MENÜ KAPAT

Stratejik Planlama Ekibi Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisini Gezdi

Stratejik planla yönetilen Lüleburgaz Belediyesinin, 2017-2021 Stratejik Planını hazırlayan Stratejik Planlama Üst Kurulu, Stratejik Planlama Koordinasyon Ekibi, Stratejik Planlama Durum Analizi Çalışma Ekibi ve Stratejik Planlama Çalışma Ekibi Başkan Emin Halebak’ın öncülüğünde Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisini(LYKA) gezip tesisle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Emin Halebak LYKA hakkında değerlendirmede bulundu. Başkan Halebak şöyle konuştu: “Bu tesis ortak bir düşünce sonucu ortaya çıktı. Buradaki amacımız en yüksek verimi sağlamak. Eğitim salonlarımız, sınıflarımız, atölyelerimiz ve eğitim kampımız var. Bizim burada yapmak istediğimiz şey mutlu bir kent halkı yaratmak. Müreffeh bir topluma giderken yalnızca ekonomik gücünüzün olması yetmez. Çok pahalı arabalar içerisinde ne kadar çok magandanın camı açıp dışarı ateş ettiğini biliyoruz. Halbuki bizi çağdaş kılacak olan bindiğimiz araba değil. Bir bisikletle de çağdaş olabiliriz, yürürken de çağdaş olabiliriz. Bu bir düşünce ve davranış biçimidir. İşte buda değerler sistemidir. Burasının varlık nedeni de bunu yaratmaktır.”

Yeni bir yaşam alanı

Kadın sığınma evleri ve çocuk bakım evleri ile kreşin de bulunduğu akademi, kullanıcıların yapıyla güçlü bir ilişkiye girmesini ve 24 saat kullanılmasını sağlıyor. Bu sebeple akademide kentten farklı olarak bir yaşam örgüsü oluşuyor. Bu yaşam örgüsü spor alanları ve ekolojik tarım alanları, üretim atölyelerinin de etkisiyle yeni bir tür insan-doğa-yaşam ilişkisi çerçevesi kuruyor.

Ulaşımı kolay

Akademi, yapı adasının yaklaşık %50’sinde, belirlenen sınırda yapılaşan, kalan alanların ise açık alan önerileriyle değerlendirileceği, Sevgi Mahallesi, İstasyon Caddesi üzerinde 1277 Adada bulunan 1 ve 2 numaralı parseldedir. Akademinin ana girişi İstasyon Caddesi üzerinden alınırken, kadın sığınma evi ve çocuğa yönelik birimlerin girişleri kuzeydeki sokaktan alınmıştır. İstasyon Caddesi’nden alınan girişe yakın olarak konumlanan ortak sosyal mekanlara halkın böylelikle kolay ulaşması sağlanmıştır. Üst kotta oluşturulan açık yaşam platformuna çıkan amfi de girişten algılanmaktadır. Üç ana avlu ve bu avluların platform ve zeminle ilişkilerinin kurguladığı yaşama yönelik ölçekli mekanlardan oluşan tasarım, bu anlamda birtakım duyarlılıkları barındırmaktadır.

Akademi’de neler var?

Akademi, Ana birimleri; Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile Çocuk Kulübü (13ay- 3 yaş aralığında 40 çocuk ve 3- 6 yaş aralığında 60 çocuk kapasitesinde yönetim, çocuk kulübü ve çocuk mekanlarıyla), Kadın Akademisi Ortak Sosyal Mekanlar (sergi salonu, konferans salonu, kütüphane ve okuma salonu, gösteri, spor vb. amaçla düşünülen çok amaçlı salon, hukuk birimi, psikolojik danışmanlık birimi, kadın danışma ve dayanışma birimi, kadın sivil toplum örgütleri için klüp odaları, kadın liderlik, anneliğe hazırlık, okul öncesi ve ev ekonomisine katkı eğitimlerinin verileceği salonlar, işlikler, reçel, turşu, tarhana, makarna, kuskus gibi ürünlerin topluca yapılacağı,  ayrı hazırlama, pişirme yeri olan kapsamlı bir el emeği mutfağı,  el ürünleri marketi, mobilya ve beyaz eşya hariç diğer eşyalar için, dışarıdan gelen eşyaların kabulü, tamiri, temizliği, ütü,  ambalajlama ve etiketleme alanlarını içeren ikinci el eşya işleme, satış ve dağıtım alanıyla), açık ve kapalı oturma alanı, mutfak, depo, wc, engelli wc mekanlarını içeren, park alanına da hizmet verebilecek Kafeterya ve Dinlenme Alanı, Park Alanı ve Açık Otoparkıyla, 6250 m2 olarak planlanmıştır.

Doğa ile iç içe

Öncelikle az katlı, avlulu yapı tipolojisi, oluşan iç sokaklarla sürprizli mekanlar yaratan, avlularında etkinlik ve doğayla ilişkilenme şansı sunan bir yapılaşmadır. Her ne kadar iki ana avlu dışarı açılabiliyorsa da, çocuk mekanlarının ve kadın sığınma evinin korunaklı bir avlusunun olması kullanıcı psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir.

Kadın, çocuk kullanıcıları açık teraslara, avlulara oradan da açık alanlara ulaştıran mekanlar, yapının genel karakterini oluşturmaktadır. Açık alanlardaki açılabilir, kapanabilir örtüler iklim değişikliklerine göre yağmur sularını toplama, güneş enerjisini tutma gibi fonksiyonellikleriyle hobi bahçelerinin sulanması ve bahçenin aydınlatılması gibi işlevlere yardımcı olmak amacıyla düşünülmüştür.

Bizim hep birlikte gerçekleştireceğimiz bir hayalimiz var.

Yaşamaktan mutlu olduğumuz kenti yaratmak…

Call Now ButtonÇağrı Merkezi