MENÜ KAPAT

LYFA’da Özel Olimpiyatlar Rüzgarı Esti

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi(LYFA) büyük bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Özel Olimpiyatlar Türkiye Bölge Oyunları, 120 özel ve partner sporcunun katılımıyla LYFA’da gerçekleştirildi. Birlikte yarışıp eğlenmenin keyfini yaşayan özel ve partner sporcular, gün sonunda madalya kazanma mutluluğunu da paylaştı.

Dünyanın en yangın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyler için düzenlediği etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Lüleburgaz Kaymakamlığı, Lüleburgaz Belediyesi, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde Özel Olimpiyatlar Trakya Bölge Oyunları coşku ile gerçekleştirildi.

LYFA’da gerçekleştirilen oyunlarda özel ve partner sporcular atletizm, masa tenisi ve karma basketbol branşlarında performans sergiledi. 120 özel ve partner sporcunun katıldığı etkinliklere antrenörler, öğretmenler ve gönüllülerle birlikte toplam katılımcı sayısı yaklaşık 250 kişiye ulaştı. Oyunlara Lüleburgaz Lisesi öğrencileri gönüllü olarak destek verdi.

Hayat Birlikte Oyun Birlikte

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek, oyunlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Civelek şöyle konuştu: “Özel çocuklarımızı sosyal hayatın içine çekebilmek amacıyla düzenlediğimiz etkinlikler Trakya Bölge Oyunları ile devam ediyor. Çocuklarımızın yaşıtlarıyla kaynaştıkları, birlikte yarışıp yine beraberce kazanmanın mutluluğunu yaşadıkları bir ortam yaratmaktan dolayı mutluyuz. Ailemiz her geçen gün büyüyor. Ortak amacımız, onlar hakkındaki önyargıları yıkıp aslında aralarında hiç fark olmadığını göstermek. Bu çocuklarımız kendilerine fırsat verildiği takdirde hayatı ve oyunu nasıl birlikte güzelleştirdiklerini herkese kanıtlıyorlar. Hep birlikte yüksek sesle hayat birlikte, oyun birlikte diyorlar. Hem kendileri mutlu oluyor hem de bize gelecek için umut veriyorlar.”

Açılış törenine katılan Lüleburgaz Belediye Başkan Vekili Deniz Şahin ise Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin çalışmalarını ilgi ve takdirle takip ettiklerini belirterek, “Özel çocuklarımızı, ailelerini ve Özel Olimpiyatlar Türkiye gönüllülerini Lüleburgaz’da ağırlamaktan mutluluk duyduk. Özel ve partner sporcularımız oyunlarda başarıyla efor sarf ettiler. Hepsini kutluyorum. Hep birlikte çok güzel bir geçirdik.” dedi.

Özel Olimpiyatların Amacı

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkarıp yaşamın akışı içine çekmek, diğer bireylerle spor ve sosyal alanlarda bir araya gelmelerini sağlayarak, onlara toplumda saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı vermek Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin var oluş nedeni. Yaptıkları tüm işlerde bunu gözetiyorlar. Faaliyetlee katılan her özel sporcu muhakkak bir madalya kazanıyor. Burada amaç kazanmak değil sporun birleştirici gücü altında onlara benzersiz bir deneyim yaşatmak.

Özel Olimpiyatlar Türkiye

Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada yer alan, hatta dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonu diyebileceğimiz Special Olympics’in bir parçasıdır. Türkiye’de özel eğitim gereksinimi olan bireylerin spor yoluyla diğer bireylerle bir araya gelerek, sosyal hayata katılımını desteklemek amacıyla 1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın önderliğinde temelleri atılmıştır. 2002 yılından bu yana da Dilek Sabancı’nın Onursal Başkanlığında Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) çatısı altında yol almaktadır. Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurum kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatların (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlanmaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını arttırmayı hedeflemektedir.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi