MENÜ KAPAT

“İnşaat Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi açıldı”

Lüleburgaz Belediyesi’nin Trakya’da bir ilk olan İnşaat Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi açılış töreninde konuşan Başkan Gerenli, “Sıfır atığa giden yolda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da edeceğiz. Unutmayın; daha temiz, daha yeşil, iklim değişikliği ile mücadele edebileceğimiz, sürdürülebilir bir çevreyi yaratmak, hepimizin üzerine düşeni yapması ve bu konuda hassasiyet göstermesi ile mümkün olacaktır” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi’nin çevreci yatırımlarından biri olan İnşaat Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi büyük bir katılımla açıldı. Açılış törenine Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ersoy Canbek, CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Devrim Gündüz, Lüleburgaz Belediye Meclisi Üyeleri, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç, mahalle muhtarları ve belediye daire müdürleri katıldı.

Çevreci belediye Lüleburgaz!

Açılış töreninde konuşan Başkan Gerenli, Türkiye’de ve dünya genelinde iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün arttığını belirterek, yerel yönetimler başta olmak üzere bütün dünyanın acil harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin Paris İklim Sözleşmesi’ni geç de olsa imzalamasının memnuniyet verici olduğunu belirten Başkan Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi’nin ortaya koyduğu çevreci yatırımlarıyla üzerine düşeni yaptığını söyledi. Lüleburgaz Belediyesi’nin çalışmalarından kısaca örnek veren Başkan Gerenli, “Biz yerel yönetimler de mutlaka üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmalıyız. Lüleburgaz Belediyesi olarak Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimizi düzenli olarak işletiyor ve yılda yaklaşık 7 milyon metreküp suyu Ergene Nehri’ne sulanabilir kalitede deşarj ediyoruz. Kentimizin içerisinde kalan vahşi depolama alanımızı kapattık. Atıklarımızı ilimizin Katı Atık Birliği’ne götürüyor ve önce biyogaza sonra elektrik enerjisine dönüşmesini sağlıyoruz. Bunun ötesinde bu tesise sadece evsel atıklarımızı götürme hedefi doğrultusunda plastik, karton, cam, atık yağ, metal ve tekstil atıklarımız için şehrimizde geri dönüşüm noktaları oluşturduk. Vatandaşlarımızın bunları kaynağında ayrıştırmasının sonrasında bunları topluyor ve geri dönüşüme kazandırıyoruz. Atık Matik uygulaması ve dönüşüm kart ile geri dönüşümü teşvik etmek için projelerimizi hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu. Bununla birlikte Başkan Gerenli, yeşil enerjiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini aktararak, “Şu anda fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Belirli bölgelerde güneşten yararlanarak enerji elde etmeye başladık” dedi.

O atıklar artık geri dönüşüme kazandırılıyor

Lüleburgaz Belediyesi İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi’yle Trakya’da bir ilke öncülük yapmaktan onur duyduğunu belirten Başkan Gerenli, “İnşaat ve yıkıntı atıkları konusunda doğayı yeterince kirletiyor ve tahrip ediyoruz. Öncelikle inşaatlarımızı, tesislerimizi yapabilmek için taş ocakları, kum ocakları açarak buralardan ham madde alıyoruz. Ekonomik ömrünü tamamlamış binaları yıktıktan sonra da bunları geri dönüşüme kazandırmadan vahşi depoluyoruz. Bu şekilde doğal hayatı ve ekosisteme zarar veriyoruz.

Ama bu tesis sayesinde inşaat ve yıkıntı atıklarını artık geri dönüştürüyoruz” dedi.

Atıklar ayrıştırılarak tesise getiriliyor

Tesiste bir aydır deneme çalışmaları yapıldığının altını çizen Başkan Gerenli, “Hafriyat Toprağı İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Kontrolü Yönetmeliği kapsamında riskli yapıların, kullanım ömrünü tamamlamış binaların, metruk yapıların yıkımı esnasında yerinde seçici yıkımı yapılarak, demir, alüminyum, tahta ve bunun gibi malzemelerini ayrıştırıp, kalan malzemeyi tesisimizde bulunan depolama alanına getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Yollara temel, altyapıya dolgu malzemesi

İnşaat ve yıkıntı atıklarından getirilen malzemelerin konkasör haznesine yüklendikten sonra 0 ile 15 santimetre aralığında, istenilen ebatlarda kamyonlara yüklenerek geçici stok alanında depolandığını söyleyen Başkan Gerenli, bu malzemelerin yol yapımlarında alt temel, altyapı çalışmalarında da dolgu malzemesi olarak kullanıldığını belirtti. Başkan Gerenli, “Geçici stok alanımızda depoladığımız bu malzemeyi yeni açılan yollarda alt temel malzemesi olarak, Su Kanalizasyon Müdürlüğümüzün yapmış olduğu altyapı çalışmalarında da dolgu malzemesi olarak kullanıyoruz. Örneğin yakın zamanda yıkılan binalar ve Halk Kütüphanemizin yıkımlarından çıkan malzemeyi burada ayrıştırdık. Kuzey-batı Çevreyolu, diğer yollarımız ve altyapı çalışmalarında bunları dolgu malzemesi olarak kullanacağız” ifadelerini kullandı.

450 bin ile 500 bin TL arası tasarruf!

Konkasörün mobil olarak hizmet verebildiğini ve istenilen yerde kullanıldığını aktaran Başkan Gerenli, bu sayede ciddi oranda tasarruf sağlandığını söyledi. Başkan Gerenli, “Son bir ayda 35 bin ton inşaat ve yıkıntı atığını veya kullanım ömrünü tamamlamış bordür ve kilit parke taşını tesisimiz sayesinde geri dönüşüme kazandırdık. Ve bu sayede yaklaşık 450 ile 500 bin TL civarında tasarruf sağladık” şeklinde konuştu.

Kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz

Dünyanın geleceği için geri dönüşümün çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Gerenli konuşmasını şöyle tamamladı: “Sıfır atığa giden yolda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da edeceğiz. Unutmayın; daha temiz, daha yeşil, iklim değişikliği ile mücadele edebileceğimiz, sürdürülebilir bir çevreyi yaratmak, hepimizin üzerine düşeni yapması ve bu konuda hassasiyet göstermesi ile mümkün olacaktır. Bu tesisin proje aşamasından hayata geçmesine kadar her aşamada emek veren, katkı sağlayan bütün çalışma arkadaşlarıma, paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi