MENÜ KAPAT

“Taş Yapıların Hafızası” sergisi açıldı!

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Taş Yapıların Hafızası” 3 boyutlu maket ve “Kırklareli – Haskovo Sınır Ötesi Ortak Kültürel ve Tarih Mirasımız” fotoğraf sergisi 12 Ekim Salı günü Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda açıldı. Açılışta konuşan Başkan Gerenli, “Lüleburgaz için böylesine önemli bir tarihi yapıda sınır ötesi iş birlikleriyle gerçekleştirilen bu sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum” dedi.

AB Başkanlığı’nın Interreg – IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nın İkinci Teklif Çağrısı kapsamında Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Haskovo Tarih Müzesi iş birliğinde, “Kültürel Hazine Evi” isimli projesi doğrultusunda uygulanan “Taş Yapıların Hafızası” maket ve “Kırklareli – Haskovo Sınır Ötesi Ortak Kültürel Tarih Mirasımız” isimli fotoğraf sergisi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Meclis Toplantı Salonu’nda açıldı. Açılışa Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Macit, Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Dilek Beyoğlu ve Proje Koordinatörü İbrahim Çekiç katıldı. Lüleburgaz Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Reşide Candan’ın da eşlik ettiği sergi açılışında, Başkan Gerenli sergi hakkında bilgiler aldı.

Birbirinden eşsiz 20 eser sergileniyor

16 Ekim Cumartesi gününe kadar açık olacak sergide Kırklareli ve Haskovo illerinde yer alan birbirinden eşsiz 20 tarihi yapının 3 boyutlu maketiyle fotoğrafları yer alıyor. Bununla birlikte sergiye katılan vatandaşlar 3 dilde ve artırılmış gerçeklik içeren tanıtım kataloglarından da faydalanabiliyor.

“Ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum”

Sergi açılışında konuşan Başkan Gerenli, Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nin Türkiye’de ayakta kalan 3 menzil külliyesinden biri olduğunu ve bu nedenle Lüleburgaz için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Başkan Gerenli, tarihi taş yapılarla ilgili düzenlenen sergiye tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nde ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur duyduğunu söyleyerek, “Lüleburgaz için böylesine önemli bir tarihi yapıda sınır ötesi iş birlikleriyle gerçekleştirilen bu sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum. Kültürümüze, geçmişimize muhakkak sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Sınırın ötesindeki dostlarımızla kardeşlik ve barış içerisinde ilişkilerimizi devam ettirmeyi çok arzuluyoruz. Bu sergiye de ev sahipliği yapmaktan çok mutlu oldum” ifadelerini kullandı.  

“Taş yapılar ortak geçmişimizdir”

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen de, “Taş yapıların hafızası ortak kültürümüz, ortak geçmişimizdir. Yakın coğrafyada dostlarımızla birlikte yaşıyoruz. Oradaki tarihi miras hem bizi hem de komşularımızı ilgilendiriyoruz. Bunları farkındalık oluşturmak için yeni nesillere aktarabilme gayretini göstermek bizi de çok mutlu ediyor” dedi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi