MENÜ KAPAT

Liderler Lüleburgaz’a İlham Verdi

Kadın Yılı’nda, iş dünyasının nabzı “Liderler Buluşması” ile Lüleburgaz’da attı. Girişimci ruhla ekonomiye yön veren Türkiye’nin cesur, öncü ve girişimci kadın liderleri Lüleburgazlılara unutulmaz bir gün yaşattı. Birbirinden değerli ilham dolu konuşmalara imza atan liderler, hayatın her alanında zirveye çıkacak Lüleburgazlılarla, başarıya ulaşmanın püf noktalarını paylaştılar. Liderler Buluşması’na katılanlar, yeni ufuklara açılan yelkenlerle atacakları ilk adımları düşünmeye başladılar bile…

Panel, Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan’ın konuşması ile başladı. Başkan Yardımcısı Kevser Özkan’ın konuşmasının ardından E&Y Girişimci Kadın Liderler Programı Avrupa Ortadoğu Hindistan ve Afrika Direktörü İmge Kaya Sabancı, Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği(GYİAD) Başkan Yardımcısı Pelin Özer, Tarafsız Çalışan Anneler Platformu ve Kadın Birliği platformunun kurucusu, Altun Hukuk ve Danışmanlık Bürosu Avukatı Feyza Altun, Çalık Holding Finansal İlişkiler Direktörü İlkay Demirdağ Kaya, Yörsan Gıda Mamülleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Buse Pınar Kaçar Lüleburgazlılar için oldukça değerli ve ilham verici konuşmalar gerçekleştirdi. Panel, Özge Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ile devam etti. Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın teşekkür ve kapanış konuşması ile panel sona erdi.

Neden Kadın Yılı?

Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan, panelde ilk konuşmayı yaptı. Başkan Yardımcısı Kevser Özkan konuşmasında, “Birçoğumuz buradan farklı zenginlikler hayatımıza katacağız. Lüleburgaz tüm yaşayanlar açısından özellikle kadınlar açısından çok önemli bir kent. Çok ciddi sorunlarla neredeyse yok denilecek kadar az karşılaşıyorlar. Peki Neden 2016 Kadın Yılı? Bize NALAS’tan bir çağrı yapıldı. Biz de baktık ki Türkiye’de Lüleburgaz çok farklı bir yerde. Bunda kadınların da çok büyük etkisi var. Kadınlarımız yönetim kademesinde var, sivil toplum kuruluşlarında var. Küçük şampiyon kızlarımız var. Biz bunu Meclis’e taşıdık. Lüleburgaz’daki bu duruşun sürdürülebilirliğini sağlamak gerekiyordu. Bunun için paydaşlarımızla birlikte etkinlikler düzenlemeye başladık. Bu panelin de çok güzel etkiler bırakacağına eminim.” dedi.

Sabancı: “Lüleburgaz bütün belediyelere örnek”

İş dünyasında kadın girişimciliğinin desteklenmesi konusunda Türkiye’nin önde gelen liderlerinden olan E&Y Girişimci Kadın Liderler Programı Avrupa Ortadoğu Hindistan ve Afrika Direktörü İmge Kaya Sabancı, Liderler Buluşması’nın Lüleburgaz’da yapılmasının çok önemli olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Sabancı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin birçok yerinde yurt dışında bu konuşmaları yaptım ama bugün bu konuşmayı Lüleburgaz’da yapmanın özel bir önemi var. Biz bunları konuşurken hep negatif sayılardan yakınmak zorunda kalıyoruz. Ama Lüleburgaz o kadar güzel bir örnek teşkil etmiş ki koyduğu çizgiyle bütün belediyelere ve kentlere örnek veriyor. Başkan Yardımcısı, Kent Konseyi Başkanı, Meclis’teki kadın ortalamasının Türkiye ortalamasının çok üstünde olması şüphesiz ki kendi kendine olmuyor. Bunu yapabilmek için birçok tabuyu yıkabilecek açık zihinler gerekiyor. Bunun için Emin Bey’in ve tüm ekibin rolü çok büyük. Tüm kadınlar adına teşekkür ediyorum.”

“2028 yılın kadar kadınlar isteğe bağlı harcamaların yüzde 75’ini yapacak. Ayrıca kamuda, özel sektörde ve girişimcilikte kadın ve erkeğin eşit temsil edilebilmesi için 117 yıl daha yan yana olacağımızı eşit olacağımızı söyleyemeyeceğiz” diyen İmge Kaya Sabancı, dünyadan ve Türkiye’den girişimcilik ekosistemini de değerlendirdiği konuşmasında, kadın girişimciliği ve kadınların ekonomiye katılımı, bunların kadın-erkek eşitliğine etkileri konularında deneyimlerini ve kadın girişimciliği ile ilgili ulusal ve uluslararası çalışmalarla ilgili bilgilerini paylaştı. Kurduğu işini daha iyi hale getirmek, büyütmek isteyen, ama “tıkandım önümü göremiyorum, işimde potansiyel var ama birisi bana destek olmalı” diyen girişimciler için sağlanan destek programları hakkında bilgi verdi.

Pelin Özer: “Nereye gitmek istiyorsanız…”

Erkek egemen dünyada kadınların ismini duyuran bir girişimci olan Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği(GYİAD) Başkan Yardımcısı Pelin Özer, “Lüleburgaz benim için çok farklı bir yer. Üniversiteden mezun olduktan sonra Lüleburgaz-Büyükkarıştıran’da iş hayatına başladım. 15 sene sonra tekrar ilk işe başladığım yerde tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım hiç aklıma gelmezdi. Gururla sizlerin huzurlarındaydım.” diyerek konuşmasına başladı. “Nereye gitmek istediğini bilmeyen biri için hiçbir rüzgar doğru rüzgar değildir. Nereye gitmek istiyorsanız kariyer hayatınızda bunları önceliklendirin.” diyerek kadınlara yol gösteren Pelin Özer, sivil toplum kuruluşlarının dünyadaki öneminden bahsetti. Türkiye’deki kurumlara da değindi. Pelin Özer, STK’ların görevleri ve ekonomiye katkılarının yanı sıra kadın liderlerin gelişiminde STK bilincinin önemini, STK ekosistemine dahil olmanın iş dünyasında kadınlara getireceği avantajları anlattı.

Feyza Altun: “Ekonomiyi düzeltmezseniz…”

Tarafsız Çalışan Anneler Platformu ve Kadın Birliği platformunun kurucusu, Altun Hukuk ve Danışmanlık Bürosu Avukatı Feyza Altun da panelde konuşma yaptı. Feyza Altun konuşmasına kadının iş hayatında ve sosyal hayatta yaşadığı zorluklardan bahsederek başladı. Altun, “Ben bazen aile içi şiddetten ölen kadınların otopsilerini izlemek zorunda kaldım. Bazen kocalarından onları korumaya çalıştım. Bazen ölen kadınların ardından çocukların hangi devlet kurumunda nasıl bir güvence altında olacaklarının mücadelesini verdim. Biz 1990’larda kadının cinsel özgürlüğünü tartışırken 2016 senesinde kadın cinayetlerini durdurma, boşanmak isteyen bir kadının öldürülmemesi gerektiği ya da boşanmanın kadının da hakkı olabileceğinin mücadelesini veriyoruz. Kadın ve erkek meselesinden ziyade işin ekonomik boyutu çok önemli. Kadının veya erkeğin ekonomisi müsait değilse ticarileşen hukuk hizmetine insanlar erişemiyor. Erişemedikleri zaman haklarını savunamıyorlar. Bir ülkenin, bir kadının, bir erkeğin ekonomisini düzeltmezseniz, ne şiddeti bitirebilirsiniz ne anlaşmazlığı bitirebilirsiniz ne de eşitsizliği…” diye konuştu. Feyza Altun, iş yaşantısında kadınların yaşadığı zorluklardan yaşanmış örneklerle bahsederken bir birey olarak tüm çalışanların hak ve ihtiyaçlarından bilgiler sundu. Çalışma ortamlarımızın güvenliği ve yaşam kalitemiz üzerindeki etkileri sadece kadınların hakları değil esasında bir insanlık hakkı olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

İlkay Demirdağ Kaya: “Kadının yeri…”

Çalık Holding Finansal İlişkiler Direktörü İlkay Demirdağ Kaya, istatistiki bilgiler paylaştığı konuşmasının başında şu ifadeleri kullandı: “Kadınlar artık üretici, tüketici ve çalışan olarak ekonomide çok ciddi katkıda bulunuyor. Artık toplumun içinde yeniliği talep eden, karar verdiğinde bunları uygulayan, üreten ve kullanan kişiler olarak karşımıza çıkıyor kadın. Buna rağmen kadının dünya ekonomisindeki ve iş dünyasındaki yeri beklenen ölçüde değil.”  İlkay Demirdağ Kaya, kendi hayatından örneklerle eğitimde ve iş dünyasında yaşadığı kişisel mücadeleleri anlatırken bir kariyerin nasıl adım adım inşa edildiğine dair tüm kadınları  motive etti. İş hayatında zorluk yaşayan kadınlara tavsiye ve önerilerde bulunduğu konuşmasıyla engeller ve engelleri aşmak üzerine ilham veren başarı hikayesini ve yaşadıklarını paylaştı.

Buse Kaçar: “Networkingin önemi…”

Yörsan Gıda Mamülleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Buse Pınar Kaçar, bir üst düzey yönetici olarak kurumsal ve kişisel hayatta networkingin önemi ve algısı üzerine bir sunum yaptı. Buse Kaçar: “İyi bir network için iletişim kurduğunuz insanlarla aranızdaki bağı koparmayın. Networking için bir yerlere gitmeniz ve katılmanız gerekiyor. Bu katılma da kan, ter ve gözyaşı demek, yorulmak demek. Başarı, yoğun çalışma temposu gerektiriyor ve bu planlanabilir. Bütün bunlar yapılabilir ve öğrenilebilir olmasını sağlayan sivil toplum örgütleridir. Oralarda bunları öğrenebiliyorsunuz. Networkingde amaç bir sürü kişiyle tanışıp sıradan el sıkışıp herkesin kartlarını cebinize koymak ve ben 25 kişiyle tanışmışım demek değil. Önemli olan insanları tanımak, anlamaya çalışmak ve değer vermek.” diye konuştu.

Buse Kaçar, başarılı bir iş kadını olarak sosyal ve iş hayatında görünür olmanın iş dünyasındaki önemini vurguladı. Aktif olmanın önemini, hobilerin ve sosyal yaşamda edinilen tanışıklıkların network etkisiyle iş yaşamına doğru katkısını anlattı. Girişimcilere başarılı networking çözümleri önerdi.

Belediye Başkanı Emin Halebak:“Hayatı güzel kılmak için…”

Panelde Belediye Başkanı Emin Halebak, teşekkür ve kapanış konuşması gerçekleştirdi. Başkan Emin Halebak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hayatım boyunca bu kadar çok pozitif enerji veren insanlarla bir arada olmamıştım. Olağanüstü güzel başarı hikayeleri anlattınız. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını, alın terinin ve gözyaşının olduğunu biliyorum. Bu hikayelerden gerekli kısımları Lüleburgazlılara gösterdiğiniz ve onları yüreklendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Dünya çok hızla değişiyor. Biz de bu değişimin içerisindeyiz. Bu değişimi yaratıp yaratamamanın ayracında olmalıyız. Dünyanın birçok yerinde pek çok toplum birbirinden farklı şeylerle uğraşıyor. Ancak ortak nokta gelir adaletsizliği… Bunu sağlayamadığımız süre içerisinde, ne o ülkelerde demokrasiyi sağlıyoruz ne de insan haklarını… Gelir adaletsizliğiyle beraber tüm insanlığı tehdit eden şey de cinsiyet eşitsizliği… Bu tuhaf düşünce sistemi insanları hala tehdit ediyor. Biz kadın ve erkek olarak insanız. Hayatı güzel kılmak için mücadele sarf ediyoruz. Bu mücadeleyi sarf ederken iyi örnekleri duymak gerçek anlamda topluma moral veriyor. Hayatta hiçbir şey tesadüf değil hiçbir başarı tesadüf değil. O yüzden bu kentte hepimiz birbirimize yardımcı olmak durumundayız. Kadınıyla, erkeğiyle çocuğuyla…”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi