MENÜ KAPAT

Meclis 7 Eylül’de Açıldı

Lüleburgaz Belediyesi 2017-2018 Meclis açılışı programı Lüleburgaz Belediye Meclis Binası Önünde gerçekleştirildi. 2017-2018 Meclis Açılışının konuğu Kurucu Ortak, Speed Networking™ Uzmanı, Networking Eğitimleri Tasarımcısı, Konuşmacı & Yazar  Ertuğrul Belen ‘İnovasyon ve Tasarımda Girişimcilik Vizyonu’ üzerine Lüleburgaz’a ışık tutacak çok önemli bir konuşmaya imza attı.

Meclis’in açılış programına, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Ergin Okandeniz, siyasi parti temsilcileri, Belediye Meclis üyeleri, Networking Akademi Kurucusu, Yazar Ertuğrul Belen ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Networking Akademi Kurucusu Yazar Ertuğrul Belen’in ‘İnovasyon ve Tasarımda Girişimcilik Vizyonu’ konulu konuşması ile devam etti.

“İmece Kültürüne Geri Dönülecek”

Endüstri 4.0 adıyla da bilinen 4.Sanayi Devrimini yeni bir dönem olarak değerlendiren Ertuğrul Belen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yeni dönem…  aslında 4.0 işbirliği dönemidir; fikri ben getiririm, sen çevrenle doğru yere taşırsın, birlikte geliştiririz, sanayici yatırım yapar! Halk faydalanır, tüm bunların sonucunda Lüleburgaz katma değerli olarak gelişir. Hatta buna melek yatırımcılık gibi isimler de veriliyor. Ancak konunun özü aslının herkesi kapsayan bir işbirliği dönemi olduğunu söyleyebiliriz. İmece kültürümüze teknolojik bir geri dönüş olacak! Hadi canım demeyin. Daha geçtiğimiz ay Trakya’da evinden örgü ören kadınların ürünlerini websitesi ve Instagramı’yla Avrupa’nın ve hatta dünyanın birçok yerine satan girişimci bir kadınla çalıştık. İşte bu yüzdendir ki, 4. Sanayi Devriminin sosyalleşerek herkese açıldığı ve katma değeri yüksek ekonomiye geçişin en önemli ayakları İnovasyon ve Tasarım merkezli girişimciliktir. Lüleburgaz Belediyesi’nin de geniş kitlelerle buluşturmak üzere 2018 senesini İnovasyon ve Tasarım Yılı ilan etmesini çok isabetli ve heyecan verici buluyorum.”

İnovasyon ve Tasarım Kimliği Kente Kazandırılacak

İnovasyon ve Tasarım vizyonunun Lüleburgaz’a tam uyacağını söyleyen Ertuğrul Belen, “Günlük yaşamımızdan sade bir kareyi düşünelim. Bazen alışverişe çıkarsınız, gezerken vitrinde çok güzel bir ceket ya da bir elbise görürsünüz. Ne güzel benim de olsun dersiniz. Denersiniz ama üstünüze uymadığında hayal kırıklığına uğrarsınız. Giymekte ısrar ederseniz, herkes size ait olmadığını fark eder. Hayaller ve onu isteyenler de bunun gibidir. Ait ve layık olmak gerekir. Bu noktada, kültür, sanat ve bilim deneyimiyle yıllardır beslenen Lüleburgaz’a inovasyon ve tasarım vizyonunun üstüne tam ve ait olacağını görüyorum. Üstelik Lüleburgaz “Her yerde her şeyde herkes için inovasyon ve tasarım sloganıyla” inovasyon ve tasarım odaklı bir kimliği kente kazandırmayı amaçlarken bu iki kavramı sadece belli kesimlerin tekelinde olan ve yalnızca onların ilgilendiği kavramlar olarak kalmaması gerektiğinin farkında olduğunu da görüyorum.” dedi.

“Lüleburgaz Önemli Sinyaller Veriyor”

Ertuğrul Belen Lüleburgaz’da yapılan çalışmalar üzerine yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “İçinizde ve Lüleburgaz’a ait hissetmekle birlikte, dışarıdan bir göz olarak burada yapılanlara bakıyorum. Yaklaşık 20 yıldır ulusal ve uluslararası arenelarda girişimcilik merkezleri, inovasyon ve tasarım üslerinde çalışma fırsatı olan biri olarak Lüleburgaz’ı detaylı çalıştığımda, şu ana kadar yapılanların gelecekteki başarıyla ilgili ne kadar önemli sinyaller verdiğini gözlemliyorum. Mesela:

– Kentimizde çocuk ve gençlerin bilişim alanında yetenek ve bilgilerini geliştirmek, bu konularda farkındalığa vardırmak adına 2 yıldır devam eden Bilişim Garaj Akademisi projeniz,

– Lüleburgazlıların teknolojik yeterliliğini ve istihdamı arttırmaya yönelik 2016 yılında gerçekleştirilen eğitim ve atölye çalışmalarından faydalanan yüzlerce kişi…

Bilişim Garaj Akademisi,

-Yazılım Kampı

-Bilgisayar Kullanımı Atölyeleri

-Bilgisayar Destekli  Reklam Tasarım Atölyeleri

-Maker Day

-Yeni Ürün Geliştirmede Silikon Vadisi Perspektifinde Yaratıcılık Ve Girişimcilik Eğitimi

-Sosyal Medya Okur Yazarlığı Eğitimi

-Wake Up Programı Üniversite Öğrencilerine özel Fikir Kampı

-Kadınlara Özel Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

-Yenilikçi Girişimcilik alanında Belediye Hizmetlerinde Kapasitenin Artırılması Eğitimcinin Eğitimi

-Kadın Yazılımcı geliştirmek için DJANGO GİRLS

Bu liste uzayıp gidiyor… Mesela diğer çok önemli bir uygulama…

– Trakya Kalkınma Ajansı ile Belediyemiz arasında “Trakya Bölgesi’nde ve Lüleburgaz İlçesinde Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi İçin İşbirliği” başlığı altında imzalanan protokol ve Lüleburgaz da bir ön kuluçka merkezi kurulması planlanmaktadır. Kuluçka merkezi deyince bazı akıllarda tavuklar canlanmış olabilir…  Kuluçka Merkezleri inovasyon ve tasarımla geliştirdiği girişimi kendi ayaklarının üzerinde kalabilmesi için destekleyen bir yapıdır. Kentte yapımı bitmiş olan Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi içerisinde yer alacağını öğrendim.”

“Lüleburgaz Mavi Bir Okyanus”

Ertuğrul Belen, Lüleburgaz’da inovasyon, tasarım ve girişimcilik adına yapılanların önemini şu sözlerle dile getirdi: “Lüleburgaz’da inovasyon, tasarım ve girişimcilik adına yapılanlar, Dünyanın ve ülkemizin yaşadığı birçok gündem içerisinde bir mavi okyanustur. Mavi okyanus kavramı özellikle girişimcilik ekosisteminde, girişimcilik dünyasında kendi alanını açan ve onun içinde yaşayabilen katma değerli çalışmalar için kullanılır.

Lüleburgaz Halkının Desteği Önemli

İnovasyon tasarım ve girişimcilik ekosisteminin oluşması için tüm kentin etkin olması gerektiğini ifade eden Belen, “İnovasyon tasarım ve girişimcilik ekosisteminin oluşması için sizlerin, şehrin yönetim otoritelerinin, köklü ticari kuruluşlarının ve Lüleburgaz halkının da desteğini alarak ancak başarılı olabilir. Buradan üniversitelere giden oğulların, kızların, öğrendiklerini geri dönüp evlerinde paylaşmalarıyla ancak mümkün olabilir. Ters zihin ve deneyim göçüyle mümkün olabilir. O zaman Lüleburgaz’da evdeki bir anneannenin İstanbul ya da İzmir’deki torununa “Ne zaman Lüleburgaz’a evine döneceksin? Burada önemli gelişmeler oluyor.” demesinin etkisini bir düşünsenize? Bu bile bir girişimcilik teşviği ve desteği midir? Evet! Hem de nasıl! Ekosistem evdeki Lüleburgazlı anneannenin teşviğine bile ihtiyacı vardır.” dedi.

Lüleburgaz İçin Fırsat

Lüleburgaz’ın stratejik konumunun önemli bir faktör olduğunu belirten Ertuğrul Belen sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Trakya’nın coğrafi merkezi olan Lüleburgaz İstanbul’a ve Avrupa Birliği ülkelerine bir buçuk saatte ulaşım imkânı sunan çok stratejik bir konumdadır. Türkiye ekonomisinindörtte birini temsil eden İstanbul’a yakınlık, Trakya’nın coğrafi merkezinde olan Lüleburgaz için bir fırsat oluşturmaktadır.İşte bu noktada gerekTrakya’nın merkezinde oluşu, gerekse mevcut potansiyeli bakımından girişimcilik ekosistemin oluşturulması için Lüleburgaz ön plana çıkmaktadır.

Düşünsenize başarı için çok önemli 3 element Lüleburgaz’da var.

  1. Yetenek burada var: Üniversite yerleştirmelerinde Kırklareli her sene Türkiye birincisi olurken, bu başarının lokomotifi Lüleburgaz’dır.
  2. Güç ve etki burada var: Lüleburgaz Türkiye’de ilçeler düzeyinde sosyo ekonomik gelişmişlik endeksinde 35. sıradadır. Bütçesinin yarıya yakınını yatırıma dönüştüren borçsuz bir belediyesiniz…
  3. Uluslararası potansiyel burada var: Lüleburgaz Avrupa Konseyi tarafından gerçekleştirdiği demokrasi uygulamaları nedeniyle dört kez üst üste 12 yıldızlı şehir ünvanı almıştır.

Yetenek, güç ve potansiyel buradayken Lüleburgaz, Avrupa ve Türkiye’den yatırımları bölgeye çekme kapasitesine tam sahiptir. Lüleburgaz’ın sosyal ve kültürel  iklimi,  ekonomik parametreleri, gelecek öngörüleri,  strateji geliştirebilme  ve uygulama kabiliyeti ve teknolojik alt yapısı ve bu gelişimi destekleyebilecek yapıdayken,  güçlü yerel yönetim ve halkın sizlerin içten katılımcı özelliği bölgede güçlü bir girişimcilik ekosistemin kurulması için “büyük fırsatlar” sunmaktadır. Girişimcilik ekosisteminin oluşması, inovasyon ve tasarım kültürünün kente entegre edilmesini adına 2018 senesini meclis kararı ile “İnovasyon ve Tasarım Yılı” olarak ilan edilmesini tekrar tüm kalbimle kutluyor, Lüleburgaz ve bölge için bir sıçrama ve katma değerli bir değişim yaratmasını can-ı gönülden diliyorum.”

“Türkiye’de İlk ve Örneği Yok!”

Ertuğrul Belen’in konuşmasının ardından kürsüye Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak çıktı. Başkan Emin Halebak konuşmasının başında Belediye Meclis Binası’nıın Türkiye’de bir ilk olduğunun ve başka bir örneğinin olmadığının altını çizdi. Başkan Halebak, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Arkamdaki bina 450 yıllık bir yapı. Hiç birimizin göremediği kadar her şeyi gördü. Bugün bizde bu tarihe tanıklık ediyoruz. Üçüncü defa biz meclis açılışında bir program yapıyoruz. Belediye Meclisleri içerisinde ya küçük bir odadır ya da biraz daha büyük bir salondur. Tüm Dünyamızda ve çevremizde olup bitenlere baktığımızda koskoca ülkelerin demokratik yapılarına yapılan saldırıların nasıl çökerttiğini gördüğümüzde,  gelişen ülkelerin demokrasinin üzerinde bu gelişmeyi inşa ettiğine baktığımızda o zaman temel olan yerel demokrasinin asıl kaynağı olduğunu idrak ettik. Belediye Meclisimiz, Türkiye’de ilk ve örneği yok! Belediye Binası dışında meclis binası olan tek Belediye Meclisi Lüleburgaz’dır. Lüleburgaz’ın tam da tarihi halk yapısında var olan demokrasiye sahip çıkma bilincini burada birlikte yaşıyoruz ve tarihe tanıklık ediyoruz. Nerede ne olursa olsun, Lüleburgaz halkı Cumhuriyetine, değerlerine sahip olma iradesini burada gösteriyor. Kentin içinde, halkın ortasında çıkıp Belediye Meclisi’nin Yasama Yılı başlangıcını büyük bir coşkuyla kutlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllar içerisinde daha gelişerek farklı bir anlam kazanabilir. İnsanların bu kentin yönetiminde nasıl olur da ben de var olabileceğimi, yeni meclis dışı yapılarının oluşturabilmeyi mutlaka temelleri burada atılacak diye düşünüyorum. Demokrasi için birlik ve beraberlik için, kentimizin gelecekte çok daha sağlam bir temele oturabilmesi için bunu önemsiyoruz.

“İnsanımızın Yaratıcılığı Birilerini Ürkütüyor”

Güçlü bir ülke olmanın gerekliliğine de değinen Başkan Halebak, diğer dünya ülkelerinin ülkemize yaklaşımı üzerine de değerlendirmelerde bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Dünyaya baktığımızda insanların geldiği noktaya ulaşmak, hatta muhasır medeniyet seviyesine ulaşmak için tüm kurumların üzerine düşen görevlerini yapması ve çok daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini biliyoruz. Niçin Türkiye’nin üzerine bu kadar geliniyor? Niçin dış dünya bize bu kadar baskı yapıyor? Bunu bir anda beynim kendi içerisinde analizine ulaştı. Biz araştırmaya ve geliştirmeye buraya yatırım yapmaya, Batılı ülkelerden çok sonra başladık. Son derece kıt kaynaklar harcayarak yapmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz noktaya baktığımızda Türkiye’de insanın yaratıcılığı o kadar ileri seviyede ki belki bu birilerini ürkütüyor, korkutuyor. O nedenle bu baskıyı üzerimize kurmaya çalışıyorlar. Şunu bilmeliyiz ki özgür ve bağımsız olarak yaşayacaksak kendi bilgimizi üretmek ve kendi teknolojimizi üretmek hatta hiç söylemek istemediğim bir şeyi söylemek istiyorum kendi silahımızı üretmek zorundayız. Eğer güçlü bir ülkeyi yaratamazsak inanın ki gelecek Dünya’daki yerimiz çok farklı olabilir. Başkaları buna izin vermeyebilir. Bunu ilerletebilmek karınca misali. Biz de küçücük bir kent Lüleburgaz olarak kendi gençlerimizle, çocuklarımızla birçok şeyi hayata geçirebiliriz. Topluma fikirleri aşılayabiliriz. Toplumun bu fikirleri algılayabilmesi ve bu konuda ki desteğini ekleyebiliriz. Yalnızca tasarım, inovasyon sanayi alanında değil bizim sosyal yaşamımızda da son derece önemli. Demokrasiyi ileriye taşıyabilme adına da, hukukun üstünlüğü adına, daha çağdaş daha medeni yaşayabilmek adına önemli. Bu yüzden önemli gördük ve 2018 yılını Tasarım ve İnovasyon Yılı olarak ilan ettik.

“Birlik ve Beraberlik İçinde Olmalıyız”

Ertuğrul Belen’in konuşması için teşekkürlerini sunan Başkan Emin Halebak sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Ertuğrul Belen’e çok teşekkür ediyorum. Olağanüstü güzel, çarpıcı belki ilk defa duyduğumuz kavramları dile getirdi. O dışardan bir gözle baktı, Lüleburgaz’ın böyle göründüğünü söylüyor. Biz, içindeyiz. Denizin içinde balık gibi deryanın ne olduğunu anlamıyor olabiliriz ama şunu yapmakta kararlı olduğumuzu ve mücadele etmemiz gerektiğini bir kere daha vurgulamak istiyorum: Bu kent bizim, bu ülke, devlet bizim. Bunu yaşatmak, yükseltmek, daha iyi şartlar altında yaşamımızı sağlayacak, demokrasiyi yukarıya çıkaracak, özgürlük, zenginlik ve barış getirecek her alanda birbirimize destek sağlamak zorundayız. Düşünce olarak farklı görüşlerimiz olabilir ama bizi ortak paydaya ve ortak faydaya taşıyacak konularda mutlaka birlik beraberlik içerisinde olma zorunluluğunu, bilhassa demokratik olgunluğu göstermemiz gerektiğine inanıyorum.” diye konuştu.

Başkan Halebak’ın konuşmasının ardından açılış töreni Trakya Oda Orkestrası’nın klasik müzik konseriyle sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi