MENÜ KAPAT

Lüleburgaz Akademi Tiyatrosu perdesini açıyor!

Lüleburgaz Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında Lüleburgaz Tiyatro Akademisi bünyesinde kurulan Lüleburgaz Akademi Tiyatrosu ‘Bir Düne Bak Bir Bugüne’ adlı oyun ile 10 Ekim 2017 tarihinde Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’nde perdesini açıyor.

Kültürel ve sanatsal etkinlikler anlamında bölgenin lokomotif gücü konumunda bulunan Lüleburgaz Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında bu yıl Lüleburgaz Tiyatro Akademisini kurdu. Çocuklar ve büyükler için akademik düzeyde sanatsal atölyeler barındıran Tiyatro Akademisi’nin en önemli birimi olan Lüleburgaz Akademi Tiyatrosu bu sezon perdelerini Türk tiyatrosunun usta kalemi Haldun Taner’in oyunlarından derlenen ‘Bir Düne Bak Bir Bugüne’ adlı oyun ile açacak. Gösteride oyunculara canlı bir orkestra da eşlik edecek.

Oyunun yönetmenliğini Lüleburgazlı tiyatro sanatçısı Utku Çorbacı yaparken, dans koreografileri Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve modern dans sanatçısı Erdinç Anaz’a ait. Oyun müzikleri olarak Türkiye’nin en önemli bestecileri Muammer Sun, Yalçın Tura, Cem İdiz ve İlteriş Sun’un orijinal besteleri kullanılıyor.

Lüleburgaz Akademi Tiyatrosu hakkında bilgi aldığımız oyunun yönetmeni Utku Çorbacı şunları söyledi; ‘’Sanat, dünyayı yansıtan bir ayna değil, dünyanın onunla şekillendirildiği bir çekiçtir.’’ Usta yazar Bertolt Brecht’e ait bu cümle. Shakespeare’in ‘’Sanat hayatın aynasıdır!’’ dediği Rönesans’ın yaşandığı altın çağlardan, Brecht’in yaşadığı kapitalist savaşların yıkımlarıyla şekillenen günümüze… Savaşlar ve yıkımlar hala devam ediyor. Ve bugün bizim ihtiyacımız olan onu şekillendirecek bir çekiç. Bu da sanat. Ve tabii ki tiyatro… Lüleburgaz Akademi Tiyatrosu tüm karanlıklara bir çekiç vurup, ışığın öncüsü olmak için yola çıktı. Tiyatronun uçsuz bucaksız denizlerine yelken açarken rotasına insanı, pusulasına bilimi yerleştirdi. Bertolt Brecht ’in  ‘’bilim çağının tiyatrosu’’ olarak adlandırdığı epik tiyatro, diğer bir adıyla diyalektik tiyatronun ülkemizdeki öncü ve usta ismi Haldun Taner’in eserlerinden derlenen ‘Bir Düne Bak Bir Bugüne’ isimli eser ilk oyun olarak belirlendi. Ve kentte bulunan birçok tiyatro ekibinden bireyin bir araya gelerek oluşturdukları Lüleburgaz Akademi Tiyatrosu uzun bir prova sürecinin ardından 10 Ekim gecesi Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’nde perdesini kente açacak. Emeği geçen, destek veren herkese bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.’’ dedi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi