MENÜ KAPAT

Lüleburgaz’dan Silikon Vadisi’ne!

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “Yeni İşim Girişim” Programı kapsamında bilişimden, sağlığa kadar farklı alanlarda birçok yenilikçi uygulamaya yer veren projeler Silikon Vadisi’ne gitmek için kıyasıya yarıştı. Yarışın içinde Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisindeki (LYKA) eğitimlerden ve kuluçka merkezinden yararlanan iki proje ekibi de yer aldı. TR Cari isimli projesiyle Lüleburgaz’dan katılarak birinci olan Erdem Hilmi Küçükköse, Akıllı Tarım isimli projesiyle Hayrabolu’dan Bahri Kırbıyık Diabi isimli projesiyle Edirne’den Mücahit Dalyan ilk üçe girerek Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı. Yarışmada Lüleburgaz’dan katılan ve ilk ona girip altıncı olmayı başaran Burak Patır, Kaan Köse ve Ünal Özyurt da projelerini anlattı.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan “Yeni İşim Girişim Programı” 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Özgür Özgencer’in moderatörlüğünü üstlendiği “Demo Day” Etkinliğine Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir, Kırklareli TSO Başkanı Soner Ilık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, il protokolü, davetliler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Yarışmada birinci olmayı başaran ve Silikon Vadisine gitmeye hak kazanan Lüleburgaz’lı Erdem Hilmi Küçükköse ile projesini konuştuk.

Bulut tabanlı, müşteri, cari hesap ve iş takip programı: TR Cari

Lüleburgaz’lı ve 9 Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu olan, 1999 yılından bu yana da masaüstü ve web ortamlarında ticari projeler geliştiren Erdem Hilmi Küçükköse projenin doğuşunu şu sözlerle anlattı: “Projemizin ismi ‘TR Cari’. TR Cari, bir işletmenin ön muhasebe ve iş süreçlerini tek noktadan yönetebileceği bulut tabanlı bir online yazılımdır. TR Cari; bulut tabanlı Müşteri, Cari Hesap ve İş Takip Programı’dır. İş yerimizde yaşadığımız bir sorundan yola çıkarak geliştirmeye başladık.”

Geliştirmeler devam ediyor

Projenin hazırlık sürecinden de bahseden Küçükköse, “Projenin hangi teknolojiler ile geliştirileceğinin araştırılması. Ürün pazar uyumu araştırması, müşteri segmentasyonu, iş kanvası gibi konularda araştırmalarımızı yaparak projemizi geliştirme kararı aldık. Aralık 2016 da geliştirmeye başladık ve her geçen gün yeni yetenekler katarak geliştirmelerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

Projenin hedefi

Küçkköse, projeyle hangi soruna çözüm üretileceği, hangi konuda yenilik getirileceğini ve projenin işleyiş sürecini şöyle anlattı: “İş yerimizde yaşadığımız ve daha önce çalıştığımız yerlerde yaşanılan sorunlardan yola çıkarak TR Cari’yi geliştirmeye başladık. Bir işletmenin öz ihtiyaçlarını karşılamak adına ön muhasebe noktasında, insan kaynağı yönetimi, dökümantasyon ve takvim yönetimi noktasında, teklif-sipariş ve stok yönetimi noktasında aslında birçok farklı çözüm arayışında olduklarını gördük. Bu işletmeler için hem ekonomik olarak fazla bütçe ayırmalarına neden oluyordu, hem de farklı yazılımlar kullanmak zaman yönetimi odağında sorunlar yaşatıyordu. İşte TR Cari tam da bu noktada devreye giriyor aslında. TR Cari ile işletmelerin temel ihtiyaçları, ön muhasebe, stok, insan kaynağı, dökümantasyon, teklif-sipariş, takvim yönetimi gibi konularda tek noktadan yönetimi, raporlamayı, analizi sağlamış oluyor. Bu da işletmeler için ciddi seviyede bütçe ve zaman anlamında fayda sağlamış oluyor. TR Cari ile Aralık 2016 sonu bir modül ile yayına girdik. 2017 yılı içerisinde özellikler müşterilerimizin de isteklerini öncelikli dikkate alarak teknik ve süreç anlamında birçok yenilikler ve özellikler ekledik. İşletmelere en doğru, en odaklı ve en verimli çözümleri sunmak adına Mayıs 2018 içerisinde E-Fatura ve E-Arşiv özelliklerini de eklemeye başladık. Ocak 2017’de ilk müşteri ile buluşmamız sonrasında, müşterilerimizden gelen öneri ve isteklere öncelik vererek TR Cari’yi geliştirmeye devam ettik. Ön muhasebe özelliklerini, dökümantasyon ve takvim yönetimini
de eklememiz sonrasında özellikler 2018 ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre %95 büyüme sağladık.

Fırsat elde ettik

Lüleburgaz Belediyesine teşekkürlerini ileten Erdem Hilmi Küçükköse sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “LYKA’da yaklaşık 2 aydır kuluçka merkezinde projeyi geliştirmeye devam ediyoruz. Lüleburgaz Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikler, eğitici ve tamamlayıcı süreçler içerdi. Ayrıca gelen konuklar ile birebir irtibata geçip, gerek girişimcilik gerekse ürün hakkında bilgi alışverişlerinde bulunma fırsatı elde ettik. Lüleburgaz Belediyesi 2018 tematik yılını İnovasyon & Tasarım Yılı olarak belirledi. Bu kapsamda yaptığı çalışmalar özellikle Trakya Bölgesindeki girişimciler için inanılmaz fırsatlar içeriyor. Bu bağlamda başta biz girişimcilerle sürekli iletişimde olan Bilgi İşlem Md. İbrahim Zengin olmak üzere Lüleburgaz Belediyesi’nde bu süreçleri destekleyen herkese emeklerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Bizlere ve bölgemize böyle bir program yapan başta Trakya Kalkınma Ajansına Genel Sekreteri Mahmut Şahin olmak üzere, Emre Beji, Kağan Asan ve diğer yetkililere emeklerinden ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca Tim Teb Girişim Evi eğitmenlerimize de teşekkür ederiz.”

Teknolojiyle sosyalleşmek için: Locatiway

Yarışmaya Lüleburgaz’dan katılarak ilk on içine girip altıncı olmayı başaran ve altı aylık mentor/danışman desteğinden yararlanmaya hak kazanan Burak Patır, Kaan Köse ve Ünal Özyurt da deneyimlerini paylaştı. Proje hakkında bilgi veren Burak Patır şu ifadeleri kullandı: “10 yaşımdan beri kodlama ile ilgileniyorum ve oyun geliştiriyorum, kodlamayı internet üzerinden hiç bir yardım almadan kendim öğrenmeye başladım ve hala kodlama üzerine kendimi her geçen gün daha da geliştiriyorum. Projemizin adı: Locatiway. Projemiz insanların harita üzerinden sosyalleşmesini sağlayan bir mobil uygulama. Locatiway’de amacımız dünyada olan bütün insanları, teknolojiden ayırmadan teknolojiyle sosyalleşmesini sağlamak.”

Locatiway neler sağlayacak?

Bu proje, insanları sosyalleştirmeyi amaçlayan bir mobil uygulama ve bunu GPS üzerinden haritayı kullanarak yapıyor. Tıpkı bir oyun gibi düşünebiliriz. Programı açıyorsunuz ve kendinize özel olan bir profil düzenliyorsunuz. Ardından harita üzerinden tanımadığınız fakat sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişileri görebiliyor ve onlara bu ilgi alanı üzerine bir araya gelmeyi önerip hem sosyal aktivite yapabilir hem de sosyalleşerek arkadaş olabilirsiniz.”

Projenin hazırlık süreci

Proje hazırlık sürecinden bahseden Kaan Köse şu ifadeleri kullandı: “Proje hazırlık sürecine geçtiğimiz zaman önceliğimiz programı yapabileceğimiz bir ekip arkadaşı bulmak oldu. Locatiway’in yazılım kısmında başarılı olabileceğini düşündüğümüz Ünal Özyurt aklımıza geldi. Ünal arkadaşımızı da ekibimize dahil ederek programı nasıl yapacağımızı araştırdık ve projeyi yapmaya başladık. Projede ilk uygulamamızı yapacak nitelikte ekip kurduktan sonra programın ön prototip tasarımını yaptık ve bunu uygulamayı yapmadan önce bir tema olarak telefona entegre edip test ettik. Bu çalışmamızın tamamlanmasının ardından daha yeni ve basit bir tema hazırlığına başlayıp, çalışmamızı tamamladıktan sonra yine test ettik. Son yaptığımız tema hoşumuza gitmişti fakat uygulamanın aşırı konum odaklı bir uygulama olduğunu fark ettik ve uygulama içine daha fazla özellik ekleme gereği duyduk. İlk yaptığımız tasarımda, profil özelliği bulunmaktaydı ancak fotoğraf ve video paylaşım özelliği yoktu. Bu özellikleri de daha sonra uygulamamıza entegre ettik.”

Locatiway’in hedefi

Locatiway mobil uygulamasının amacından bahseden Ünal Özyurt şunları söyledi: “Projemiz insanları teknoloji bağımlılığından kurtarıp, sosyal bireyler haline getirmeyi amaçlıyor.  Locatiway’in insanları sanal dünyadan gerçek dünyaya bağlayacak olan bir köprü görevi göreceğine inanıyoruz. Bu nasıl olacak derseniz, bildiğiniz gibi teknolojinin gelişmesiyle beraber çevremizde ve hatta tüm dünyada sosyolojik problem ortaya çıktı. Locatiway çevrimiçi harita özelliğini kullanarak insanları teknolojiyle beraber sosyal bireyler haline getirecek. An itibairyle piyasada böyle bir çalışma bulunmamakla beraber bu amaç uğrunda üzerine çalışılan bir proje de yok.”

Ekip üyelerinden Burak Patır son olarak şu ifadeleri kullandı: “Lüleburgaz Belediyesine ve Bilgi İşlem Müdürlüğüne sonsuz saygı ve teşekkürlerimi iletiyorum. Beni ve ekibimi daima her konuda desteklediler. Bu yarışmaya katılarak yeni bir tecrübe edinmemizi sağladılar. Lüleburgaz Belediyesinin desteği sayesinde şu anda Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) paylaşımlı ofiste Locatiway adlı projemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen başta Trakya Kalkınma Ajansına Genel Sekreteri Mahmut Şahin olmak üzere, Emre Beji, Kağan Asan’a  ve Tim Teb Girişim Evi eğitmenlerine bize destek oldukları için teşekkür ederiz.”

Yeni işim girişim yarışmasında jüri üyeleri

Mahmut Şahin – TrakyaKa Genel Sekreteri

Soner Ilık – Kırklareli TSO Başkanı

Fatih Canan TEB Girişim Bankacılığı Müdürü

Taner Baltacı – Girişim Evi Ortağı

Gökhan Çelebi – Girişimci Delphisonic Inc. Ortağı

Seçici heyetin kriterleri

Girişimci ve ekibinin girişimcilik refleksi, girişimcilik özellikleri, ve vizyonu

Girişimcinin eğitim durumu ve teknik bilgi yeterliliği

İş fikri ve iş modelini ifade ediş ve sunum biçiminin yeterliliği

İş fikrinin yenilik ve katma değer içerip içermediği

İş fikrinin ticarileşme ve büyüme potansiyelinin bulunup bulunmadığı

Call Now ButtonÇağrı Merkezi