MENÜ KAPAT

“Şeffaf ve hesap verebilir anlayış devam edecek”

Belediyemizin geçtiğimiz yıl canlı yayınlamaya başladığı belediye meclis toplantıları ile Eylül ayında canlı yayınlanmaya başlanan ihaleler, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Bir yılda meclis toplantıları 5 bin 391 kez görüntülenirken, ihaleler de sadece 1 ayda bin 195 kez izlendi. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli şeffaflığın artarak devam edeceğini söyleyerek, “Kimseyi ötekileştirmeden, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışımız devam edecek.” dedi.

Başkan Murat Gerenli’nin 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ndeki vaatlerinden biri olan belediye meclis toplantılarının canlı yayınlanması vatandaşın ilgisini çekiyor. Meclis toplantılarının ilk canlı yayınlanmaya başladığı Haziran 2019’daki meclis toplantısından bu yana geçen 28 toplantı toplam 5 bin 391 kez görüntülendi. Vatandaşların dizi gibi izlediği ihaleler hesap verebilir,  şeffaf bir yönetim anlayışını en iyi şekilde yansıttı.

17 saat 9 dakika canlı yayın

Lüleburgaz Belediye Meclis Toplantıları’nın analizi gerçekleştirildiğinde, geçtiğimiz yıl ilk canlı yayınlanan meclis toplantısından bu yana gerçekleşen 28 meclis toplantısında toplam 17 saat 9 dakika canlı yayın yapıldı. Bir meclis toplantısı ise ortalama 36 dakika sürdü.

Kasım’da bütçe maratonu

Belediye meclis toplantılarının en uzun süre canlı yayınlandığı ay ise Kasım oldu. Bütçe görüşmeleri nedeniyle 5 ayrı meclis toplantısının yapıldığı 2019’un Kasım ayında meclis toplantıları toplam 5 saat 3 dakika sürdü. Söz konusu toplantılar arasında en uzun belediye meclis toplantısı 1 saat 54 dakika ile Kasım Ayı 2. Olağan Oturumu oldu.

İhale programı haftalık yayımlanacak

Tüm bunların yanı sıra şeffaflıkta bir adım daha atarak mal ve hizmet alım ihalelerini Eylül ayında canlı yayınlamaya başlayan Belediyemiz, önümüzdeki haftadan itibaren haftalık ihale programını her hafta yayınlamaya başlayacak. Bu sayede dileyen vatandaş ihalelerin gün ve saatini önceden öğrenmiş olacak. Öte yandan Eylül ayı başında yayınlanmaya başlayan ihaleler de bugüne kadar toplam bin 195 kez görüntülendi. Vatandaşların meclis toplantıları yanı sıra canlı ihalelere de ilgisinin artması bekleniyor.

Şeffaf ve hesap verebilir vurgusu

Belediye meclis toplantıları ile ihalelerin canlı yayınlanmasıyla ilgili konuşan Başkan Gerenli şeffaf ve hesap verebilir yönetim vurgusu yaptı. Başkan Gerenli, “Kimseyi ötekileştirmeden, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışımız devam edecek.” diye konuştu.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi