MENÜ KAPAT

Lüleburgaz sanat üretiyor!

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur. Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

İnsan, ürettiklerinin ve paylaştıklarının toplamıdır bu hayatta. O nedenle diyoruz ki kentler sanat üretir. Kalabalık insan toplulukları olmaktan toplum olmayı sağlayan ürettiğimiz sanattır. Lüleburgaz Belediyesi de kentli ve kent değerleri arasındaki bağı güçlendirerek sanat üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen Lüleburgaz Belediyesi Film Atölyesi’nin Gala Gecesi programı 15 Kasım’da Aşkiye-Neşet Çal Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Gala Gecesi’nde Atölye öğrencilerinin hazırladıkları ‘Farkında mıyız?’ ve ‘Karanfilin Bedeli’ isimli kısa filmler izlendi.

Gala gecesi programında filmler izlendikten sonra, film ekibinin görüşleri dinlendi. Gecenin sonunda Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, Film Atölyesi’yle ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Çağdaş uygarlık seviyesine doğru

Başkan Gerenli konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İnsan ürettiklerinin ve paylaştıklarının toplamıdır bu hayatta. O nedenle diyoruz ki, kentler bilgi üretir, kültür üretir ve sanat üretir. Bizleri kalabalık insan topluluklarından ayıran en önemli unsur, üretip hayata kattıklarımızdır.

Biz Lüleburgaz Belediyesi olarak beş yıllık stratejik planlarla, yaşamaktan mutlu olacağımız kent Lüleburgaz’ı yaratırken, herkesin hayallerini gerçekleştirebileceği, üretim sürecinde yer aldıkları planlamaların hayata geçmesini sağlıyoruz. Lüleburgaz Film Atölyesi, edebiyattan müziğe, fotoğraftan resime, tiyatrodan geleneksel sanatlara uzanan tüm sanat dalları içinde olan geniş ve yaratıcı bir saklaya sahip.

Film Atölyesi’yle amacımız, gençlerimizin ve yetişkin bireylerimizin entelektüel gelişimine katkı sağlamak, kişisel gelişimlerinin yanı sıra işbirliği içerisinde takım ruhuyla hareket etmelerine olanak vermek, yaşamın günlük döngüsü içerisinde kentli ile kent değerleri arasındaki bağları güçlendirmek ve yetenekleri keşfetme imkanı yaratmaktır. Atölyede 192 saatlik eğitim süresince, 35 katılımcıya iletişim, sinema ve medya tarihi, reji, fotoğraf ve kadraj, kamera, montaj, temel oyunculuk, sahne düzenlemesi, sunuculuk ve prodüksiyon eğitimleri verildi.

Bu süre sonunda atölye öğrencileri, ‘Karanfilin Bedeli’ ve ‘Farkında mıyız?’ kısa filmleriyle aldıkları eğitimin sonuçlarını sergileme olanağı buldular. Hepsini yürekten kutluyorum. Film Atölyesi öğrencilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için, hiç durmadan yürümeye devam edeceğiz. Bunu bilimle, kültürle ve sanatla hep birlikte başaracağız”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi