MENÜ KAPAT

Temiz Çevreyle Temiz Gelecek!

Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetleri paylaştı.

 Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Göksel Üstünalp, Stratejik Yönetim ile İşleyen Kurum’un ve “Kültür Kentinin” sürdürülebilirliğini sağlamak başlığı altında yaptığımız faaliyetleri şöyle sıraladı: Sıfır Atık Projesi kapsamında «Çevre Dostu Araç ve Ürünlerin kullanımı Raporu» hazırlatıldı. Müdürlüklerimizden «Çevre Dostu Araç ve Ürün Projesi» görüşleri alındı. Kentlilik Bilinci eğitimlerinin yapılması kapsamında, 5 okulumuzda Çevre Bilinci Eğitimi Mart Ayında verildi. “ATIK DEYİP GEÇME, TEKRAR DEĞERLENDİR” çalışması Mayıs Ayında Belediyemiz Hizmet Binasında yapıldı.

Yaşam Kalitesi Yüksek, Değer Yaratan Yaşanabilir ve Sürdürülebilir Kent Olmak

5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri kapsamında, ‘Plastik Torbaya Hayır’ temalı 1000 adet bez torba dağıtıldı. Çevre koruma bilincinin geliştirilmesine yönelik 3 ayda bir reklam, bilgilendirici yayın vb. hazırlanarak kentim-kendim dergisi ile dağıtıldı. Kentim-Kendim Dergisi 37-38-39-40’ıncı sayıları ile birlikte dağıtılması için; ‘Çevre Dostu Alışveriş’, ‘Çevre Dostu Ulaşım’, ‘Atık Elektrikli ve Elektronik Atıklar’ ve ‘Geri Dönüşüm İle Geleceğim Muhteşem Olacak’ bilgilendirici el broşürleri hazırlatıldı ve dağıtıldı. 2017 Faaliyet Raporu hazırlanarak KIRKAB-2 Birliğine teslim edildi. 5 Haziran Çevre Günü Kent Konseyi, TEMA, GENKAD İzcileri, LÜKSAD, Ziya Organik Tarım Cam kırığı, 3K İnşaat, Lüleburgaz Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi Yetkilileri ve Kocasinan İlkokullarının ortaklaşa düzenlendiği etkinlikle Kongre Meydanında kutlandı.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar Hadi Geri Dönüşüme!

 Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Türkiye  Bilişim Sanayicileri ve İş Adamları Derneği  (TÜBİSAD) ile Belediyemiz arasında İş Birliği Protokolü 24 Ekim’de imzalandı. 19 Aralık’ta da iki adet toplama konteyneri Kapalı Pazar Yerine ve Gençlik Parkı’na yerleştirildi.

Bitkisel Atık Yağlar

 Bitkisel Atık Yağların Toplanması için kentimiz genelinde 3 nokta(Kongre Meydanı, Sokollu Cami, Kurtuluş Cami) belirlendi. Evlerde oluşan atık yağların bu noktalara pet şişe içerisinde bırakılması sağlandı.

Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması

 2017 yılında, 780.000kg (%40) karışık ambalaj, 1.160.000kg (%60) cam ambalaj olmak üzere toplamda 1.940.000 kg Ambalaj Atığı ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.

Meydanların ve Yeşil Alanların Düzenlenmesi

Mevcut parkların, meydanların ve yeşil alanların yeniden düzenlenmesi, bakım ve onarımlarının yapılması kapsamında, 200.000 m² yeşil ve çiçeklik alanda gerekli temizlik ve bakım işlemleri ile çiçeklendirilmesi yapıldı. Kent esnettiğini düzenlemek amacıyla Yeni İtfaiye binası bahçesine 4.500 m²  Kadın Akademisi’ne 4.500 m2 ve Çetin Yelmez Bulvarı’na 10.000 m2 çim serimi yapıldı. 200.000 adet yazlık çiçek, 100.000 adet kışlık çiçek, 3200 adet aşılı gül ve 700 adet ağaç ekimi yapılmış olup; 100.000 adet lale soğanı, 30.000 adet sümbül soğanı ekimi yapıldı. Şehrimiz içerisinde bakım gerektiren 2.800 adet ağacın budama işlemi yapıldı. Mevcut mezarlık alanlarının bakım ve gerekli düzenleme çalışmalarının yapılması kapsamında 303 adet mezar yeri tahsisi ve 428 adet gömü işlemi gerçekleştirildi.

Ağaç Dikim Faaliyetleri

2017 Bisiklet yılı Etkinlikleri kapsamında, 26 Mart Orman Haftası’nda “100 Bisiklet 100 Fidan” Etkinliğine destek verildi. 23 Nisan Çocuk Şenlikleri kapsamında kentimiz çocukları ile birlikte 50 adet ağaç dikildi. ÇEVKOR Çevre Koruma Dergisi ve Belediyemiz iş birliğinde 2500 adet Toros Sediri ekildi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri ile birlikte 20 adet ağaç dikildi. Ramazan ve Kurban Bayramları nedeniyle Arife Günleri tüm mezarlık alanımızın girişinde mevsimlik çiçek dağıtımı yapıldı. Kurumsal Çiçek Aboneliği Projesi kapsamında, Belediyemiz ofisleri, kafeterya, yönetici odaları, toplantı odaları ve vatandaş ile çalışanların olduğu alanlarda belirlenen  127 noktaya vazolar içindeki canlı çiçekler yerleştirildi.

25 Tür 4061 Adet Ağaç

Mahallelerde ağaç envanterinin çıkarılması ve kayıt altına alınması kapsamında, Cumhuriyet, Barış, Güneş ve Atatürk Mahallelerinde envanter çalışması yapıldı. Çalışma kapsamında 25 tür 4061 adet ağaç olduğu tespit edildi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi