MENÜ KAPAT

Temiz Çevreyle Temiz Gelecek

Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Lüleburgaz’da da Kongre Meydanı’nda Belediyemiz tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler, Kent Konseyi Çocuk Meclisi – Doğa Dostu Çocuklara Çalışma Grubundan Eda Özdemir’in konuşması ile başladı. Program, Kent Konseyi – Çevre Sağlık Spor çalışma Grubunun gösterisinin ardından, Kocasinan İlkokulu 3F sınıfı ve GENKAD izcileri gösterilerini sergiledi. Program, Belediye Başkan Vekili Deniz Şahin’in konuşması ile devam etti. Şahin, çevre bilincini küçük yaşlarda kazandırmanın önemine dikkat çekti ve temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak için bisiklet kullanımın faydalarının altını çizdi. Başkan Vekili Deniz Şahin’in konuşmasının ardından etkinliğe katılım gösterenlere, 15.000 adet begonya, 500 adet çam ağacı, 500 adet çevreci torbalar, 600 adet karaçam tohumlu kalem, 250 adet şapka ve 250 adet tişört dağıtıldı.

Neden Çevreci Torbalar?

Bez torba, kese kağıdı ve fileler, tek kullanımlık değildir. Hammadesi, dikiş kalitesi ve kullanım şekline göre aylarca hatta yıllarca kullanılabilmektedir. Üretimde kullanılan hammaddelerine göre ya tamamen doğal ortamda çözünebilir %100 pamuk malzemeden ya da anti bakteriyel ve geri dönüşümlü malzemeden üretilmektedir. Doğa dostu etiketi olan bez torba ve ambalajların baskılarında; geleneksel kök boyalar, su bazlı boyalar, sağlığa zararlı olmadığı belirlenmiş tekstil boyaları kullanılmaktadır. Bazı torbalar dayanıklıdır, kilolarca ağırlığı rahatlıkla taşıyabilirsiniz. En önemlisi; bez torba, kese kağıdı ve fileler doğa dostudur, geri dönüşümlüdür.

Naylon Notlar!

1 naylon poşet ortalama 12 dakika kullanılıyor. Türkiye’de yılda 260 bin ton plastik poşet kullanılıyor. Dünya çapında kullanılan naylon poşetler doğal yaşamda önemli ölçüde tahribata neden oluyor. Doğa, bu atıkları ancak yüzlerce yılda yok edebiliyor. Güneş ışınlarıyla parçalanan plastik torbalar ise ayrışarak daha zehirli atıklara dönüşüyor.

Plastik torbalar, petrol türevi bir termoplastik olan polietilenden hammaddesinden elde ediliyor. Bu nedenle plastik torba kullanımının azalması, ülkenin dışa bağımlılığında bir azalma anlamına geliyor. Bir ton plastik poşet tekrar kullanıldığında 11 fıçı benzine denk enerji tasarruf edilmiş oluyor. Petrol kaynaklarından yapıldıkları için küresel ısınmanın en büyük nedeni olan karbondioksit salgılanmasının en büyük kaynaklarından biri.

Ve her yıl yaklaşık bir milyon deniz kuşu, 100 bin deniz memelisi ve sayısız balık ölüyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi