MENÜ KAPAT

Sanatla Lüleburgaz Halkı Buluşuyor

Sanatla Lüleburgaz halkını buluşturmayı amaçlayan, ‘Buluşma’ temalı Resim Çalıştayı 1’inci gün çalışmaları Kongre Meydanında başladı.

Çalıştay, gündelik hayatın yoğun temposu içindeki konumunu, sokaktaki bireyin sanat yapıtıyla kurduğu etki-tepki ilişkisini, yerel yönetimlerin sanatın toplumsallaşması ve hayata karışması yönünde gösterdiği çabayı ve tüm bu koşullar içinde sanatçının toplumsal görevini ortaya koyarak, kentte yaşayan sanat sanat eğitimcileri ile resim sanatına meraklı Lüleburgazlıları buluşturarak; sanatın geleneksel anlamdaki eğitiminde yer alan usta-çırak ilişkisini sürdürmeyi amaçlıyor.

Kentle Geleceğin Köprüsü Kurulacak

Çalıştay, sanatla Lüleburgaz halkını buluşturmayı amaçlarken bir yandan da kentliyi gündelik hayatın yoğun temposundan kurtararak sanatla ilişki kurmasını hedefliyor. Bu çalıştay ‘Buluşma’ temalı ve bu temanın pek çok bileşeni var. Dün gerçekleştirilen programda kentle yeniden bir araya gelindi. Çalıştay süresince, usta-çırak ilişkisi içerisinde kentimizdeki eğitimci resim sanatçıları, deneyimlerini, Lüleburgaz Belediyesi Resim Atölyesi katılımcılarına aktaracak ve karşılıklı paylaşımlar gerçekleştirecekler. Bu paylaşımlarla katılımcılar hayallerini keşfedecek ve kendiyle yeniden buluşacak. Yapacakları bu örnek çalışma ile sanatın diğer alanlarına ve sanata ilgisi olanlara rol model olacaklar. Ayrıca bu buluşmaların toplamında üretilen eserlerin izleri kentimizi gelecekle buluşturacak.

Belediye ve Üniversite İşbirliğinin Güzel Bir Örneği

Çalıştayın açılış programında Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. M. Erol Çopur çalıştayla ilgili düşüncelerini aktardı. Çopur konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Küreselleşen dünyada üretim ya da etkinlikler artık kurum olarak tek başına değil diğer kurum ya da kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleştiriliyor. Çünkü birlikte hareket ve çaba hedeflenen başarıyı da arttırıyor. Bu bağlamda yerel yönetimler ve eğitim kurumlarının işbirliği önem kazanıyor. Geçmişte Lüleburgaz Belediyesi ile Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksekokulunun işbirliğinde gerçekleştirilen ve gerek yaşadığımız kente gerekse eğitim öğretime katkılar sunan başarılı çalışmalarda buluştuk. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz ‘Lüleburgaz Resim Çalıştayı 2017’de belediye ve üniversite işbirliğinin güzel örneklerinden birini oluşturmayı hedeflemektedir. Çalıştayın temasını oluşturan ‘Buluşma’ birçok yönden farklı buluşmaları simgeliyor. Örneğin, ustalar çıraklarla buluşuyor, kentte resim sanatına gönül verenler buluşuyor, sanata önem veren kurumlar buluşuyor, ama belki de en önemlisi kent sanatla bir kez daha buluşuyor. Ve bu buluşmalara katkısı olan başta Lüleburgaz Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve şahıslara sanatseverler adına, Lüleburgaz adına bir kez daha teşekkür ediyor, verimli bir etkinlik olmasını diliyorum.”

15 Haziran – 21 Haziran tarihleri boyunca sürecek çalıştayda Berrin Zengin, Damla Öztoprak, Didem Diyici Okur, Gülşah Erkan Çınar, İsmet Çelebi, Mehmet Erol Çopur, Nilgün Kaya, Orçun Kılıçoğlu, Sevinç Ölmez, Ayşenur Pişkin, Deniz Öner, Hanife Uysal, Hülya Balaman, Mihriban Özer, Nilüfer Yakut Ersoy, Sevda Başaran Gündüz, Zeliha İlhan, Zeynep Gürakın, katılımcı olarak yer alıyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi