MENÜ KAPAT

Hollandalı Türkolog “Türkçe” pedal çevirdi

Hollanda’dan bisikletiyle Orta Asya’ya doğru yola çıkan Türkçe aşığı Hollandalı Türkolog Melanie Deegen (62), Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisine (LYMBA) geldi.

Mart ayında koronavirüse yakalanan ancak hastalığı yenmeyi başaran Deegen, hedefinin Türkçe’nin doğduğu topraklar olan Orta Asya bozkırlarına bisikletiyle gitmek olduğunu söyleyerek, “Koronavirüsü yendim. Şimdi sıra dünyayı bisikletimle yenmekte” dedi.

Kurulduğu günden bu yana dünyanın çeşitli milletlerinden yüzlerce bisiklet tutkununu ağırlayan LYMBA’nın son misafiri Hollandalı Türkolog Melanie Deegen oldu. Hollanda’da özel eğitim öğretmeni olan 62 yaşındaki Türkolog Deegen, gençliğinden beri içinde olan dünyayı bisikletiyle gezme hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti. 1 Eylül’de bisikletiyle yola koyulan Türkolog Degeen, 62’nci günde Lüleburgaz’a ulaştı. Yaşına rağmen gençlere taş çıkartan Deegen, hedefinin ise hayranı olduğu Türkçe’nin izinde Orta Asya’ya kadar bisikletiyle gitmek olduğunu söyledi.

“Türkçe şiir gibi bir dil”

Daha önceden Türkiye’ye geldiğini söyleyen Deegen, bu sırada Türkçe’ye ilgi duyduğunu söyledi. Ülkesine döner dönmek Türkçe kursuna yazıldığını söyleyen Deegen, kursun ardından üniversiteye yazılarak Türkoloji okumaya başladığını belirtti. Her fırsatta Türkiye ve Türkçe’ye hayran olduğunu dile getiren Deegen, “Türkçe ve Türk tarihini çok iyi biliyorum. Ama ne yazık ki Hollanda’da konuşmaya konuşmaya Türkçe’yi unutuyorum. Türkiye çok güzel bir ülke. İnsanları çok cana yakın. Misafirperver. Türkçe’yi çok seviyorum. Türkçe şiir gibi bir dil. Onun için Türkçe’yi öğrendim” ifadelerini kullandı.

“Hedefi Orta Asya”

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yola koyulan Deegen, hedefinin ise Türkçe’nin ve Türk’ün doğduğu Orta Asya bozkırları olduğunu söyledi. Deegen, “Dünya turu yapıyorum. Hollanda’dan Orta Asya’ya kadar gideceğim. Zaman olursa daha da ileriye gideceğim. Kırgızistan’a, Kazakistan’a bisikletle gitmek istiyorum” diye konuştu.

“Lüleburgaz çok modern”

Lüleburgaz ve LYMBA hakkındaki izlenimlerini de akıcı Türkçesi’yle aktaran Deegen, “Lüleburgaz’da çok güzel yerler gördüm.  Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi gibi büyük bir bina gördüm. İnsanlar burada çok modern. Orada çalışan kadınları görünce çok mutlu oldum. Bunun yanında LYMBA gibi bir yeri ilk defa burada gördüm. Hollanda’da böyle bir şey yok. Bizde spor akademileri var. Ama böylesine bir akademi yok. Sadece bisiklet tutkunları için bir akademi yok” şeklinde konuştu.

İnternetten buldu

LYMBA’yı bisikletçilerin kullandığı internet uygulaması üzerinden bulduğunu söyleyen Deegen, akademiyi bulmasında Lüleburgaz Bisiklet Derneği’nden İnanç Zorlutuna’nın emeğinin büyük olduğunu belirtti. Deegen, “İnternet üzerinden Lüleburgaz Bisiklet Derneği’nden İnanç Zorlutuna ile irtibata geçtim. İnançla birlikte Lüleburgaz turu yaptık. Lüleburgaz çok modern bir şehir. Çok düzenli bir şehir. Pazara gidip alışveriş yaptım. İnsanların hepsi gülüyor, neşeli” ifadelerini kullandı.

“Hala enerjim var”

Yaşının 62 olmasına rağmen kendini 22 yaşında gibi hissettiğini söyleyen Deegen, “Bisikletle dünyayı gezme planını koronavirüsten önce yaptım. Bu Şimdi yola çıkmak için tam zamanı. Hem hala enerjim var, hem de gücüm yerinde. O zaman bisiklet artı uçakla Kırgızistan’a gitmek istiyordum. O zaman koronavirüs hastalığına yakalandım. Antrenman yapamamıştım. Biraz zayıflamıştım. Ama planımı değiştirmedim. Belki havaalanı kapalı olabilir diye bisikletle yola çıktım. Koronavirüsü yendim, şimdi de bisikletle dünyayı yeneceğim” ifadelerini kullandı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi