MENÜ KAPAT

Taş Köprü’nün kurtuluşunda önemli adım!

Mimar Sinan’ın tarihi eseri Tarihi Taş Köprü’nün, taşıt trafiğinden kurtulmasında önemli kilometre taşı olan alternatif yol çalışmalarında sona gelindi. Lüleburgaz Belediyesi’nin kamulaştırmaları büyük oranda tamamladığı alternatif yolun bağlantı noktası için DSİ, Köprüaltı ve Kaynarca Derelerinin üzerine Eylül ayında köprü inşaatına başlayacak.

Taş Köprü taşıt trafiğinden arınacak

Köprülerin tamamlanmasının ardından Tarihi Taş Köprü taşıt trafiğinden arındırılacak. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli alternatif yol ile ilgili: “Köprülerin tamamlanmasıyla birlikte alternatif yolumuzu bitireceğiz. Alternatif yol açılır açılmaz Tarihi Taş Köprü’yü yaya kullanımına açacağız.” dedi.

Belediyemiz, yıllara meydan okuyan Tarihi Taş Köprü’yü yeniden ayağa kaldırmak için önemli bir adım attı. Tarihi köprüyü taşıt trafiğine tamamen kapatarak yayalaştırmayı planlayan Belediyemiz, bu kapsamda yapımını gerçekleştirdiği alternatif yolda sona geldi.

Edirne Caddesi’ne doğrudan bağlantı

Tarihi köprünün kuzeyinde yapılması planlanan biri 20, diğeri ise 12 metre genişliğinde olacak alternatif yol Değirmen Caddesi’nden başlayıp sırasıyla Köprüaltı, Kaynarca Deresi, küme evleri ve Diş Hastanesi Kavşağı güzergahını takip ederek doğrudan Edirne Caddesi’ne bağlanacak.

Köprülere Eylül’de başlanıyor

Alternatif yolun yapımında en önemli sac ayaklarından biri olan köprülerin yapımına ise DSİ tarafından Eylül ayı içerisinde başlanacak. Bu kapsamda DSİ’ye bağlı ekipler, Köprüaltı ve Kaynarca Derelerinin üzerine iki adet köprü inşa edecek. Her iki köprünün inşaatının ise yılsonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Köprüyle birlikte yola da başlanıyor

Alternatif yol yapımı için bugüne kadar toplam 22 bin metrekare alanı kamulaştıran ve kalan son parselle de anlaşma noktasında olan Belediyemiz, köprü yapımıyla eş zamanlı olarak yol yapımına başlayacak. Yol yapımı için şantiye alanları hazırlanırken, Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekipler hızlı bir şekilde yol açma ve asfalt işlemlerine başlayacak.

Taş Köprü yayalaştırılacak

Alternatif yolun açılmasıyla birlikte Lüleburgaz’ın en önemli eserlerinden biri olan tarihi Taş Köprü’nün üzerinden büyük bir yük kalkacak. Tarihi köprü, alternatif yolun açılmasıyla entegre bir şekilde araç trafiğinden arındırılacak. Bir sonraki aşamada ise tarihi Taş Köprü’nün Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ilgili kuruluşlarla işbirliği ile restorasyon çalışmaları olacak. Köprünün restorasyonu tamamlandıktan sonra söz konusu bölge cazibe merkezi haline gelecek.

“Köprüyü yükten kurtaracağız”

Mimar Sinan’ın eseri tarihi Taş Köprü’nün halihazırda taşıt trafiğine açık olduğunu hatırlatan Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli şu açıklamayı yaptı:“Alternatif yoldaki önemli kilometre taşlarından biri olan köprülerle eş zamanlı olarak söz konusu yolda asfaltlama işlemlerimizi yapacağız. Köprülerin tamamlanmasıyla birlikte alternatif yolumuzu bitireceğiz. Alternatif yol açılır açılmaz tarihi Taş Köprü’yü araç trafiğinden arındırarak yaya kullanımına açacağız. Bundan sonraki süreçte Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tarihi köprümüzdeki restorasyon çalışmalarına başlamasını bekleyeceğiz.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi