MENÜ KAPAT

Lüleburgaz’da 23 Nisan!..

Lüleburgaz Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 20-24 Nisan 2017 tarihleri arasında 26’ncısı kutlanan “Lüleburgaz Belediyesi 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği” etkinlikleri yine aynı coşkuyla kutlandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Mental Aritmetik

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri bu yıl da Lüleburgaz’da neşeyle kutlandı. Programın ilk etkinliği Mental Aritmetik Yarışması oldu. Belediye Hizmet Binasından gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren öğrencilere ve katılan tüm öğrencilere madalyaları Belediye Başkanı Emin Halebak tarafından verildi.

Üretken Çocuklar Fotoğraf Sergisi ve Resim Yarışması

Belediye Hizmet Binasında açılan ‘Üretken Çocuklar’ konulu fotoğraf sergisinde hepsi birbirinden hamarat olan çocukların geçen yıl şenlikte yaptıkları çalışmalar fotoğraf karelerinde sergilendi. Lüleburgaz Belediyesi 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği etkinlikleri kapsamında, İlçemiz İlköğretim ve Ortaöğretim Okulları öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin madalya töreni 20 Nisan’da Belediye Hizmet Binasında yapıldı.

Lüleburgaz Çocuk Maratonu

8 Kasım Stadyumunda maraton düzenlendi. Maratona aileler ve öğrenciler katıldı. İlk olarak 4-5 Yaş grubundan 20 sporcunun aileleriyle katıldığı 200 metrelik maraton düzenlendi. Ardından 6-7 ve 8-9 yaş 400 metre ve 140 sporcu maratona katıldı. Daha sonra sırayla 8-10 yaş gurubundan 153 öğrenci katılımıyla 600 metre maratonu, 11-14 yaş gurubundan 150 öğrencinin katılımıyla 1000 metre maratonu ve özel öğrencilerin katılımıyla 100 metrelik maraton düzenlendi. Maraton yarışlarının ardından öğrencilere madalyaları verildi.

Adalet Amca ve Çocuklar

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği etkinlikleri kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde Kırklareli Barosu Tiyatro Gurubu tarafından ‘Adalet Amca ve Çocuklar’ adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

En Neşeli Şenlik

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şenlik yürüyüşü düzenlendi. Kongre Meydanında toplanan yerli ve konuk ekipler Eski Hükümet Konağına hareket etti. Hükümet Konağı önünde düzenlenen programın ardından Kongre Meydanındaki açılış töreni için şenlik yürüyüşü gerçekleştirildi. Kongre Meydanında Çocuk Meclisi Başkanı Eylül Naz Uğun ve Belediye Başkanı Emin Halebak günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptıktan sonra şenlik meşalesi yakıldı ve dostluk-barış-kardeşlik halayı çekildi.

Edirne Folklor Eğitim Merkezi Halk Dansları Topluluğu ve Edirne Melodi Halk Dansları Topluluğu Kongre Meydanında gösterilerini sergilediler. Gagavuzya Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ve yerli grupların gösterileri ile program devam etti. GENKAD Tiyatro Aşkiye Neşet Çal Sahnesinde ‘Yarını Akıl Yapar’ adlı oyunu sahneledi. Lüleburgaz Merkez Orta Okulu Kapalı Spor Salonunda Uluslararası Satranç Şenliği düzenlendi.

22 Nisan’da LÜKSAD Tiyatro tarafından Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezinde, ‘Fenomen Torunlar ve Oyuncu Nine’ adlı oyun sahnelendi. Dream Team Academy de Aşkiye-Neşet Çal Sahnesinde ‘Taşın Sırrı’ adlı oyunu çocuklar için sahneledi. Lüleburgaz Lisesi Kapalı Spor Salonunda da Uluslararası Masa Tenisi Şenliği müsabakaları düzenlendi. Aynı gün LÜKSAD Tiyatro, Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezinde ‘Çocuk Şenliği’ ve ‘Taş Devrinden Günümüze’ adlı oyunları sahneledi. Kongre Meydanında Göksel Kaya ile ‘Atatürk Sevgisi’ adlı açık hava tiyatrosu da çocuklar ve Lüleburgaz halkı tarafından ilgiyle izlendi.

23 Nisan

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisinde(LYFA) Taekwondo Şenliği düzenlendi. Farklı yaş ve kilo gruplarında eşleşen çocuklara turnuvanın ardından ödül töreni düzenlenerek madalyaları takıldı. Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde Gençlik Merkezi Tiyatro Grubu tarafından ‘Oyun Gemisi’ ve ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ adlı oyunlar çocuklar için sahnelendi. Aynı gün Uluslararası Masa Tenisi Şenliği yarı final ve final müsabakaları yapıldı. Belediye Hizmet Binası Zemin Katta Maket Uçak Yapımı etkinliği gerçekleştirildi. Aynı zamanda Belediye Hizmet Binasında da Seramik Raku Sergisi açıldı. Şişme oyun parkurlarının kullanılması ve çadır etkinlikleri gün boyunca devam etti. Uluslararası Satranç Şenliği 5.tur müsabakaları ve ödül töreni de Lüleburgaz Merkez Orta Okulu Kapalı Spor Salonunda düzenlendi. Final Gecesi etkinliklerinde konuk ekipler; Bulgaristan/Popova, Gagavuzya, Bosna-Hersek ve Romanya’dan gelen çocuklar Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde gösterilerini sergilediler.

24 Nisan

Her gün olduğu gibi 24 Nisan’da da şişmen oyun parkurlarının kullanılmasına ve çadır etkinliklerine devam edildi. Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Çocuk Oyuncuları tarafından ‘Sıra Bizde Biz Anlatıyoruz’ adlı çocuk oyunu sahnelendi. GENKAD Çocuk Tiyatro Grubu da Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezinde ‘Yarını Akıl Yapar’ adlı oyunu çocukların beğenisine sundu. Günün devamında Maket Uçak Yapımına katılan çocuklar, tiyatro ekipleri ve çadır etkinliklerine katılanlar için madalya töreni düzenlendi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi