MENÜ KAPAT

Sosyal Girişimciliğin Önemi

Global Girişimcilik Haftası programı kapsamında, Sosyal Girişimciliğe Giriş Atölyesi’ndeki katılımcılar, sosyal girişimciliğin püf noktalarını öğrendiler.

Şubat 2016 itibarıyla Türkiye’de işsizlik oranları %10.9’a ulaşmıştır ve bu rakamın daha fazla artmaması için Türkiye’nin alternatif çözüm yolları üzerinde çalışması gerekir.  Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke için, toplumda değer yaratmayı hedefleyen sosyal finans pazarının oluşturulması bu çözümlerden en önemlileri arasında yer alır.

Toplumsal sorunlara çözüm üretmesi ve yeni bir istihdam alanı yaratması nedeniyle sosyal finans pazarı yani sosyal girişimcilik son zamanlarda daha fazla önem kazanır.

Gençler ve Sosyal Girişimcilik

Gençler dünyada pozitif değişimler yaratmak için çok önemli bir kaynağa sahiptir ve dünyada ve kendi çevrelerinde fark yaratabileceklerine inanmaktadırlar. Gençlerin sezgileri açıktır, etraflarındaki sorunları çok iyi algılarlar, yaratıcıdırlar, hızlı düşünürler ve enerjileri çok yüksektir. Gençler yarının bireyleridir, bu nedenle çok büyük bir değişim gücü potansiyelleri vardır.

Gençlerin sosyal girişimcilik alanına girmeleri sadece toplumsal sorunlara çözüm olabilecek fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi için yaratıcı bir ortam sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir iletişim ortamı oluşturarak onların bağımsızlıklarını kazanmalarını, benlik saygılarının artmasını ve toplumsal bilinç kazanmalarını desteklemektedir.

Lüleburgaz’da Lise Çağındaki Gençlere Yönelik Sosyal Girişimciliğe Giriş Atölyesi

Lüleburgaz’da gençlere yönelik düzenlenen Sosyal Girişimciliğe Giriş Atölyesi, gençlerin sosyal girişimcilik konusunda bilgi seviyelerini artırmalarını ve dünyanın daha iyi bir yer olması için lider olma potansiyellerinin farkına varmalarını hedeflemektedir.

Atölye çalışması sırasında gençler kendi hayatlarında deneyimledikleri ya da gözlemledikleri toplumsal sorunları tespit ettiler ve bu sorunların çözümü için yaratıcı fikirler ürettiler. Bu sayede gençler kendi yaşadıkları sorunlar üzerinde dönüştürücü güçleri olduğunu fark ettiler ve toplumda aktif bireyler olma konusunda bilinçlendiler.

Atölyenin sonunda katılan her gence katılımcı sertifikası verildi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi