MENÜ KAPAT

SU İSRAFINA HAYIR!

Yeryüzünün 4’te 3’ü su olduğu halde bunun sadece yüzde 1’i içilebilir durumda. Yeryüzünde içilebilir suyun çok kısıtlı olduğun aklımızdan hiçbir zaman çıkartmamalıyız ve suyumuzu israf etmeden verimli kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini “Dünya Su Günü” olarak ilan etti. İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen “Dünya Su Günü”, gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

Lüleburgaz’da Musluklardan Akan Su İçilebiliyor

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak 22 Mart Dünya Su Gününün önemini şu sözlerle vurguladı: “Dünya yüzeyine baktığımızda kullanılabilir su kaynaklarının ancak yüzde 1’lik kısmı içilebilir su olarak nitelendiriliyor. Lüleburgaz’da musluklardan akan su içilebiliyor. İçme suyumuz İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından her ay düzenli olarak, 5 ayrı noktadan (toplamda 60 adet) su numuneleri alınarak analiz yapılıyor. İçme suyumuzun 2016 yılında sağlık açısından yasal değerlere uygun olduğu tespit edildi. Dünyadaki ve ülkemizdeki su sorunu biliniyorken musluklarımızdaki su boşa akmasın.”

1 Bardak Suyun Faydaları

Hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Su temel enerji kaynağıdır. Su bize yaşam gücü verir. Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılımları için karaciğer ya da böbreklere taşır. Kalp krizi ve felce karşı koruyucudur. Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler. Vücudun soğutma(terleme) ve ısıtma(elektrik) sistemleri için vazgeçilmezdir. Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat yetersizliği sorununa çözüm getirir. Çalışma verimini arttırır ve dikkat aralığını büyütür. Su dünyadaki diğer bütün içeceklerden daha kolay bulunabilir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur. Uykuyu düzenler. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve bize gençlik enerjisi verir. Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Gözlere canlılık ve parlaklık verir.

Evde Su Tasarrufu

Evde en çok su banyoda harcanır. Günlük su kullanımının yüzde 40’ı banyodadır. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda ise 150 litre su tüketilir. Haftada bir kez bile küveti doldurursak yılda 7.5 ton su kullanmış oluruz. Duş süresini bir dakika azaltsak yılda 5 ton su tasarruf ederiz.

Muslukları Kullanmadığımız Zaman Kapatalım

Evde harcanan suyun yüzde 10’u mutfakta kullanılır. Bu nedenle sebze ve meyveleri akan suyun altında değil su dolu bir kabın içerisinde yıkayalım. Diş fırçalarken ya da tıraş olurken suyu boşa akıtmayalım. Bu şekilde yılda ortalama 15 ton su tasarruf etmiş oluruz.

Çamaşır ve Bulaşıklarımızı Birikince Yıkayalım

4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığı elde yıkanırsa, ortalama 85-125 litre su harcanır. Ama aynı bulaşık, bulaşık makinesinde sadece 12 litre su ile yıkanır. Çamaşır makinesi her seferde 175 litre su harcar. Makinenizi haftada bir kez az kullanırsak yılda 9 ton su tasarrufu ederiz.

Musluk Contalarını Yenileyelim

Su donanımlarını sık sık kontrol etmek gerekir. Damlatan ve su sızdıran bir musluk veya sifon çok fazla su tüketmemize neden olur. Bunun için düzenli olarak çeşmelerimizi kontrol ettirelim.

Arabamızı Hortum ile Yıkamayalım

Arabamızı hortumla yıkamak yerine, kovaya koyduğumuz su ile temizleyelim. Çünkü aracımızı hortumla yıkadığımız takdirde her yıkamada 250-500 litre suyu harcamış oluruz.

Bahçede Su Tasarrufu

Bahçedeki çimleri sabah erken saatlerde veya güneş battıktan sonra yıkayalım. Düzenli bir şekilde haftada birkaç kez yapılan sulama, her gün yapılandan çok daha iyidir. Çünkü her gün yapılan sulamada mantar oluşur. Park ve bahçe düzenlemelerinde daha az suya ihtiyaç duyan bitkileri tercih edelim. Ağaçların, çalıların ve güllerin çevresindeki yabani otları temizleyelim. Sulamada damlama yöntemini tercih edelim. Bu sulama sistemini her türlü bahçeye uygulayabilir ve yeterli miktarda sulama sağlayabiliriz. Yağmur sularını biriktirerek bahçe sulamasında kullanabiliriz. Ayrıca evde veya iş yerinde akvaryum varsa kirli suyunu bitkileri sulamak için kullanabiliriz.

Balkonumuzu Temizlerken Yıkamak Yerine Silmeyi Tercih Edelim

Balkonumuzu temiz tutmaya özen gösterirken çok su harcamaktan kaçınalım. Hortum ile yıkamak yerine silersek daha fazla su tasarrufu yapmış oluruz.

Genel Alanlarda Su Tasarrufu

Su sayacınızı zaman zaman kontrol edin. Kullanmadığınız halde sayaç dönüyorsa tesisatta kaçak var demektir. Hemen bir tesisat ustasına haber verin. Aracınızı yıkamak için, geri kazanılmış su kullanan araba yıkama tesislerini tercih edin. Apartmanın merdiven boşluklarını temizlerken, suyla yıkamak yerine paspasla silmeyi tercih edin.

Evde Su Tasarrufunun 10 Basit Yolu

1-Musluğu açık bırakmayın.

2 – Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın

3 – Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın

4 – Daha kısa sürede duş alın.

5 – Gereksiz yere sifon çekmeyin

6 – Sifona 1.5 litrelik plastik bir şişe yerleştirin

7 – Duş başlığınızı belirli aralıklarla değiştirin

8 – Muslukların bakımını yaptırıp, tamir ettirin

9 – Su kaçaklarını engelleyin

10 – Çamaşır makinesini ekonomik kullanın

Call Now ButtonÇağrı Merkezi