MENÜ KAPAT

Lüleburgaz’ın altyapı raporu!

Kentin dört bir yanında son 2 yılda altyapı seferberliği başlatan Belediyemiz, bu süreçte toplam 9.5 kilometre kanalizasyon, 4.8 kilometre yağmur suyu, 14.7 kilometre içme suyu, 4.2 kilometre kanalizasyon rehabilitasyonu ve 148 metre yağmur suyu menfezi yaptı. Belediyemizin kentin dört bir yanında sürdürdüğü altyapıdaki seferberliği devam edecek.

Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli’nin göreve geldiği ilk andan itibaren altyapıda seferberlik başlatan Belediyemiz, kentin dört bir yanındaki fiziki ömrünü tamamlamış altyapıyı yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüze bağlı ekipler, mesai saati gözetmeksizin çalışmalarına devam ediyor.

O sorunlara birer birer neşter!

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerimizin 2019 ve 2020 yılında yaptıkları hizmetlerden en dikkat çekenleri ise uzun yıllar kangren haline gelmiş sorunlara birer birer neşter vurulması oldu. Bu doğrultuda 2019’un başında kent genelindeki altyapı sorunlarını tek tek tespit eden ekipler, sorunlu bölgelere acil olma durumuna göre müdahale etmeye başladı. Bu kapsamda ilk olarak kentin muhtelif bölgelerinde şiddetli yağışlarda su birikintisi olan bölgelere son 2 yılda toplam 4 bin 837 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı yenilemesi yapıldı. Bununla da kalmayan ekipler 148 metre de yağmur suyu menfezi inşası gerçekleştirdi. Yenileme yapılan bölgelerde şiddetli yağışlarda su birikintisi en aza indirgenirken çalışmalarda küresel iklim değişikliğinin getirdiği koşullar göz önüne alındı.

14 bin metre içme suyu hattı

Çalışmalarda dikkat çeken bir diğer hizmet ise içme suyu şebekesine yapılan hizmet oldu. Ekiplerimiz bu doğrultuda fiziki ömrünü tamamlamış içme suyu hattının yerine daha sağlıklı ve dayanıklı içme suyu hattı döşemesi işlemlerine başladı. Bu kapsamda 2019 yılında 8 bin 836 metre, 2020 yılında da 5 bin 960 metre olmak üzere toplam 14 bin 796 metre uzunluğunda içme suyu hattı döşemesi gerçekleştirildi.

Kanalizasyona hassas dokunuş

Belediyemiz, altyapıda içme suyu ve yağmur suyu hattının yanı sıra bir diğer önemli konulardan biri olan kanalizasyon şebekesine de neşter vurdu. Bu doğrultuda ekipler yayalaştırılmış bölgede robotik görüntüleme sistemiyle herhangi bir kazı işlemi yapmadan kanalizasyon yenilemesi gerçekleştirirken kent genelinde son iki yılda toplam 4 bin 195 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı rehabilitasyonu yapıldı. Bununla birlikte müdürlük 2019’da 3 bin 863, 2020’da 5 bin 683 metre olmak üzere toplam 9 bin 546 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı yapımı gerçekleştirdi.

Günde 19 bin ton su arıtıldı

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüze bağlı ekipler yaptıkları yenileme çalışmalarının yanı sıra Katı Atık Arıtma Tesisi’nde de çalışmalarına devam ediyor. Rutin aralıklarla yoğun kontrollerden geçirilen arıtma tesisinden günde 19 bin ton su arıtılarak Ergene Nehri’ne deşarj ediliyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi