MENÜ KAPAT

Sanatla Lüleburgaz Halkı Bir Arada

Buluşma temalı Resim Çalıştayı kentliyi gündelik hayatın yoğun temposundan kurtararak sanatla buluşturdu.

Çalıştay, gündelik hayatın yoğun temposu içindeki konumunu, sokaktaki bireyin sanat yapıtıyla kurduğu etki-tepki ilişkisini, yerel yönetimlerin sanatın toplumsallaşması ve hayata karışması yönünde gösterdiği çabayı ve tüm bu koşullar içinde sanatçının toplumsal görevini ortaya koyarak, kentte yaşayan sanat sanat eğitimcileri ile resim sanatına meraklı Lüleburgazlıları buluşturarak; sanatın geleneksel anlamdaki eğitiminde yer alan usta-çırak ilişkisini sürdürmeyi amaçladı.

Hayallerini Keşfettiler

Çalıştay, sanatla Lüleburgaz halkını buluşturmayı amaçlarken bir yandan da kentliyi gündelik hayatın yoğun temposundan kurtararak sanatla ilişki kurmasını hedefledi. Bu çalıştay ‘Buluşma’ temalı ve bu temanın pek çok bileşeni var. Çalıştay süresince, usta-çırak ilişkisi içerisinde kentimizdeki eğitimci resim sanatçıları, deneyimlerini, Lüleburgaz Belediyesi Resim Atölyesi katılımcılarına aktardı ve karşılıklı paylaşımlar gerçekleştirildi. Bu paylaşımlarla katılımcılar hayallerini keşfettiler. Yaptıkları bu örnek çalışma ile sanatın diğer alanlarına ve sanata ilgisi olanlara rol model oldular.

Küçük Fırça Darbeleri Hayatımızı Değiştirecek Şeyler Yaratır

Çalıştayın kapanış programında Belediye Başkanı Emin Halebak bir konuşma yaptı. Başkan Emin Halebak konuşmasında şunları söyledi: “Çağdaş bir dünyada yaşamak isteyen ve geleceğe umutla bakmak isteyen insanlar olarak giriştiğimiz mücadelenin içinde olmazsak bizim için bunu yaratacak başka hiçbir şey yok. Ve görüyoruz ki yapılanları her şey daha kötüye gidiyor. Gün geçmiyor ki bir yerde bir kadın öldürülmesin, bir kadına şiddet uygulanmasın. Biz Lüleburgaz’da 2016’yı Kadın Yılı ilan ettik. Etkileri hala devam ediyor ve devam edecek. Resimlerin çoğunu da kadınlar yaptı. Kadınlar hayatın her alanında var. Lüleburgaz bu nedenle çok güvenli bir kent. Bu nedenle insanlar Lüleburgaz’da yaşamak istiyor ve buraya geliyor. Gelenlerin çoğunun söylediği şey ‘Lüleburgaz’da herkes gülüyor’. Biz de bunu istiyoruz, Lüleburgaz’da herkes gülsün istiyoruz. Bunu yapabilmenin en hızlı yolu sanattır. Çok küçük fırça darbeleri gibi görünen şeyler hayatımızda gerçek anlamda değişiklikleri yaratan şeylerdir.”

Sanatın Birleştirici ve Buluşturucu Yönü

Çalıştayın kapanış programında Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. M. Erol Çopur çalıştayla ilgili düşüncelerini paylaştı. Çopur konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sanatın pek çok tanımı yapılabilir ve bu tanımlara bağlı olarak ona farklı misyonlar yüklenebilir. Sanata yüklenebilecek misyonlardan biri olarak onun birleştirici, buluşturucu yönü bu çalıştayın temasını oluşturmamızdaki ana fikri ortaya koydu ve çalıştayın temasını ‘Buluşma’ olarak belirledik. Lüleburgaz Belediyesinin 2016 yılını Kadın Yılı ilan etmesiyle başlayan süreç, bu kentte yaşayan kadınların birçok alanda olduğu gibi sanat alanında da biz varız deme düşüncelerine katkı sundu. Geçen yıl Kadın Yılı Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz ‘Görsel Sanatlar Çalıştayı’nda kadınlarımız belki de ilk kez amatör olarak merak saldıkları resim sanatının ustaları olan kadın sanatçılarımızla aynı ortamda üretme çabasına giriştiler. Aradan geçen bir yıllık süreçte onlar çalışmaya azimle devam ettiler ve yeniden ustalarla buluşmak istediler. Güzel ve değerlendirilmesi gereken bir talepti bu istek. Bu nedenle bizler de Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu ve Lüleburgaz Belediyesi işbirliğinde, sanat eğitimindeki geleneksel metotlardan biri olan usta-çırak iletişimine yöneldik. Bu şehirde yaşayan, akademik anlamda resim eğitimi almış sanat ustaları ile amatör anlamda resim sanatını öğrenmeye çalışan kadınlarımızı buluşturduk. Her kursiyerin bir usta ressamla, yaklaşık bir hafta boyunca birlikte çalışarak ürettikleri bir süreçte yaşanan etkileşim ve iletişim sonucu muhteşem resimler ortaya çıktı. Kültüre ve sanata olan yatırımları ile ülke genelinde haklı bir iddiaya sahip olan Lüleburgaz Belediyesine bu çalıştaya ve en önemlisi bu buluşmaya olan katkıları nedeniyle teşekkür ederiz.”

15 Haziran – 21 Haziran tarih aralığında gerçekleşen çalıştayda Berrin Zengin, Damla Öztoprak, Didem Diyici Okur, Gülşah Erkan Çınar, İsmet Çelebi, Mehmet Erol Çopur, Nilgün Kaya, Orçun Kılıçoğlu, Sevinç Ölmez, Ayşenur Pişkin, Deniz Öner, Hanife Uysal, Hülya Balaman, Mihriban Özer, Nilüfer Yakut Ersoy, Sevda Başaran Gündüz, Zeliha İlhan, Zeynep Gürakın, katılımcı olarak yer aldı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi