MENÜ KAPAT

TİS’te kazanan Lüleburgaz oldu!

Lüleburgaz Belediyesi ile DİSK Genel İş arasında süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri mutlu sonla sona erdi. Anlaşmanın sonunda Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş’deki personelimiz hakkında ilk 6 ay için en düşük maaş net 3 bin 300 TL, ikinci 6 ayda en düşük net 3 bin 805 TL ve bunlara ilave olarak 30 günlük ikramiye, 2 bayram ikramiyesi, 8 günlük izin yardımı ve 1 Mayıs ikramiyesi şeklinde belirlendi. Anlaşma sonrası emekçi personelimizle bir araya gelen Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, “Bizim sevdamız Lüleburgaz. Lüleburgaz bizim kavgamızın şehri. Bu kavga, insanca yaşama kavgası. Bu kavga daha mutlu olacağımız daha temiz daha yeşil ve huzurlu bir Lüleburgaz’ı yaratma ve yaşatma kavgası. Bu kavga bitmedi. Sürüyor ve sürecek… Yeryüzü aşkın, Lüleburgaz’da sevginin yüzü oluncaya dek…” dedi.

Gece yarısı sona eren görüşmeler sonunda iki taraf el sıkıştı. İki tarafın da mutlu olduğu anlaşma sonucunda Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş’de ilk 6 ay için en düşük maaş 3 bin 300 TL olarak belirlendi.

İkinci 6 ay en düşük maaş net 3 bin 805 TL

Sözleşmenin detaylarına göre ikinci 6 ayda ise en düşük net maaş 3 bin 805 TL olarak belirlendi. Bunlara ek olarak 30 günlük ikramiye, 2 bayram ikramiyesi, 8 günlük izin yardımı, 1 Mayıs ikramiyesi ilave edildi. Yapılan anlaşmayla birlikte Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş. çalışanları rahat bir nefes aldı. Görüşmelerin ardından Başkan Gerenli ve DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen, kendilerini dışarıda bekleyen işçilere açıklama yaptı. İlk olarak konuşan Salim Şen, anlaşmanın kısaca detaylarından bahsederek sürecin olumlu sonuçlanmasında emeği geçen başta Başkan Gerenli olmak üzere herkese teşekkür etti. 

“Burgaz’ın başkanı Murat Gerenli”

Salim Şen’den sonra sözü alan Başkan Gerenli işçiler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. İşçiler meşalelerle birlikte hep bir ağızdan “Burgaz’ın başkanı Murat Gerenli” sloganları attı. Başkan Gerenli şöyle konuştu; “Bizim sevdamız Lüleburgaz. Lüleburgaz bizim kavgamızın şehri. Bu kavga, insanca yaşama kavgası. Bu kavga daha mutlu olacağımız daha temiz daha yeşil ve huzurlu bir Lüleburgaz’ı yaratma ve yaşatma kavgası. Bu kavga bitmedi. Sürüyor ve sürecek, yeryüzü aşkın Lüleburgaz’da sevginin yüzü oluncaya dek.”

“Emek en yüce değer”

Türkiye’de halihazırda verilen asgari ücretin açlık sınırına yakın olduğunun altını çizen Başkan Gerenli, yaşanan ekonomik kriz ve pandeminin getirdiği zorluklara rağmen herkes için en iyi teklifi verdiklerini söyledi. Başkan Gerenli, “Emek en yüce değerdir. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Gerçekten tüm benliğimle söylüyorum. Bizler, fırsat eşitliğine, demokratik haklara, insan haklarına, özgürlüklere, adalete, akıl ve beden gücüyle çalışmanın değerine ve bunun en iyi şekilde karşılığının verilmesi gerektiğine inanan sosyal demokrat bir belediyeyiz. Ama maalesef ülkemiz çok zor ekonomik şartlardan geçiyor. Dünyada pandemi var, ülkemizde ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve açlık sınırına yakın belirlenmiş 2 bin 825 TL’lik bir asgari ücret var. Ama biz üreten, ekonomisi hızla büyüyen ve hakça bölüşen bir Türkiye için hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“Esas teşekkür sizlere”

Zorlu geçen TİS sürecinde fedakarca çalışan herkese teşekkür eden Başkan Gerenli, esas teşekkürü işçilere ettiğini söyledi. Başkan Gerenli, “Bu süreçte başından beri fedakarca, özveriyle sizler için çalışan başta DİSK Genel İş Yönetimi’ne, Trakya Şube Başkanı Salim Şen’e ve yönetici arkadaşlarıma, iş yeri sendika temsilcimiz Ercan Karagöbek’e, Çiğdem Yılmaz’a, SODEMSEN yetkililerine, genel sekreterimiz Cahit Korkmaz’a ve diğer arkadaşlarımıza, Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcımız Leyla Güncer’e ve yine yönetim kurulu üyemiz İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürümüz Dilek Çetin Çivi’ye çok teşekkür ederim. Ama esas teşekkürü sizlere ediyorum.” dedi.

“Olması gerektiği gibi masada bitti”

Başkan Gerenli, TİS öncesi önce pandemi krizi, ardından ekonomik zorluklar yaşandığını hatırlatarak, “Bu toplu sözleşme süreci biraz zorlu geçti. Biraz sıkıntılar oldu. Pandemi baştan bizi zorladı. Daha sonra hepimizin çok sevdiği sevgili Erol Özgür’ü kaybettik. Arkasından karantina süreçleri oldu. Görüşmelerimiz başladı. Bu akşam çok güzel bir şekilde tam da olması gerektiği gibi masada görüşmeler sona erdi. Her iki tarafı da mutlu edeceğine inandığım bir toplu iş sözleşmesine imza atacağız.” ifadelerini kullandı.

“Hakkınızı alnınızın teri kurumadan alacaksınız”

Lüleburgaz Belediyesi’nin işçisinin hakkını alnının teri kurumadan veren bir kurum olduğunu vurgulayan Başkan Gerenli, işçilere haklarını vermeye devam edeceklerini söyledi. TİS sürecinde kaos yaratmak isteyenlerin amaçlarının boşa çıktığını kaydeden Başkan Gerenli, “Gece-gündüz, hafta sonu bayram, yılbaşı demeden, soğukta yağmurda, ayazda, karda Lüleburgaz’ın çilesini çekiyorsunuz. Lüleburgaz’a en iyi şekilde hizmet ediyorsunuz. Her ne kadar süreci kışkırtarak başka noktalara çekmek isteyenler, kaos yaratmak isteyenler ve bu süreci zorluğa sokan ve yangına körükle gidenler olsa da sizler Lüleburgaz’a, Lüleburgazlılara yakışanı yaptınız. Demokratik ve barışçıl bir şekilde hak mücadelenizi sonuna kadar en iyi şekilde hayata geçirdiniz. Bu yüzden sizleri bütün kalbimle kutluyorum. Size söz veriyorum. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Lüleburgaz Belediyesi emeğinizin hakkını, alın teriniz kurumadan vermeye devam edecek.” diye konuştu.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi