MENÜ KAPAT

Nazım Hikmet 118 yaşında

Lüleburgaz Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Bisiklet Motosiklet Gençlik Spor Kulübü Derneği tarafından 16 Ocak’ta şiir dinletisi etkinliği düzenlendi.

Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde gerçekleştirilen etkinliği K. Budak Çal yönetti. Timur Cankar’ın sunuculuğunu yaptığı dinletinin müzik yönetmenliğini Ahmet Cem Sain yaptı. Dekorda K. Budak Çal ve Çağrı Durmaz görev alırken, efektte Serkan Ölmez, ışıkta da Tolga Temel ve Erman Örenli görev aldı.

Nazım Hikmet Ran’ın şiirlerinin okunduğu gece, Belediye Başkanımız Dr. Gerenli’nin okuduğu şiirin ardından sona erdi.

Nazım Hikmet Ran kimdir?

Selanik’te doğdu. Aslen 20 Kasım 1901 olan doğum tarihi ailesi tarafından sene kaybetmemesi için 15 Ocak 1902 olarak kaydettirildi.

İlk şiiri ‘Feryad-ı Vatan’’ı 1913’te yazar. Aynı yıl Galatasaray Sultanisi’nde ortaokula başlar. 1917’de Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girer. Sonrasında Kurtuluş Savaşı dolayısıyla Anadolu’ya geçer; fakat sağlık sorunları yaşaması nedeniyle bahriyeden ayrılmak zorunda kalır. Bu sırada Hamidye Kruvazörü’nde güverte subayıdır.

Bolu’ya öğretmen olarak atanır. Daha sonra Batum üzerinden Moskova’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okur. 1921’de gittiği Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık olur ve komünizm ile tanışır. 1924’te Moskova’da yayınlanan ilk şiir kitabı ’28 Kanunisani’ sahnelenir. O yıl Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başlar, ne var ki dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince tekrar Sovyetler Birliği’ne gider.

1928’de af kanunundan yararlanır ve Türkiye’ye döner. Bu defa Resimli Ay dergisinde çalışmaya başlar. 1938’de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırılır. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle 1950 yılında Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’ne giden Nazım, 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulunca Türkiye vatandaşlığından çıkarılmasının ardından, büyük dedesi Mahmut Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki) ‘nın memleketi olan Polonya’nın vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadını alır. 3 Haziran 1963 tarihine gelindiğinde ise, Nazım Hikmet geçirdiği bir kalp krizi neticesinde hayata gözlerini yummuştur. 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye vatandaşlığı iade edilmiştir.

Bazı Şiirleri

Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin – Salkımsöğüt – Güzel Günler Göreceğiz – Ben Senden Önce Ölmek İsterim – Hasret – Sevgilim – Açlık Ordusu Yürüyor – Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri – Tahirle Zühre Meselesi – Gözlerin – Severmişim Meğer – Bir Acayip Duygu – Karlı Kayın Ormanında – Sen – Kız Çocuğu – Güneşi İçenlerin Türküsü –  Vatan Haini – Vasiyet

Call Now ButtonÇağrı Merkezi