MENÜ KAPAT

Tarihi Kentler Birliği Mersin Buluşması

Tarihi Kentler Birliği Birlik Meclisi 2017 Yılı 2. Olağan Toplantısı 22-23 Eylül’de Mersin’de yapıldı. Toplantıya Lüleburgaz Belediyesi adına Meclis Üyesi Günsel Solak katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı ‘2018’e Doğru Kültürel Mirasa Bütüncül Bakış ve Mersin Örneği’ temalı Mersin Buluşması, düzenlenen açılış programıyla başladı. Program, Mersin Tanıtım filminin izlenmesi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun konuşması ile başladı. Doğal çevre korumasına yerel yönetim politikalarında ağırlık veren, kent kültürünü, sivil toplum katılımını ve toplumsal duyarlılığı geliştirme çabası içindeki kentlerin kabul edildiği Tarihi Kentler Birliği toplantısı Mersin’de yapıldı.

2017 yılı 2. Olağan Meclis Toplantısı ile başlayan Tarihi Kentler Birliği Mersin buluşmasının ikinci gününe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, 110 il ve ilçenin belediye başkanları, akademisyenler, kazı başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Çok Özel Bir Coğrafyadayız

Toplantının genel değerlendirme bölümünde Mersin’e gelmenin Türkiye coğrafyasında geçmişin bir takım büyük yollarından geçmek demek olduğunu söyleyen ve Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’na ev sahipliği yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileten Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Çok özel bir coğrafyadayız. Sayın Burhanettin Kocamaz’ın belediyecilik birikimin rahatlığı ile Tarihi Kentler Birliği Eylül ayı toplantısını Mersin’de gerçekleştirdik. Biz bu süreçte etrafımızdaki arkadaşların Mersin ile olan iş birliği çalışmalarına şahit oluyorduk. İnanılmaz bir düzey anlaşması ile iletişim kurduk. Hiçbir şey aksamadı. Birbirimizi anlayamadığımız, iletişim kuramadığımız bir çağ yaşıyoruz. Ancak bu toplantının gerçekleşmesi için çalışma aşamasında biz iletişimsizlik kabuğunu kırdık. Bize ev sahipliği yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Koruma Çalışmaları Gözlemlendi

Meclis toplantısı sonrasında “2018’e Doğru Kültürel Mirasa Bütüncül Bakış ve Mersin Örneği” başlığını taşıyan sunumların ardından, uzmanlar rehberliğinde Mersin şehir merkezindeki koruma çalışmalarının gözlemleneceği inceleme gezileri gerçekleştirildi. Soli Pompeiopolis Antik Kenti ile başlayan şehir turu Mersin Arkeoloji Müzesi, Tarsus’ta yer alan Hz. Danyal Peygamberin kabri, Tarsus Ulu Cami, Tarihi Kırkkaşık Bedesteni, Tarihi Tarsus Evlerini gezmesi ile sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi