MENÜ KAPAT

Metruk binalar tek tek yıkılıyor

Lüleburgaz Belediyesinin metruk bina yıkım çalışmasına Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli de katıldı. Yıkımda konuşan Vali Bilgin, “Bizler de hep birlikte süresini uzatmadan bunların tespitini yapıp metruk binaları sonlandıracağız. Bu tarz binaları tespit edelim ve yıkalım” dedi. Başkan Gerenli de, “Bu binaların bir önce tespitlerinin yapılıp buraların onarılması, güvenli yer haline getirilmesi hepimizin görevidir” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi kent genelinde bulunan ve kötü niyetli kişilerin uğrak noktası haline gelen metruk binaları tek tek yıkıyor. Yaşanabilir bir Lüleburgaz için harekete geçen belediye bu kapsamda Cumhuriyet Mahallesi Orkide Sokak’ta yıkım gerçekleştirdi. Vatandaşların talebi üzerine harekete geçen belediye ekipleri, mahalle sakinlerini her geçen gün tedirgin eden binayı yıkmaya başladı. Metruk binanın yıkımını Vali Osman Bilgin, Başkan Murat Gerenli ve ilgili kurum müdürleri de takip etti.

“Vatandaşın huzuru için görevliyiz”

Yıkım öncesinde konuşma yapan Vali Bilgin, kamu kurum yöneticilerinin yaşadıkları yerlerde sosyal sorun yaşanmadığını söyleyerek, “Belediye başkanımızla beraber burada vatandaşımızı ziyaret ettik. Bizler Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı olarak oturduğumuz yerlerde herhangi bir sosyal sorun yaşamıyoruz. Ama şu var. Biz vatandaşların huzuru ve güvenliğini sağlamak için görevliyiz. Bizim için belki sorun değil gibi görünüyor bu metruk yapı. Ama metruk binaların çevresinde her gördüğünüz evde hayat var. Bu hayat olan alanlarda insanlar yanı başlarındaki sosyal problemler onlar için hayati problem. Bu hayati problemler ciddi sıkıntılara sebebiyet veriyor. Bu hizmetleri küçümsememek gerekiyor” dedi.

“Her türlü kötü iş yapılıyor”

Metruk yapıların bütün kötü işlerin merkezi haline geldiğini vurgulayan Vali Bilgin, “Bu metruk yapılarda en önemli sorun şu; Çevre kirliliğinden başlamak üzere maalesef toplumu bozmak isteyen, uyuşturmak isteyen, farklı alanlara çekmek isteyen, çocukların cinsel istismarından tutun uyuşturucu kullanımına kadar her alanda her türlü kötü işin yapıldığı noktalar haline geliyor. O nedenle tüm vatandaşlarımızın, tüm kamu görevlilerinin bu konuda en üst düzey duyarlılık göstererek bize bunları bildirmesi gerekiyor. Bizler de hep birlikte süresini uzatmadan bunların tespitini yapıp metruk binaları sonlandıracağız. Bu tarz binaları tespit edelim ve yıkalım” ifadelerini kullandı.

O olaya dikkat çekti

Metruk yapıların bir an önce tek tek yıkılması gerektiğini söyleyen Vali Bilgin, 2019 yılında Kırklareli’nde metruk bir binada vahşice katledilen 11 yaşındaki Zeynep Esin’e dikkat çekti. Bilgin, “Geçen sene biz bir çocuğumuzu maalesef metruk binada cinsel istismar edilip öldürüldüğüne şahit olduk. Bakın bunlar belki şahsi olarak ateş düşmediği için dikkatimizi çekmiyor olabilir. Ama bugün başkasına olan yarın bizlere olur. O nedenle bu konuda sorumluluğumuzu, bilinç düzeyimizi en üst düzeyde tutalım. Bu sadece metruk binalar sorunu değildir. Sokaklarda, caddelerde düzensiz atıklar var. Göl kenarlarında hafriyat atıkları var. Tabela kirlilikleri var” diye konuştu.

“Tespit edip yıkacağız”

Başkan Gerenli de metruk binaların Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olduğunu söyleyerek, Lüleburgaz’da tespit edilen metruk binaları tek tek yıkacaklarını söyledi. Başkan Gerenli, “Metruk binalar ülke genelinde yaşadığımız önemli sorunlardan birisidir. Bunların bir an önce tespitlerinin yapılıp buraların onarılması, güvenli yer haline getirilmesi hepimizin görevidir. Burayı yıktıktan sonra hep beraber ortak çalışma yapmaya devam edeceğiz. Bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi