MENÜ KAPAT

Lüleburgaz sanatla buluştu

Türkiye ve Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Programı kapsamında, ‘Sanatla Birleşen Kültürler Projesi’ hayata geçirildi. Proje kapsamında, Türkiye’den Lüleburgaz ve Letonya’dan Rezekne’de 5-15 yaş aralığında 180 çocuk eş zamanlı eğitim gördü. Projenin finali 29-30 Kasım’da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisindeki (LYKA) gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 180 çocuk için resim, seramik ve müzik sanat dallarında proje eğitmenleri tarafından eğitimler verildi. Her iki belediyenin proje ekiplerinin ve eğitmenlerinin katılımıyla oluşturulan ders programı ve konu içerikleri çerçevesinde çocuklar hem yeteneklerinin farkına vardılar hem de birlikte eğlenceli zaman geçirdiler.

Projede yer alan çocuklar, öğrenerek ürettikleri çalışmalarını LYKA’da yoğun bir katılımla gerçekleşen ‘Lüleburgaz Sanat Buluşması’ etkinliğinde sergileme fırsatı elde ettiler. Etkinlikte, kardeşlik halayı, dans gösterileri, resim-seramik sergileri, ritm, off ritm- müzik-bağlama-gitar-piyano-keman-p buzz performansı, bale performansı, solo performanslar, oyun etkinlikleri, kukla yapımı, workshoplar, drama ve sahne performansları gerçekleştirildi.

Proje faaliyetleri kapsamında neler yapıldı?

Lüleburgaz heyetinin Letonya/Rezekne kentine ziyareti ile proje başladı. Türk ve Letonyalı eğitmenler önce Lüleburgaz’da ardından da Letonya’da bir araya geldiler. Lüleburgaz ve Rezekne’de resim, seramik ve müzik branşlarında eş zamanlı başlayan 96’şar saat süren çocukların sanatla buluşması eğitimi gerçekleştirildi.  Kardeşlik elçilerinin buluşması etkinliği kapsamında Rezekne kenti ziyaret edildi. Her iki kentte eş zamanlı yapılan resim yarışmasının ardından ailelerin bilinçlendirilmesi için seminer düzenlendi. Her iki kent çocuklarının bir araya geldiği ‘Sanat Festivali’ etkinliği ile proje faaliyetleri tamamlandı.

Proje hakkında

Proje Adı: Sanatla Birleşen Kültürler “Art-Integrated Cultures”

Referans Numarası: TR/2014/DG/01/A1-02/043

Koordinatör Faydalanıcı: Lüleburgaz Belediyesi – TÜRKİYE

Proje Eş Faydalanıcıları: Rezekne Belediyesi – LETONYA, Lüleburgaz Kültür, Sanat ve Spor Kulübü Derneği (LÜKSAD) – TÜRKİYE

Call Now ButtonÇağrı Merkezi