MENÜ KAPAT

Lüleburgaz’ın kültür envanteri çıkarılacak

Lüleburgaz Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Lüleburgaz’ın kültür envanterini ortaya çıkarmak için kolları sıvadı. Akademisyenlerin yanı sıra kentin kanaat önderlerinin de destek vereceği çalışmalarda Lüleburgaz’ın taşınmaz kültürel mirası, taşınmaz doğal mirası ve yerel kültürel mirasına dair envanter çıkarılacak.

Kültür İşleri Müdürlüğümüz, tarihi milattan önce 4 bin 500’e kadar inen Lüleburgaz’ın “kültür envanterini” çıkarmak için harekete geçti. Bu kapsamda hummalı bir çalışma başlatan ekiplerimiz kentin kanaat önderleri ve akademisyenlerle Lüleburgaz’ın taşınmaz kültürel, taşınmaz doğal ve yerel kültürel mirasını çıkarmak için çalışma başlatacak.

Kayıt altına alınacaklar

Bu doğrultuda Türkiye’nin farklı bölgelerinde söz konusu alanlarda çalışmalar yapmış, alanında uzman akademisyenlerin yürüteceği çalışmalar tamamlandığında Lüleburgaz’ın elindeki mevcut kültürel değerleri kayıt altına alınacak. Kültür envanteri çıkarılması çalışmaları kapsamında kent genelinde tespit ve tescil edilmiş, henüz ortaya çıkarılmamış ya da kayıt altına alınmamış tarihi, doğal ve kültürel varlıklar tek tek belgelenecek. Bununla birlikte varlığı bilinen ancak kayıt altına alınmamış doğal, taşınmaz kültür varlıkları, halk kültürü ve yerel düzeyde ortaya konulmuş bulunan fikri eserler kapsamında plastik ve mimarlık sanat eserlerinin envanterlerine yönelik belgeleme, sınıflandırma ve envanterin dijital ortama aktarılması da yapılacak.

Neleri kapsıyor?

Çıkarılacak olan kültür envanterinin kapsadığı alanlar ise şöyle;

Taşınmaz Kültürel Miras Envanteri: Tescilli ya da tescile değer taşınmaz kültür varlıkları, anıt eserler, kentsel, arkeolojik ve tarihi SİT alanları

Taşınmaz Doğal Miras Envanteri: Doğal SİT alanları, tabiat varlıkları (anıt ağaçlar, mağaralar)

Yerel Kültürel Miras Envanteri: Sözlü gelenekler ve anlatımlar, gösteri sanatları, toplumsal uygulamalar, el sanatları geleneği, gastronomi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi