MENÜ KAPAT

İtfaiye Haftası’nı kutladık

En zor koşullarda onlar hep hazırda… Sadece yangında değil tüm doğal afetlerde 7/24 iş başında… Can ve mal güvenliğimiz için gece gündüz göğüs geriyorlar her zorluğa kendi canları uğruna…

Türkiye’de her yıl 25 Eylül ‘de başlayıp 1 Ekim günü biten hafta, İtfaiye Haftası olarak kutlanıyor. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli de bu hafta kapsamında Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret ederek itfaiye personelimizle görüştü.

Başkan Dr. Murat Gerenli itfaiye personelimizle yaptığı konuşmada, “Yangın ve doğal afetlerde vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak için görevinizi özveriyle yerine getirdiğinizi biliyorum. Çabalarınızdan ötürü hepinizi kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum.” dedi. TÜM-YEREL SEN Kırklareli Şube Başkanı Salih Canbaz da Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğün’deki kutlamaya katılarak itfaiye haftasını kutladı.

İlk itfaiye teşkilatı ne zaman ve nasıl oluştu?

Türkiye’de ilk yangın söndürme örgütü 25 Ekim 1714 yılında Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı olarak kuruldu. Cumhuriyet dönemiyle birlikte yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. İtfaiyecilik Haftası, yangının zararlarının anlatıldığı, yangından korunmanın yolları gibi konular anlatılarak halkın bilinçlendirildiği haftadır.

Tulumbacılar kimdir?

Ülkemizde itfaiye örgütü kurulmadan önce biri, Fransa’da gördüğü Didon denilen yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını ortaya çıkardı. Tulumbayı taşıyan, yangını söndüren kişilere ise Tulumbacı denirdi. Her mahallenin tulumbacıları ayrıydı ve kentin bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar, tulumbalarını sırtlarına alır, bağıra bağıra koşarak yangın yerine giderlerdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi