MENÜ KAPAT

Marmara Belediyeleri Lüleburgaz’da Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı Sokollu Külliyesi Hamamı Meclis Salonu’nda yapıldı.

Lüleburgaz Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı üye belediye başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda şehirler ve yapıalcak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak toplantı öncesinde konuşma yaptı. Başkan Emin Halebak konuşmasında: “Marmara Belediyeler Birliğinin Encümen Toplantısını Lüleburgaz’da yapıyoruz. Ben başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizi onurlandırdılar ve Lüleburgaz’a değer kattılar. Biz farklı farklı yerlerde olmamıza rağmen tüm bu verimli çalışmaların içerisinde bir araya geldiğimizde karşı karşıya kalmıyoruz. Hepimiz topluma hizmet etmek istiyoruz. Marmara Belediyeler Birliği pek çok noktada önemli atılımlar yaptı. Bu atılımlardan herkesin faydalandığını görüyoruz.” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Marmara Belediyeler Birliği encümen üyelerini bir araya getiren toplantıda, Marmara Belediyeler Birliği’nin hem birliğe üye belediyelerin sınırlarında hem de Marmara Bölgesi ve çevresinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti.
Birlik üyesi belediyelerin özveriyle Marmara’nın geleceğine odaklı önemli projeleri gündeme taşıdığına değinen Başkan Altepe, Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi olan Marmara Bölgesi’nin, gelişen ve büyüyen Türkiye’ye lokomotif olarak katkı sağladığını ifade etti. Marmara Belediyeler Birliği üyelerinin bu misyon ve sorumlulukla çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Altepe, her alanda öncü ve örnek çalışmalara imza atmaya gayret ettiklerini anlattı.
Bu noktada çevre odaklı hizmetlerin önemine de vurgu yapan Başkan Altepe, “Marmara Belediyeler Birliği’nin de kuruluş amacı, çevreyle ilgili mücadele, Marmara Denizi’nin temizlenmesi ve korunmasına yönelik girişimle başlatılmıştı. Şimdi de aynı çalışmaların öncülüğünü yapmış oluyoruz” diye konuştu.
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Başkan Altepe’ye, katılımlarından dolayı Lüleburgaz’a özgü hediyeler verdi. Toplantının ardından, birlik encümen üyeleri Lüleburgaz’da teknik incelemelerde bulundu.

Marmara Belediyeler Birliği

Marmara Denizi’ne ve boğazlara kıyısı olan 45 belediye, tek tek belediyelerin sınırlarını aşan çevre sorunlarına çözüm bulmak ve Marmara Denizi’nin kirlenmesini önlemek amacı ile 1973 yılında bir araya gelerek ortak hareket etme kararı almıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, 1580 sayılı Belediye Kanunu’nun 7. Faslı (133-148. maddeleri) çerçevesinde “birlik” kurulması kararlaştırılmıştır. Marmara Belediyeler Birliği, 2 yıllık bir hazırlık sürecinden sonra, 25 Nisan 1975 tarihinde “Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği” adıyla kurulmuştur. Birliğin merkezi, başlangıçta İzmit olarak kabul edilmiş; 25 Mayıs 1977 tarihinde yapılan Birlik Genel Kurulu kararı ile İstanbul’a taşınmıştır. Birliğin adı 30 Nisan 2009 tarihinde “Marmara Belediyeler Birliği” olarak değiştirilmiştir.

Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye’de demokratik yerel yönetim hareketinin gelişmesi, belediyelerin yetki ve kaynaklarının artırılması, yerel yönetimlerde çevre bilincinin geliştirilmesi, belediyelerin ortak sorunlarına işbirliği içinde çözüm bulunması, büyükşehir belediyelerinin kurulması, belediyelerin uluslararası yerel yönetim kuruluşlarında temsili gibi konularda öncülük yapan, bölgesel ölçekte, Türkiye’nin en eski ve kapsamlı bölgesel belediyeler birliğidir. MBB, kuruluşundan bu yana, değişik siyasi partilerden seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyeleri arasında, uzlaşma ve birlikte çalışma kültürünün oluşmasında ve belediyeler arasında işbirliğinin gelişmesinde önemli roller üstlenmiştir. Eğitim, danışmanlık, yerel yönetim kütüphanesi, yerel diplomasi, dergi ve kitap yayını, bilimsel etkinlikler, koordinasyon ve işbirliği, göç ve uyum çalışmaları, çevre, kurumsal kapasite geliştirme ve şehir gibi alanlarda önemli çalışmalar yapmaya, devam etmektedir.

MBB, 6’sı Büyükşehir olmak üzere toplamda 13 ilde faaliyet göstermektedir. Bunlar: Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’dır.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi