MENÜ KAPAT

Sağlıklı Beslenme ve Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!

Belediyemiz tarafından Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) ‘Sağlıklı Beslenme ve Doğru Bildiğimiz Yanlışlar’ konulu söyleşi düzenlendi.

Diyetisyen Hava Atçı 22 Aralık’taki söyleşide, sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda önemli bilgiler aktardı. Hava Atçı, sağlıklı beslenme sürecinde doğru bildiğiniz yanlışları da paylaştı.

Atçı sağlıklı beslenmeyi, yaşamın sürdürülmesi, büyüme ve gelişmenin sağlanması, sağlığının iyileştirilmesi ve korunması, yaşam kalitesinin arttırılması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması olarak tanımladı.

Atçı sunumunun devamında sağlıklı beslenmede çok önemli noktalara değindi ve şu bilgileri aktardı:

KARBONHİDRATLAR:

Asıl görevi vücuda enerji sağlamaktır. Bu nedenle günlük beslenmemizin büyük bir kısmını oluştururlar. Günlük diyette enerjinin %50-60’ının karbonhidratlardan gelmesi önerilir.

BU HATAYI YAPMA!

Düşük karbonhidratlı diyet planı ile zayıflamaya çalışırsan vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi bulamaz ve yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, bayılma gibi sorunlar yaşarsın.

PROTEİNLER:

Proteinler hücrelerin esas yapısını oluşturur. Bu nedenle proteinler büyüme ve gelişme için başta gelen besin ögesidir. Ayrıca bağışıklık sistemi ile vücuttaki işlemlerin düzenlenmesinde yer alan hormonlar ve enzimler için gerekli ögelerdir. Günlük diyette enerjinin %12-15’inin proteinlerden gelmesi önerilir.

ORGANLARINI KORU!

Yüksek proteinli diyet planı uygularsan karaciğer, böbrek gibi hayati organlarını kaybedebilirsin. Ayrıca hayvansal kaynaklı proteinlerin kolesterol içerdiğini göz önüne alırsak, bu tarz diyetleri uyguladığımızda kanda kolesterol, trigliserit gibi kan yağlarının oranının artışı kalp hastalıkları ve kanser riskini artırmaktadır.

YAĞLAR:

Vücut için enerji kaynağı olan yağlar aynı zamanda organları dış etkilerden korurlar. Midenin boşalma süresini uzatarak acıkma hissini geciktirirler. Günlük diyette enerjinin %25-30’unun yağlardan gelmesi önerilir.

VİTAMİN ve MİNERALLER

Yeterli ve dengeli beslendiğimizde vücudumuz gereksinmesi kadar vitamin ve minerali karşılar.

UNUTMA!!!

Öğününden hemen sonra çay/kahve tüketirsen vitamin/mineral emilimini azaltırsın.

EKMEK GRUBU

Tahılları kapsayan bu grup yüksek kompleks karbonhidrat içermektedir. Diyetin karbonhidrat içeriğinin büyük bir kısmını karşılar. Tok tutar, enerji verir.

Ekmek grubundan tercih yaparken posası yüksek olanı seçmeyi unutma!

Ekmeği kestiğin diyetlerde yediğin bir tabak makarna ne olacak ?

ET GRUBU

Et ve et ürünleri, yumurta bu gruba dahildir. Yüksek protein içermelerinin yanında yüksek hayvansal yağ içerdikleri unutulmamalıdır.

Kırmızı et tercihini dana etinden,

Beyaz et tercihini tavuk ve balıktan yana kullan!

Haftada en az 2 kere doğru şekilde pişmiş balık tüket!

SÜT GRUBU

Süt ve ürünleri grubunda yer alan yiyecekler, kalsiyumdan zengin olmaları nedeniyle özellikle çocuk ve adolesanlarda kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişmesi, yetişkinlerde ise kalp-damar hastalıkları, inme, yüksek tansiyon, Tip II diyabet, osteoporoz, kolon kanserinden korunmada ve vücut ağırlığının yönetiminde önemlidir.

Menopoz sonrası osteoporoz için risk grubunda olacağını unutma! Bu dönemde en az 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelisin. Yağı azaltılmış (az yağlı/yağsız) süt ve süt ürünleri tüketimi sağlığımız için önemli.

SEBZE MEYVE GRUBU

Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubu altında toplanır. Bileşimlerinin önemli kısmı sudur. Bu nedenle sebze ve meyveler günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine çok az katkıda bulunurlar. Bununla beraber mineraller ve vitaminler, posa ve diğer antioksidan özellikte olan bileşiklerden zengindir.

Meyve tüketimini kontrol altına almalısın. Porsiyonlarına dikkat et! Çiğ sebzeden korkma J

TUZ TÜKETİMİ

Fazla tuz tüketimi sağlıklı olan vücudumuzu sağlıksız bir hale getirebilir.

Günlük tuz tüketimini sınırlamazsak böbreklerimizi yorarız!

Vücudumuzdan atamadığımız tuz yüksek tansiyon (hipertansiyon) problemiyle karşılaşmamıza sebep olur. Günde maksimum 5 gram tuz tüketin.

SU TÜKETİMİ

Böbreklerin için, Bağırsakların için, Akciğerlerin için, Derin için, Güzelliğin için, Zayıflamak için bunu kendine yapma, suyuna bir şey karıştırma! Suyuna eklediğin limon suyu ve elma sirkesi boş midene zarar veriyor.

GÜNDE EN AZ 2,5 LİTRE

İçtiğin çay, kahve vb. sıvı içecekler su yerine geçmiyor!

FİZİKSEL AKTİVİTE

Sağlıklı beslenmenin yanında sporun da bulunması sizi daha sağlıklı yapar. Gün içerisinde kendinize spor yapmak için ayırdığınız 15 dakikanın bile önemli olduğunu unutmayın. Sedanter yaşamdan vazgeçin ve harekete geçin.

DİYETİSYENDEN ÖNERİLER

  • Hissettiğiniz açlığın psikolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğunu ayırt etmeye çalışın.
  • Sofradan tam doymadan ilk tokluğu hissettiğiniz anda kalkın. Bu sayede mide ve bağırsaklarınız zorlanmaz, sindirim sisteminiz rahatlar.
  • Besinleri yavaş ve çok çiğneyerek tüketin. Bu fiil tokluk hissinizin çabuk oluşmasını sağlar.
  • Hazır ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durun. Hazır ve işlenmiş gıdalar yerine evde hazırlayabileceğiniz kalori değeri daha az olan alternatif tariflere yönelin.
Call Now ButtonÇağrı Merkezi