MENÜ KAPAT

Lüleburgaz 8 Kasım’a hazır!

Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü kentimizde büyük bir coşkuyla kutlanacak. Durak Mahallesi’ndeki tren istasyonunda 98 yıl önceki teslim alınmanın canlandırılmasıyla başlayacak etkinlikler, Lüleburgazlı sporcuların Yeni Tören Alanı’na kadar gerçekleştireceği bayrak koşusuyla doruğa çıkacak.

Belediyemiz, 8 Kasım Kurtuluş Günü’nü coşkuyla kutlamak için geri sayıma geçti. Uzun süredir kent paydaşlarıyla hummalı bir şekilde çalışan belediyemiz, 8 Kasım’da vatandaşa büyük bir coşku yaşatacak. Sabah saatlerinde çelenk sunma töreniyle başlayacak olan etkinlikler sırasıyla bayrak koşusu, paramotor gösterisi, canlı heykel performansı, “Dünden Bugüne Kurtuluş” fotoğraf sergisi ve Kurtuluş Gazetesi dağıtımıyla devam edecek.

‘O’ an yeniden yaşatılacak

Kurtuluş etkinlikleri ilk olarak Durak Mahallesi’ndeki tren garında başlayacak. Burada saatler 12’yi gösterdiğinde 98 yıl önce kentin düşmandan teslim alınması canlandırılacak. Bu kapsamda o dönemde Lüleburgaz’ı teslim almaya gelen Şakir Bey (Kesebir) ve beraberindeki heyetin tren garından çıkışı canlandırılacak. Elinde Türk Bayrağıyla inecek olan Şakir Bey, burada bayrağı Lüleburgazlı koşuculara teslim edecek.

Kurtuluş için koşacaklar

Şakir Bey’den bayrağı teslim alan Lüleburgazlı koşucular da günün anlam ve önemi doğrultusunda bayrak koşusu gerçekleştirecek. Durak Mahallesi’nden itibaren koşmaya başlayacak sporcular Yeni Tören Alanı’nda bayrağı göndere çekmek üzere koşacak.

Paramatorla selamlayacaklar

Bunun yanı sıra etkinliklerde Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından biri olan Türk Hava Kurumu da yer alacak. Koşucular, şanlı Türk Bayrağı’nı göndere çekmek üzere koşularını gerçekleştirdiği sırada THK’ya bağlı paramotorlar Lüleburgaz semalarında uçuş gerçekleştirecek. Yaklaşık 2 saat boyunca havada kalacak paramotorlar, Lüleburgaz halkını selamlayacak.

Canlı heykellerle tarih canlandırılacak

Kutlama coşkusunun doruğa çıkacağı anlar ise canlı heykel performans sanatçılarının gösterisiyle olacak. 29 Ekim kutlamalarında Lüleburgazlı vatandaşlar tarafından oldukça sevilen canlı heykel sanatçıları, saat 13.00’ten 17.00’ye kadar Kongre Meydanı’nda Lüleburgaz’ın mahalli karakterleriyle unutulmaz canlı heykel performansı sergileyecek.

Ali Arslan’dan muhteşem sergi

Tüm bunların yanı sıra yine saat 13.00’te Lüleburgaz’ın önemli tarihçilerinden Ali Arslan’ın “Dünden Bugüne Kurtuluş” isimli fotoğraf sergisi düzenlenecek. Bazıları ilk kez gün yüzüne çıkacak onlarca dönem fotoğrafı İş Bankası önündeki Özgürlük Meydanı’nda sergilenecek.

1922 adet Kurtuluş Gazetesi

Koronavirüs salgını nedeniyle önlemler ışığında coşkuyla kutlanacak olan 8 Kasım Kurtuluş Günü’nde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da “Kurtuluş Gazetesi” dağıtılacak. Bu kapsamda Kongre Meydanı’nda dönemin kıyafetleri içindeki çocuklar, “Kurtuluş Gazetesi’ni dağıtacak. Kurtuluş Gazetesi kurtuluş gününün anlamını belirtmek için 1922 adet olarak dağıtılacak.

Programı tamamı

Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıl dönümü etkinliklerinin program takvimi ise şöyle;

10.00: Çelenk sunma töreni – Yeni Tören Alanı

12.00: Bayrak koşusu (Durak Mahallesi Tren Garı’ndan Yeni Tören Alanı’na doğru)

12.00: Paramotor gösterisi)

12.00: Kongre Meydanı Bayram Ekranı

13.00: Bayrak teslim töreni – Yeni Tören

13.00: Canlı Heykel Performansı – Kongre Meydanı

13.00: Ali Arslan “Dünden Bugüne Kurtuluş” Fotoğraf Sergisi – Özgürlük Parkı (İş Bankası önü)

13.45: Kurtuluş Gazetesi Dağıtımı – Kongre Meydanı

Call Now ButtonÇağrı Merkezi