MENÜ KAPAT

Öncelik hayatın, öncelik yayanın!

Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve trafikte yaya farkındalığını sağlamak için, ülke genelinde 20 bin yaya geçidinde 200 bin kolluk görevlisi ile ‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’ kampanyası gerçekleştirildi.

Kampanya kapsamında, 2 Ekim’de 20 bin yaya geçidinde 200 bin kolluk personeliyle 2’şer saat “yaya güvenliği” nöbeti tutuldu. Lüleburgaz’da Cumhuriyet İlkokulu önünde gerçekleştirilen ‘yay güvenliği’ nöbetine Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli de katıldı. Başkan Dr. Murat Gerenli öğrencilerle birlikte, İç İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan broşürleri sürücülere dağıttı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, ‘Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar’ hükmü getirilmiştir.

Bu kurala uymayan sürücülere 488 TL Trafik İdari Para Cezası uygulanmaktadır.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi