MENÜ KAPAT

İtfaiyemizden Okullarda Deprem ve Yangın Tatbikatı

Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından, 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri kapsamında okullarda yangın tatbikatları gerçekleştirildi.

Hafta boyunca yapılan tatbikatlarda Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Uygulamalı olarak da yangın söndürme tatbikatları, yangın ve deprem anı tahliye tatbikatları gerçekleştirildi. Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürü Ceyhun Akgöl, 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri hakkında, “28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası hakkında öğrencilere bilgiler aktardık. Sivil Savunma Günü’nün önemini ve Deprem Haftası hakkında bilmeleri gerekenleri öğrenci arkadaşlarımızla paylaşarak, uygulamalı tatbikatlarla bu bilgileri pekiştirdik.” dedi.

Sivil Savunmanın Önemi

Yangın, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve savaşta, halkın can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla, silahsız, koruyucu ve kurtarıcı önlemler ve faaliyetler bütününe “Sivil Savunma” denir. Yurdumuzda sivil halkın korunmasına ilişkin önlemlerin başlangıç tarihi 1928 olup, bu yılda “Cephe Gerisinin Havaya Karşı Müdafaa, Muhafazası” adı altında bir talimname çıkarılmıştır. Bundan sonra çeşitli idari düzenlemelerle yürütülen hizmetler 1938 yılından itibaren 3502 sayılı “Pasif Korunma Kanunu” ile yerine getirilmeye çalışılmıştır.

  1. Dünya Savaşı sırasında kullanılan uçakların ve silah menzillerinin cephe gerisine kadar uzanması nedeniyle bu savaşta sivillerin gördüğü zayiat ve ekonomik tesislerin uğradığı hasarlar dikkate alınarak, Türkiye’nin 1952 yılında NATO üyeliğine kabulünden sonra, 1959 yılında bugünkü Sivil Savunma teşkilat ve faaliyetlerini düzenleyen ”Sivil Savunma Kanunu” yürürlüğe konulmuştur.

Sivil Savunma hizmetlerin ülke düzeyinde yürütülmesi için İçişleri Bakanlığına bağlı “Sivil Savunma Genel Müdürlüğü” kurulmuştur. Bu kurum,  hizmetlerini, il ve ilçelerde Sivil Savunma Müdürlükleri, “Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri” ile kamu ve özel kurum ve kuruluşlarında “Sivil Savunma Uzmanlıkları” vasıtasıyla yürütmektedir.
28 Şubat “Sivil Savunma Günü” olarak kutlanır ve bu günde sivil savunmanın önemini anlatan konuşmalar yapılarak, ülke için sivil savunmanın ne kadar önemli olduğu vurgulanır.

1-7 Mart Deprem Haftası

Her yıl 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve mart ayının ilk haftasını, deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla “Deprem Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Deprem Haftası’nda dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemizde vatandaşlarımızın depreme karşı hazırlıklı olmasının sağlanması,  depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi