MENÜ KAPAT

İnovatif İş Fikirleri Ürettiler

TİM TEB Girişim Evleri ve Lüleburgaz Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği WAKE UP Programı, kendi işini kurmak, yenilikçi metotları kullanarak inovatif iş fikirleri bulmak ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen üniversite öğrencilerini bir araya getirdi.

Takım çalışmaları, atölye çalışmaları ve yaratıcılığın sınırlarını ortadan kaldıracak uygulamalar ile başarılı bir girişimci olmak isteyen üniversite öğrencileri, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi (LYKA) Konferans Salonu’nda yeni iş fikirleri ürettiler. Üniversite öğrencilerine yönelik iş fikri buldurma ve geliştirme amacıyla tasarlanan Wake Up programı ilk gününde “KEŞFET” ile öğrencilere girişimcilik ekosistemi hakkında bilgi verilerek, iş fikri buldurmaya yönelik workshoplar gerçekleştirildi.

Prototipler Hazırladılar

Üniversite öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Wake Up programının ikinci dersinde öğrenciler; oluşturdukları iş fikirlerine yönelik mini çalışmalar ve araştırmalar yaparak sözlü sunumlar yaptılar. Böylece, öğrencilerin iş fikirlerine geri bildirimler almaları sağlandı. Öğrenciler çalışma kapsamında 3 boyutlu prototipler de hazırladılar.

İş Modelinin Temeli Atıldı

Wake Up programı kapsamındaki 3.ders “test et” ile tamamlandı. Ön fizibilite çalışması yapan girişimci adayları, bu çalışmanın sonucunda fikirlerini hayata geçirmek için gerekli olan yasal düzenlemeleri ve/veya ruhsat gerekliliğinin olup olmadığını, özel bilgi, beceri girdilerini, kaynakların ulaşılabilirliğini, gerekli olan teknik alt yapının oluşturulması ve uygulanmasında karşılaşılabilecek zorlukları ve iş fikrinin başarı kriterlerini belirlediler.  MVP Kanvas çalışması ile iş modelinin en temel hali ile katılımcılara aktarılması sağlandı. Bu sayede girişimci adayları, iş fikrinin hayat geçirilmesindeki temel süreçlere başlangıç aşamasında hakim oldular. MVP Kanvas çalışmasını yapan öğrencilerin iş fikirlerinin son halini sunmasıyla program tamamlandı. Programın sonunda öğrencilere katılım belgesi verilmiştir. Katılım belgeleri Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ve Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan tarafından verildi.

Gençlerimizle Gurur Duyuyoruz

Belediye Başkanı Emin Halebak üç gün süren eğitimin ardından gençlerle fikirlerini paylaştı. Başkan Emin Halebak eğitimle ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Üniversite öğrencilerimiz girişimcilik ve iş fikri açısından pek çok aydınlatıcı fikir ürettiler. Onları diğerlerinden ayıracak noktalar da bunlar olacak. Dünya çok hızlı değişiyor. Gençler de ürettikleri fikir ve projelerle bu sürece dahil oluyor. Bu fikir kampında sadece teknolojik değil, sosyal fikirlerin de önemli olduğunun farkına varıldı. Sosyal girişimcilik yeni bir kavram. Bu konuyla ilgili fikirlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bütün projeler insanlar için geliştiriliyor. Burada üretilen projeler de insana dokunuyor. Bunların yanı sıra sosyal projeler de üretilmeli. Çünkü yeni anlayış toplumdan alınanı topluma vermek. Parlak düşüncelerin ve aydınlık beyinlerden toplum için bir şeyler üretmelerini bekliyoruz. Burada olağanüstü güzel projeler vardı. Gençlerimizle gurur duyuyoruz.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi