MENÜ KAPAT

Lüleburgaz İçin Çal

Geçmişimizle  bağ kurmamızı sağlayan en önemli köprüdür türkülerimiz. Türküler  yüreklerimizin  derinliklerinden gelen duygularımızın, en güzel seslerle dilden dile aktarımıdır. Türküler yaşadıklarımızın izlerini taşırlar, gerçeği aktarırlar. En  hüzünlü anlarımızda onlara sığınır, sevincimizi onlarla dile getiririz. Sevdamızı en güzel onlarla anlatırız. Gurbettir türküler, sıladır. Bazen özlemdir, bazen bitmek bilmeyen bir hasret… Geçmişimizle buluşma, geleceğe  taşıdığımız umuttur. En önemlisi bizi bir araya getirir, köklerimizle derin bağlar kurmamızı sağlar. Rahmet ve saygıyla andığımız büyük usta Neşet Ertaş’ın da söylediği gibi “Nerede bir türkü söyleyen varsa korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur.”

Lüleburgazımıza ait olan,  dillerden  düşürmediğimiz “Dere geliyor dere” ve “Ah tren kara tren”  türkülerini geleceğe aktarmak adına ‘Lüleburgaz İçin Çal‘ projesini hayata geçirdik. Projenin tanıtımı 26 Kasım’da Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisinde(LYFA) gerçekleşti. Türkülerimizin sözlerini yazan, derleyen, besteleyen ve bu güne aktarılmasını sağlayan Mustafa Sami Arı’yla yapılan röportajın ve kamera arkası görüntülerinin izlenmesinin ardından Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli lansman gecesinde bir konuşma yaptı.

Lüleburgaz İçin Çal bir hafıza çalışmasıdır

Başkan Gerenli konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türküler bizim manevi kültürel mirasımız. Geçmişimizden günümüze atalarımızdan kalan değerlerimiz. Onları korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin manevi sorumluluğudur. Biz Lüleburgaz Belediyesi olarak diyoruz ki, kentler bilgi üretir, kültür üretir ve sanat üretir. Lüleburgaz İçin Çal projesi  kentimizin, kültür sanat alanına sunulmuş önemli bir hafıza çalışmasıdır. “Dere geliyor dere” ve “ Ah tren kara tren “ türkülerini “Lüleburgaz İçin Çal projesi “ ile geleceğe aktarmak için  bir araya gelen, görev alan, emek veren herkese  çok teşekkür ediyorum. Projenin  tüm süreçlerinde  ortak paydaşımız olan  Lüleburgaz Sanat Merkezi’ne, türkülerimizin sözlerini yazan, derleyen, besteleyen ve bu güne aktarılmasını sağlayan  başta Mustafa Sami Arı olmak üzere  tüm sanatçılarımıza, son olarak tüm türkülerimizi, yürekten yüreğe, sözden söze, dilden dile taşıyarak manevi mirasımızı yaşatan tüm türkü dostlarımıza  ve siz değerli Lüleburgazlılara  çok  teşekkür ediyorum ve hepinizi yürekten alkışlıyorum.  Hayallerimizin hayat bulduğu, Cumhuriyet kenti olan Lüleburgaz’da aydınlanma ve çağdaş uygarlıklar arasında yer alma yolunda hiç durmadan yürümeye devam edeceğiz. Bunu bilimle, kültürle ve  sanatla hep birlikte başaracağız.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi