MENÜ KAPAT

Lüleburgaz’ın Geleceği Emin Ellerde

Lüleburgaz Lisesinde kafa kafaya veren dört genç öyle başarılı bir sonuca imza attılar ki… Kadircan Kızılarslan, Aleyna Aksu, Ataman Kunbuk, Cemre Yaşar… Elde ettikleri sonuç kentimizi ve hepimizi onurlandırdı.

Lüleburgaz Lisesi’nde başlayan Ar-Ge yolculuğu ekiplerinden büyük bir çoğunluğunun değişmesinden sonra devam etti. Dört liseli genç atacakları adımları netleştirmek adına Lüleburgaz Belediyesinden fikir almak istediler. Kendilerine Bilişim Garaj Akademisinde çalışma alanı ve ekipman sağlayan Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgaz’ın geleceği olan bu genç ve parlak beyinlerin başarılı sonuçlar elde edeceğine daha ilk dakikadan itibaren inandı.

Yeni İşim Girişim

Genç beyinler başarılarının başlangıç sürecini şöyle anlattı: “Her şey 8 ay önce Yeni İşim Girişimcilik programı tanıtım toplantısına katılmamızla başladı. Trakya Kalkınma Ajansı’nın düzenlemiş olduğu bu programda anlatılanlar zamanla hayatımızın bir parçası haline gelecekti. Oysaki önceden girişimcilikle ilgili bilgilerimiz, duyduklarımızdan öteye geçmiyordu. Belediyemiz bize Trakya Kalkınma Ajansının düzenlediği Yeni İşim Girişim programının varlığından bahsetti. Katılalım ne kaybederiz hatta belki çok önemli sonuçlar da elde ederiz dedik. Bilişim Garaj Akademisi’nde uzun uzun düşündük nasıl bir projeyle katılabileceğimizi. Proje ararken bazı şeylerin üstünde durduk. Sorunlara çözüm bulacak ciddi bir proje mi üretmeliydik yoksa hayallerimizin peşinden mi gitmeliydik?”

Touch Down’un Doğuşu

Üretecekleri proje için kafa kafaya veren gençler kararsızlıklarını Yeni İşim Girşim’in sloganıyla giderdiklerini ve amaçlarının insanları teknolojiyle sosyalleştirmeyi hedeflediklerini şu sözlerle dile getirdiler: “Bize yol gösteren Yeni İşim Girişim’in sloganıydı. “Yeni bir dünya hayal et!” Bizde bu sefer hayallerimizden konuştuk. Biz bir ekiptik ve hayallerimizden ortak bir sonuca varmalıydık. Sonunda Harry Potter hayranlığımız ekibimizi bir fikir altında topladı. Hayranlıkla izlediğimiz Quidditch’i gerçek hayata uyarlamaya karar verdik. Touch Down işte böyle yaratıldı. Havada duran tek motorlu bir topumuz olacak. Normal drone araçlarından farklı olarak kameraları kaldırdık ve çarpışmaya olanak sağlamak için pervanelerin etrafına çeper koyduk. Oyuncular dronelerı birbiriyle çarpıştırıp ve topu itip karşı takımın kalesine sayı atmaya çalışacaklardı. Oyunun ilerleyen aşamaları için bir prestij saha da tasarladık.  Amacımız teknolojinin bireyselleştirdiği insanlara hem en ileri teknolojiyi kullandırmak hem de sosyalleşebilecekleri bir ortam sağlamak.”

Mülakat Başarıyla Geçildi

Trakya Kalkınma Ajansının Yeni İşim Girişim programına başvuru yapan liseli gençlerimiz 200 projeden mülakata girmeye hak kazanan 70 proje arasında yer aldı. Böylece Yeni İşim Girişim macerası da başlamış oldu. Gençler eğitim sürecinde yaşadıklarını ise şu sözlerle dile getirdiler: “İlk eğitimimiz girişimcilikle ilgiliydi. Tamamen yabancı olduğumuz bu yeni ekosisteme ayak uydurmaya çalışıyorduk. Diğer proje sahiplerinin arasında en genç bizdik ve bu bizi ayrıcalıklı yapsa da zaman zaman bizi rakip olarak görmediklerini seziyorduk. Birkaç gün sonra DISC eğitimimiz gerçekleşti. İlgimiz ve bilgimiz artıyordu zamanla. Notlar alıyor ve pür dikkat konuşulanları dinliyorduk. İki gün ardı ardına olan bu eğitim bize göre hem kendimizi geliştirme hem de eğlenerek bir şeyler öğrenme açısından çok büyük bir fırsattı. Biz de bu fırsatı değerlendirdik. Otelde kaldığımız süre boyunca sürekli sabaha kadar lobide çalıştık. Sistem buydu, çalışan yapardı.  Bir sonraki eğitim İş Kurma süreçleri idi. Ertesi gün Design Thinking Atölye çalışmasına katıldık. Ortama giderek alışıyor, ayak uyduruyorduk. Diğer proje sahipleri bizleri tanıyor fikir alışverişinde bulunuyorduk. Aylar hızlıca geçti ve biz son eğitimimiz olan Proje Geliştirme Eğitimi’ni aldık.”

Bu Heyecan Hiç Bitmeyecek

Son eğitim de tamamlandı. Sıra ara jürinin önüne geçmeye geldi. Her geçen gün artan heyecan katlanarak artmaya devam etti. Heyecanlarını hala ilk günkü gibi koruyan gençler sürecin devamını şöyle anlattılar: “Ara jüri için çok heyecanlıydık. Çalışmaya koyulduk. Lüleburgaz Belediyesi ilk günden itibaren her zaman bizi desteklemeye devam etti ve her zaman yanımızda oldu. Hiçbir konuda yardımlarını esirgemediler. İlk yaptığımız projeyi kendilerine sunduk. Heyecanımız katlanarak artmıştı. Sunumumuzu yaptık. Bize tavsiyeler verdiler. Bize çok yararlı tavsiyelerde bulundular. Belediyeden çıktık ve  artık nerdeyse ikinci evimiz olan Bilişim Garaj Akademisi’ne gittik. Gecenin geç saatlerine kadar sunumumuza tekrar çalıştık ve ertesi gün yeni bir sunumla karşılarındaydık. Tabi ki düzeltilmesi gereken yerler hala vardı biz de can kulağıyla verdikleri tavsiyeleri dinledik ve bir gece daha çalıştık. Ara jüriden iki gün önce belediyede yaptığımız sunumu herkes çok beğendi. Ara jüride hepimiz çok heyecanlıydık. Süreyi yeterli kullanabilecek miydik? Projemizi tam olarak anlatabilecek miydik? Heyecanın sunuma faydası yoktu sıra bize geldiğinde hepimiz sadece sunuma konsantre olmuştuk. Elimizden gelen en iyi şekilde sunumumuzu yaptık. Sonuçları beklemeye koyulduk.”

Sonuçlar Açıklandı

Her gün, her saat ve her dakika heyecanla sonuçların açıklanmasını bekleyen gençlerimiz sonucu öğrendikleri anları ise aynı coşku ve heyecanla şöyle anlattılar: “Sonuçlar açıklandığında hepimiz dersteydik. Ve gelen haberi hepimiz çığlıkla karşıladık. Nasıl sakin ve sessiz kalalım ki! Geçmiştik! İlk 10’a kalmıştık! İlk 10’a kalan Kırklareli’nden tek proje bizdik, tek liseli bizdik! Bundan sonrası daha fazla emek gerektiriyordu. Sonuçlar açıklandıktan sonra okul, belediye ve Bilişim Garaj Akademisi arasında mekik dokuduk. Neredeyse her gün Belediyemizin kapısını çaldık. Belediyemizin verdiği tavsiyeler bize çok ama çok yarar sağladı. Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan “Yeni İşim Girişim Programı” 2017 finali Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleşti. Demo Day günü gelip çattığında gariptir ki çok heyecanlı değildik. Çünkü her gün belediyede sunum yaptığımızdan heyecanımızı kontrol etmeyi öğrenmiştik. Balkan Kongre Merkezi’ne vardıktan biraz sonra neredeyse tüm belediye desteğimize geldi. Mutlu olmuş ve çok gururlanmıştık. İyi bir sonuçla çıkmasak bile bu destek bize bir şeyleri başardığımızı gösteriyordu. Sunumumuz iyi geçti. Hatta beklediğimizden çok daha iyi geçti. Esas heyecan sonuçlar açıklanırken bastırdı hepimizi. Sonuç beklediğimiz gibi değildi hepimiz büyük bir hayal kırıklığına uğramıştık. Ancak sahneden inince aldığımız tepkiler bizi kendimize getirdi. Hiçbir şey bitmemişti. Bu bizim kendi yolumuzdu ve biz daha yolun başındaydık.   Daha çok çalışmalıydık. Gireceğimiz bir sürü yarışma kazanacağımız çok şey vardı. Bu motivasyonu bize desteğe gelen belediyemiz sağlamıştı. Belediye Başkanımız Emin Halebak, Başkan Yardımcımız Kevser Özkan ve Birim Müdürleri Dilek Çetin Çivi, Reşide Candan, İbrahim Zengin, Samet Servet, Çağrı Filiz, Gökhan Kaya Atay, Nalan Koç ve Zeynep Tüfekçioğlu  hepsi bizim yanımızdaydı.”

Touch Down projesi devam edecek. Yeni İşim Girişim Programında dereceye giren gençlerimiz projelerini geliştirmek için bir yıl boyunca mentör desteği almaya hak kazandı. Gençlerimiz yarışmalara katılmaya devam edecekler. Birkaç yerden görüşme teklifi aldılar ve bunları değerlendirecek olan gençlerin son sözü şöyle oldu: “Lüleburgazımızın daha da gelişmesinde ve bu kentin çağın ve teknolojinin tüm gereksinimlerini karşılayacak projelerle katkı sağlamakta bizim de bir katkımız olması için elimizden geleni yapacağız.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi