MENÜ KAPAT

Kod okuryazarı gençler yetiştiriyoruz

Günümüz teknolojilerine ulaşmak artık çok kolay… Bu nedenle teknolojiyi hızla ve kolayca tüketmek değil, o teknolojinin oluşma ve çalışma sürecini görerek öğrenmek ve üretmek gerekiyor. Bu felsefeden hareketle 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı Etkinlikleri kapsamında 8-17 yaş arası çocuklarımıza Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisindeki (LYKA), Bilişim Garaj Akademisinde eğitim veriyoruz.

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında 8-17 yaş arası tüm çocuk ve gençlerimiz için programlama, web tasarım, 3D tasarım, robot tasarım ve üretimi, bilişimde girişimcilik vb. konuları içeren ücretsiz Bilişim Garaj Akademisi eğitimleri Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde başladı.

Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri nedir?

Dünyadaki hızlı teknolojik gelişmeler paralelinde, tüketen değil üreten bir toplum olmak adına son 3 yıldır Lüleburgaz Belediyesi, Prof.Dr. Selçuk Özdemir ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirdiği “Bilişim Garaj Akademisi”  projesi ile şu ana kadar Lüleburgaz’da yaşları 8 ile 17 arasında değişen 320 çocuk ve genç ücretsiz olarak Bilişim Eğitimlerini aldı. 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında eğitimlerimize devam ediyoruz.

Prof. Dr. Selçuk Özdemir’in kurucusu olduğu Bilişim Garaj Akademisi ile dünyada ilk defa 7-16 yaş arası gençlerin online ortamda kodlama, 3d tasarım, web tasarımı, robot tasarım ve bilişimle girişimcilik eğitimleri almaları sağlanıyor. Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Akademisi eğitimleriyle çocuklarımız bir anlamda bilişimin sadece bir eğlence, oyun veya iletişim aracı olmadığını, aslında problem çözmek, değer yaratmak ve “hayallerini inşa etmek” üzere bir tür “alet kutusu” olduğunu anlıyorlar. Bilişim Akademisine kaydını yapan çocuğumuz, bilişim uzmanı bir rehber öğretmen eşliğinde Belediyemizin Bilgisayar Sınıfında haftada bir gün eğitimlere katılırken, sahip olduğu kendisine özel kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak evinden de çalışmalarına devam edebiliyor.

Eğitim Süreci nasıl ilerliyor?

İlk olarak 3D tasarım eğitimleri ile başladığımız projemizde öğrencilerimiz web tasarımı, programlama, robot tasarım ve bilişimle girişimcilik eğitimlerini 2 yıl boyunca hiçbir ücret ödemeden alacaklar. Çocuklar teorik eğitimi Bilişim Garaj Akademisinin web sitesinden yedi gün 24 saat istedikleri anda uzaktan eğitim ile alıyorlar. Çocuklarımız aldıkları teorik bilgileri Belediyemizin Bilişim Sınıfında rehberlik öğretmenimizin eşliğinde  pratiğe dönüştürerek bilişim sınıfındaki bilgisayar, 3D yazıcı vb. materyallerden faydalanıyorlar.

Projenin amacı

Projenin amacı çocuklarımıza var olan bir teknolojiyi hızlı ve kolay bir şekilde kullandırmak değil, öğrendikleri teknolojinin alt yapısını, çalışma prensiplerini ve onu oluşturan bileşenleri de görmelerini ve öğrenmelerini sağlamak, farkındalıklarını artırarak bilgisayar okuryazarı değil, kod okuryazarı gençler yetiştirmektir.

Bilişim Garaj Akademisi’nde programlama eğitimi alan bir çocuklarımız, yazılımcı olmak istemeseler bile eğitimlerde göreceği örnekler, bilişim sınıfında arkadaşları ile geliştirdikleri projeler  ve kendi yapacağı etkinliklerle;

* Problemlere bilimsel çözüm üretme bakış açısı,

* Sistematik düşünme,

* Olaylar arasındaki neden sonuç ilişkilerini görebilme,

* Bilgisayarda kendi ürünlerini geliştirmenin verdiği özgüven,

* Yaratıcı ve eleştirel düşünebilme gibi günümüz sosyal ve iş hayatının çok önem verdiği bilgi ve becerileri kazanma yolunda önemli bir adım atmış olacaklar.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi