MENÜ KAPAT

Kentler sanat üretir, kentler bilgi üretir

Belediyemiz tarafından yıl boyunca düzenlediğimiz bilim, sanat ve spor odaklı özel etkinlikler ve projelerle bölgenin lokomotif kenti olmaya devam ediyoruz.

Lüleburgaz Belediyesi, Türkiye çapında örnekle gösterilen etkinlikler ve projelerle kültür ve sanatın merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu misyonun içeriğini kültürel üretim politikalarımız oluşturuyor.

Kültür, sanat ve yaratıcılığın kalbi Lüleburgaz’da atıyor

Kentin her tarafını sarmış olan kültür ve sanat birimleri tarafından yılda ortalama 250’nin üzerinde etkinlik gerçekleştiriliyor. Çocuğundan yaşlısına binlerce kişi hep birlikte, halk dansından baleye, müzikten tiyatroya, fotoğraftan plastik sanatlara kadar kentin kültür ve sanat iklimine katkıda bulunarak kentin kimliğini birlik ve beraberlikle inşa ediyor.

Atölyelerde 3730 çocuk eğitim aldı

Belediyemizin bilim ve sanatın ışığında çağdaş kent kültürü yaratılmasına yönelik en önemli etkinliklerinden biri de atölye çalışmalarıdır. Tiyatro, resim, müzik, yazı, yıldız çocuk kukla atölyelerinde yıl içinde toplam 3730 çocuk eğitim aldı. Bu eğitimlerin yanı sıra geleceğin yıldız girişimcileri atölyesiyle, çocuklar girişimcilikle tanışıp iş fikirleri geliştirdiler. Fikirlerini geliştiren çocuklar, Birleşmiş Milletlerin ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ doğrultusunda hayata geçirilen ‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin Hedef Eğitimi’ ve 2030 atölyesi gibi birçok alanda gerçekleştirilen atölye çalışmalarında, küresel sorunlara yerelden çözüm üretmeye çalıştı.

Herkes için sanat

Bilim ve sanat içerikli çağdaş kent kültürü yaratılmasına yönelik yerel yönetim politikalarında tüm kesimleri kapsamayı hedefleyen Lüleburgaz Belediyesi, yıl içinde Türk sanat müziğinden halk müziğine, klasik batı müziğinden popüler müziğe kadar farklı müzik türlerinde onlarca konser düzenledi. Belediyemiz bu konserlerde 60 binin üzerinde katılımcı ile halkımızın büyük bir bölümüne ulaşmayı başardı. Diğer yandan yıl içinde tiyatrodan şiir dinletisine, festivallerden çocuk sokağı etkinlilerine kadar birçok etkinliğe 20 bini aşkın vatandaşımız katılım sağladı.

Lüleburgaz Sanat Buluşması

Türkiye ve Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Programı kapsamında, ‘Sanatla Birleşen Kültürler Projesi’ hayata geçirildi. Proje kapsamında, Türkiye’den Lüleburgaz ve Letonya’dan Rezekne’de 5-15 yaş aralığında 180 çocuk eş zamanlı eğitim gördü. Projenin finali 29-30 Kasım’da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) gerçekleştirildi. Proje kapsamında çocuklara resim, seramik ve müzik sanat dallarında proje eğitmenleri tarafından eğitimler verildi.

Her iki belediyenin proje ekiplerinin ve eğitmenlerinin katılımıyla oluşturulan ders programı ve konu içerikleri çerçevesinde çocuklar hem yeteneklerinin farkına vardılar hem de birlikte eğlenceli zaman geçirdiler. Projede yer alan çocuklar, öğrenerek ürettikleri çalışmalarını LYKA’da yoğun bir katılımla gerçekleşen ‘Lüleburgaz Sanat Buluşması’ etkinliğinde sergileme fırsatı elde ettiler. Etkinlikte, kardeşlik halayı, dans gösterileri, resim-seramik sergileri, ritm, off ritm-müzik-bağlama-gitar-piyano-keman-pBuzz performansı, bale performansı, solo performanslar, oyun etkinlikleri, kukla yapımı, workshoplar, drama ve sahne performansları gerçekleştirildi.

Bilim ve sanat içerikli etkinlik ve projelerimiz artarak devam edecek

Lüleburgaz’da yıl boyunca gerçekleştirilen etkinliklerle ilgili Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli şunları söyledi: “Kentler sanat üretir, kentler bilgi üretir. İnsan ürettiklerinin toplamıdır. Kentimizin dört bir yanını sarmış kültür sanat birimlerinin ürettiği içerikler sayesinde Lüleburgaz’ın kültür sanat takvimi yıl boyunca tiyatrolar, konserler, sergiler, festivaller, atölye çalışmaları gibi etkinliklerle doludur.  Lüleburgaz’ı diğerlerinden özel kılan en önemli özelliği de, bütün bu etkinlikleri kendi içinde üretmesidir… Kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız 7 den 70’e herkes sahnede… Bu da beni çok mutlu ediyor. Önümüzdeki süreçte de özellikle dezavantajlı vatandaşlarımızı da kapsayan etkinliklerimiz ve projelerimiz artarak devam edecek. Bilim ve sanatın ışığında Cumhuriyet değerlerine bağlı çağdaş kent kültürü yaratmak ve gelecek nesillere aktarmak için durmadan çalışacağız.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi