü kutladı.

Program, Eski Hükümet Konağı önünde, Saygı Duruşu, Çelenk Töreni ve Türkiye’nin ilk kadın örgütü Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Avukat Sema Kendirci Uğurman’ın konuşması ile başladı.

Sema Kendirici Uğurman konuşmasında şunları söyledi: “Bugün, seçme ve seçilme hakkının kullanılmasında, cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasının 83. Yılını büyük bir gururla kutluyoruz. Cumhuriyetin ilanından sonra, 1926 yılında, laik hukukun temeli olan Türk Medeni Kanunu ile aile ve toplum içinde eşit haklar kazanan kadınımız, sosyal yaşama aktif katılımın da en önemli adımlarını atmıştır. Daha sonra, 1930 yılında Belediye Kanunu ile yerel yönetimlerde, 1933 yılında da köylerde muhtar ve ihtiyar heyetlerine seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. 1934 yılının 5 Aralık günü, Anayasa’nın değiştirilmesi ile de kadınlarımız, siyasal haklarının en önemlisini ve sonuncusunu, dünya üzerindeki pek çok ülkeden önce elde ederek, gerçek eşitlikle, her alanda seçme ve seçilme haklarına sahip olmuşlardır. Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, hep güvendiği biz kadınların, tüm karar ve yönetim mekanizmalarında eşit katılım hakkına sahip olmasına olanak tanıyan, bu çok önemli devrimi gerçekleştirmiş olması nedeniyle, bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Ayrıca, 1924 yılında kurulan derneğimizin, bu haklarımızın kazanılmasında büyük mücadelesi ve çok önemli katkıları olduğu da tarihsel bir gerçektir.

Hak Ettiğimiz Yeri Almalıyız

Derneğimizin İlk Genel Başkanı Nezihe Muhiddin başlattıkları mücadeleyi; ‘Biz kadınlar, toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce, kadınlarımızı bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz, onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye’de kadın ve erkeğin, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir.’ sözleri ile özetlemiştir.

Demokrasinin Yılmaz Savunucuları Olacağız

Daha o tarihlerde, eşitlik olmadan özgürlük olamayacağını ve siyasal katılım sağlanmazsa hiçbir hakkın hayata geçemeyeceğini dile getiren ve bu amaç için mücadele eden tüm yöneticilerimiz ve üyelerimize de teşekkürü bir borç biliyoruz. 83. Yılda biz kadınlar söz veriyoruz ki, daima ve her zaman; Aziz Atamızın armağanı olan devrimlerinin, yani bilimin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün, bağımsız yargının, eşitliğin, özgürlüğün, yurtta ve dünyada barışın ve en önemlisi hepsinin toplamı olan demokrasinin yılmaz savunucuları olacağız.

Sorumluluğumuzu Yılmadan ve Korkmadan Yerine Getireceğiz

Yine bu önemli ve anlamlı günde tekrarlıyoruz ki, birlik, umut ve dayanışma ile sosyal ve siyasal yaşamın içinde ve haklarının bilincinde kadınlar olarak, üstümüze aldığımız sorumluluğun gereğini, korkmadan ve yılmadan yerine getireceğiz. Bunun için, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerine sahip çıkarak, yaşamın her alanında eşit katılım ve eşit temsilimizin sağlanması ve elde ettiğimiz hakların korunması, kullanılması ve geliştirilmesi için, her türlü demokratik mücadelenin içinde ve önderi olacağız. Bizi bu aydınlık yolda ilerlemekten kimsenin alıkoyamayacağını bugün bir kez daha ilan ediyoruz.”

Sema Kendirci Uğurman’ın konuşmasının ardından, Lüleburgaz Kadın Trampet Takımı eşliğinde Kongre Meydanında yürüyüş gerçekleştirildi. Lüleburgaz Belediyesi Kadın Davul Ritm Grubu gösterisi ile stantların Kongre Meydanında açılması ve kapalı salon etkinlikleri ile program devam etti. Aşkiye-Neşet Çal Sahnesindeki etkinlikler, Türk Kadınlar Birliği Lüleburgaz Şube Başkanı Seval Çalışır’ın konuşması ile başladı. Program, Ertuğrulköy Cumhuriyet Kadınları Korosu Konseri, şiirlerin okunması, Lüleburgaz Kent Spor Kulübü Kırklareli yöresi halk oyunları gösterisi, İz Bırakan Kadınlar ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın konuşması ile tamamlandı.

Biz Burada Çok Şanslıyız

Başkan Emin Halebak konuşmasında şunları söyledi: “Güzel ülkemin tüm köşelerinden, Kıbrıs’tan gelen güzel ve zarif hanımefendileri ağırlamaktan mutluluk duydum. Bugün çok farklı etkinlikler yapılabilirdi. Konuşmacılar, panelistler size kadının toplumsal hayattaki yerini ve yapılması gerekenleri anlatabilirdi. Biz bugün size bunları anlatmak yerine yaşattığımızı düşünüyorum. Biz burada çok şanslıyız. Kadınlarımız çok güçlü Atatürk’e bağlı, değerlerine bağlı… Erkeklerimizde çok güçlü çünkü kadınlarımızın arakasında durabiliyorlar. Tarih kitapları cephedeki savaşları anlattı ama asıl mücadele ve kavga Türk kadının verdiği mücadeleydi. Türk kadının özgürlüğe giden yolda yaptıklarıydı. Ulu Önder Atatürk, bunu herkesten çok iyi bildiği için 1924’te Türk Kadınlar Birliği kuruldu. Toplumda kadın ve erkekleri eşitleyemediğiniz zaman nasıl emperyalizmin kucağına düştüğümüzü ve nasıl parçalanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığımız görülüyordu. O yüzden kadınlarımız çok iyi yetiştirmeliyiz. Kadınlarımız hak ettiği yerele yükseltilmeli ve yüceltilmeliydi. Buna karşı olanlar biliyordu ki, kadınları yok edebilirlerse Cumhuriyeti, laikliği, özgürlükleri kısacası her şeyi yok edebileceklerini biliyorlardı. Bunu bir parça başarmış gibi görünseler de biliyoruz ki her zaman ilericiler kazanır.”

FOTOĞRAFLARA LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ…

Call Now ButtonÇağrı Merkezi