MENÜ KAPAT

Lüleburgazımızın Kurtuluşu Kutlu Olsun!

Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır!

Lüleburgaz’ın Kurtuluşu’nun 96.Yılını Lüleburgaz halkı meydanlarda coşkuyla kutladı. 8 Kasım Kurtuluş Bayramı kutlamaları sabah saat 09.30’da Tören Alanı’ndaki Atatürk Anıtına Belediye Başkanlığı Çelenginin konulması ile başladı. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla birlikte Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından gelen kutlama mesajları okundu. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Başkan Gerenli konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bundan tam 100 yıl önce Birinci Dünya Savaşı sona erdi. Mondros Mütarekesinin imzalanmasıyla emperyalist itilaf devletleri Trakya’da adım adım denetim kurmaya başladılar. San Remo Konferansıyla Trakya Yunanistan’a bırakılmış, 20 Temmuz 1920 tarihinden itibaren de kasaba ve köyler işgal edilmeye başlanmıştı. Yunan askeri 22 Temmuz 1920’de Lüleburgaz’a girdi.

Trakya’nın işgalinden sonra Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti önemli bir sarsıntı geçirmiş ama yaklaşık bir yıl sonra örgütleme ve silahlı direniş hazırlıkları tamamlanmış, Trakyalı yurtseverler Doğu Trakya’da ve Vize bölgesindeki yoğun direniş eylemleriyle Anadolu’daki milli mücadeleye önemli destekler sağlamış ve Yunan ordusunun bu bölgede kalmasını, Anadolu’daki kuvvetlerini güçlendirmelerini önlemişlerdir. Kurtuluş Savaşımız 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanınca emperyalistler, Türk Devletiyle 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkesini imzalamak zorunda kalmışlar, 22 Ekim’de 1922’de Yunan askerleri Lüleburgaz’dan çekilmiş ve kentimiz Fransız askeri birliklerine teslim edilmiştir.

8 Kasım 1922…

Ve 8 Kasım 1922… Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve kahraman ordumuzun iki taburu Çorlu’dan Lüleburgaz’a hareket etti. Heyeti taşıyan tren vagonları çiçekleriyle süslenmiş olan saat bir buçukta Lüleburgaz’a geldi. Lüleburgaz’da büyük bir karşılama hazırlığı yapılmıştı. Trendeki heyet halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Lüleburgaz imamlarından Veli Efendi tarafından ordumuzun daima başarılı olması için dualar okunuyordu. Halkın elinde Türk bayrakları vardı ve hep bir ağızdan ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa’ ve ‘Yaşasın bizi kurtaran Türkiye Büyük Millet Meclis’ diye bağırıyorlardı.

İşte bugün o büyük coşkunun, Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümünü kutluyoruz. Başta ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tarih boyunca bu topraklar için canını, kanını seve seve veren bütün şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Allah bir daha bizleri, ülkemizi ve şehrimizi her türlü işgalden korumak, kurtarmak durumunda bırakmasın. Ata’mızın dediği gibi bugün hepimize düşen ortak görev, ulusal değerlere, bilince ve cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşını kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu bilinçle Atatürk ilke ve devrimlerinin rehberliğinde, cumhuriyet kenti olan Lüleburgaz, demokrasi ve hoşgörü içerisinde yürüyecek, bayramlarını ve kurtuluş gününü coşkuyla karnaval havasında kutlamaya devam edecek. 8 Kasım Lüleburgazımızın kurtuluşunun 96. Yılı kutlu olsun.”

Başkan Gerenli’nin konuşmasının ardından, Emrullah Efendi Ortaokulundan iki öğrencinin, Mehmet Akif Ersoy Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nden bir öğrencinin şiir okuması, Mahalli Şairimiz Bektaş Yavuz’un şiirini okuması, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan yarışmalarda dereceye giren sporcuların ödüllerinin verilmesinin ardından gerçekleştirilen kortej geçişi ve gösterileriyle gündüz programı sona erdi.

Kutlama programının devamında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisindeki(LYKA) kokteylin ardından, Kongre Meydanında toplanan Lüleburgaz halkı, fener alayına katılarak bağımsızlık coşkusunu doyasıya yaşadı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi