MENÜ KAPAT

Saygıyla ve Özlemle Anıyoruz

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. Yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Lüleburgaz’da anma programı düzenlendi.

Anma programı kapsamında, Eski Hükümet Konağı önünde saat 9’a 5 kala Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saat 9’u 5 geçe siren sesleriyle birlikte Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

Anma programı Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezinde devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Lüleburgaz Lisesi Müdürü İsmail Yener bir konuşma yaptı. Yener konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Şüphesiz Atatürk, Türk Ulusu için çok büyük anlam ifade etmektedir. Ancak en yalın ifadeyle Kurtuluş Savaşının Başkumandanı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideridir. Bu yönüyle farklı ideolojilere, farklı zümrelere ait Atatürk yoktur. Tek bir Atatürk vardır. Tıpkı vatan gibi, bayrak gibi milletimizi millet yapan ortak değerdir. Çevremizde yaşanan olaylar, atlattığımız badireler, ortak değerlerimize sahip çıkmak ve bu değerler etrafında kenetlenmek zorunda olduğumuz gerçeğini bize bir kez daha hatırlatmıştır. Bize düşen görev hamasi tartışmalara girmeden ortak değerlerimiz üzerinde kenetlenmek ve Atatürk’ün gösterdiği bilim-fen yolunda tarihimizden, milli ve manevi duygularımızdan güç alarak emin adımlarla yürümektir.

“10 Kasımlar Unutulmayacak”

Yener konuşmasının devamında öğrencilere seslenerek şunları söyledi: “Sevgili öğrenciler, bu yürüyüş sandığınız kadar kolay olmayacaktır. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde dediği gibi “önünüze dahili ve harici engeller çıkacaktır.” Bu engelleri aşmak aklı hür, vicdanı hür nesiller yetişmesiyle mümkündür. Size düşen görev, Türk istiklaline ve Türk Cumhuriyetine sahip çıkmak, aklı hür, vicdanı hür bireyler olmak, çağın gerektirdiği bilgi birikimine sahip olmak için; okumak, öğrenmek, sormak, sorgulamak ve en önemlisi çok çalışmaktır. Sevgili öğrenciler siz bu bilinçte olduğunuz müddetçe 10 Kasımlar unutulmayacak, Türk milleti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla, rahmetle ve minnetle anmaya devam edecektir.”

Ulu Önderimiz Atatürk’ün asker, komutan ve liderlik yönlerini anlatan konuşmayı İstihkâm Üsteğmen Erdi Gülsever yaptı. Lüleburgaz Lisesi Tarih Öğretmeni Fadime Konak da “Atatürk’ün Mücadeleci Ruhu” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Program, şiirler, kısa film gösterimi ve ödül alan öğrenciler için gerçekleştirilen ödül töreni ile devam etti. Neredesin Atatürk” Oratoryosu ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi