MENÜ KAPAT

Şiir, tiyatro ve müzik Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’ndeydi

Engin Sahne Tiyatro ve Lüleburgaz Kültür ve Sanat Derneği tarafından 25 Şubat’ta ‘Zindandaki Şair(Namık Kemal), Yazarı Şükran Kurdakul’un Oyunu ve Atatürk’ün sevdiği şiir, şarkı ve türküler’ programı düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde, Şükran Kurdakul’un 1990 yılında basılan ve Namık Kemal’in Magosa Zindanı’nda 38 ay süren sürgününü anlatan tek kişilik oyunu “Zindandaki Şair” sahnelendi. Oyunun ardından Atatürk’ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı’na özel olarak hazırlanan ,Atatürk’ün Sevdiği Şiir, Şarkı ve Türkülerle program sona erdi.

Zindandaki Şair

Yıllar yılı siyasal iktidarların kendi ideolojileri doğrultusunda “resmileştirdiği” özgürlük savaşçısı Namık Kemal, bize; ilk kavga şiirleri, ilk roman, ilk oyunlarıyla haklılık savaşımının yollarını gösterdiği gibi, hapishanelik sanatını da öğretmiştir. Çağına bakışı, gizli sömürge durumuna getirilmiş Osmanlı İmparatorluğu’nu algılayışı, tepkileri, direnci, yorgunluğu ile döneminin insanı… “Zindandaki Şair” “resmi ideoloji”nin gözlerden uzak tutmağa çalıştığı Namık Kemal’in asıl kişiliğini sergiliyor. 1940 kuşağının en genç şairi Şükran Kurdakul’un, bu yapıtı izleyicinin beğenisini kazandı

Call Now ButtonÇağrı Merkezi