MENÜ KAPAT

Suyu koru, dünyayı koru!

Hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Su temel enerji kaynağıdır. Su bize yaşam gücü verir.  Yeryüzünün 4’te 3’ü su olduğu halde bunun sadece yüzde 1’i içilebiliyor. Yeryüzünde içilebilir suyun çok kısıtlı olduğun aklımızdan hiçbir zaman çıkartmamalıyız ve suyumuzu israf etmeden verimli kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Belediyemiz tarafından 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında bir program düzenlendi. Proje ortaklarımız TEMA ve Mektebim Okulları ile birlikte gerçekleştirdiğimiz program Belediye Hizmet Binası Zemin Kat Kültür Alanı’nda Drama-Pandomim ile başladı. Programın devamında öğrenci korosu, müzik dinletisi ve halk oyunları ekibi birbirinden güzel gösterilerini sergiledi.

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini “Dünya Su Günü” olarak ilan etti. İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen “Dünya Su Günü”, gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

1 Bardak Suyun Faydaları Nelerdir?

Hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Su temel enerji kaynağıdır. Su bize yaşam gücü verir. Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılımları için karaciğer ya da böbreklere taşır. Kalp krizi ve felce karşı koruyucudur. Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler. Vücudun soğutma(terleme) ve ısıtma(elektrik) sistemleri için vazgeçilmezdir. Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat yetersizliği sorununa çözüm getirir. Çalışma verimini arttırır ve dikkat aralığını büyütür. Su dünyadaki diğer bütün içeceklerden daha kolay bulunabilir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur. Uykuyu düzenler. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve bize gençlik enerjisi verir. Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Gözlere canlılık ve parlaklık verir.

Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde en çok su banyoda harcanır. Günlük su kullanımının yüzde 40’ı banyodadır. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda ise 150 litre su tüketilir. Haftada bir kez bile küveti doldurursak yılda 7.5 ton su kullanmış oluruz. Duş süresini bir dakika azaltsak yılda 5 ton su tasarruf ederiz.

Bahçede Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bahçedeki çimleri sabah erken saatlerde veya güneş battıktan sonra yıkayalım. Düzenli bir şekilde haftada birkaç kez yapılan sulama, her gün yapılandan çok daha iyidir. Çünkü her gün yapılan sulamada mantar oluşur. Park ve bahçe düzenlemelerinde daha az suya ihtiyaç duyan bitkileri tercih edelim. Ağaçların, çalıların ve güllerin çevresindeki yabani otları temizleyelim. Sulamada damlama yöntemini tercih edelim. Bu sulama sistemini her türlü bahçeye uygulayabilir ve yeterli miktarda sulama sağlayabiliriz. Yağmur sularını biriktirerek bahçe sulamasında kullanabiliriz. Ayrıca evde veya iş yerinde akvaryum varsa kirli suyunu bitkileri sulamak için kullanabiliriz.

Genel Alanlarda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su sayacınızı zaman zaman kontrol edin. Kullanmadığınız halde sayaç dönüyorsa tesisatta kaçak var demektir. Hemen bir tesisat ustasına haber verin. Aracınızı yıkamak için, geri kazanılmış su kullanan araba yıkama tesislerini tercih edin. Apartmanın merdiven boşluklarını temizlerken, suyla yıkamak yerine paspasla silmeyi tercih edin.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi