MENÜ KAPAT

İris Türk’ün durağı LYMBA oldu

Almanya’nın Aachen şehrinde yaşayan bisiklet tutkunu İris Türk’ün durağı Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet Bisiklet Akademisi (LYMBA) oldu. Tesadüf eseri soyadı Türk olan bisiklet tutkunu, akademiye hayran kalırken, “Diğer Türk şehirlerinde de bisiklet akademileri görmek harika olur” dedi.

Kurulduğu günden bu yana dünyanın dört bir yanından yüzlerce bisiklet tutkununu ağırlayan LYMBA’nın bu seferki konuğu tesadüf eseri soyadı Türk olan Alman bisikletçi İris Türk oldu. Almanya’nın Aachen şehrinde yaşayan ve dünyanın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’a doğru pedal çeviren Türk, konakladığı LYMBA’ya hayran kaldı.

“Soyadım tesadüf eseri Türk”

Soyadının Türk olduğunu duyan Türklerin şaşırdığını söyleyen genç gezgin, “Soyadım tesadüf eseri Türk. Neden Türk soyadına sahip olduğumuzu bilmiyorum. Ama soyadımı duyan Türkler buna şaşırıyor.” dedi.

“Çocuklar için büyük fırsat”

Bisiklet kullanımının öneminin koronavirüs salgınıyla daha da önemli hale geldiğini söyleyen Türk, LYMBA’ya hayran kaldığını belirtti. Türk, LYMBA’da 7’den 70’e çok sayıda kişinin bisiklete bindiğini ve en önemlisi çocukların büyük bir keyifle bisiklet parkurunda gezdiğini söyleyerek, “Çocukların aktif hale gelmesi ve evlerinin dışındaki diğer çocuklarla sosyalleşmesi büyük bir fırsat” diye konuştu.

“Lüleburgaz çok iyi bir örnek”

Türkiye’ye gelirken gezdiği hiçbir ülkede bisiklet akademisi gibi bir yapılanma görmediğini sözlerine ekleyen Türk, “Bisiklet sürmek, küresel hedeflerden biri olan çevrenin korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle diğer Türk şehirlerinde de bisiklet akademileri görmek harika olur. Lüleburgaz buna çok güzel bir örnek. Makalenize bu fikirlerden bazılarını ekleyebilirseniz, bu harika olur. Karbondioksit emisyonlarını azaltmak küresel hedeflerden biridir. Herkes kendi kasabasında bisiklet kullanarak bu hedefe katkıda bulunabilir” dedi.

Bisiklet yolu önerisi

Türk, son olarak Lüleburgaz ve pek çok şehirde bisiklet yollarının yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyerek, “Elbette Lüleburgaz’da olduğu gibi başka şehirlerde de bisiklet akademileri inşa etmek ilk adım olacaktır. Dahası, şehirlerde bisiklet sürmeyi kullanıcılar için daha güvenli hale getirmek için bisiklet yolları olsaydı harika olurdu. Pek çok fikrim var. Dahası, bisiklet akademileri gençlerin bisiklet tamir etmeyi öğrenebileceği bir yer olabilir. Daha sonra eski bisikletler tamir edilebilir, ayarlanabilir ve ihtiyaç sahiplerine satılabilir veya dağıtılabilir” ifadelerini kullandı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi